Մակրոնի կուսակցությունը դաշնակիցների հետ բացարձակ մեծամասնություն Է ստացել Ազգային ժողովում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի «Առաջ, հանրապետություն» կուսակցությունը դաշնակիցների հետ միասին բացարձակ մեծամասնություն Է նվաճել երկրի խորհրդարանի ստորին պալատում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարության (ՆԳՆ)՝ հունիսի լույս 19-ի գիշերը հրապարակված տվյալները:
Այսպես, վերջնական արդյունքների համաձայն՝ այդ կուսակցությունն ունի 308 տեղ խորհրդարանի 577-տեղանոց ստորին պալատում, «Դեմոկրատական շարժումից» նրա կենտրոնամետ դաշնակիցները կունենան 42 տեղ:
Խորհրդարանում գլխավոր ընդդիմադիր ուժը կլինեն «Հանրապետականներից» աջերը (113 տեղ)՝ «Դեմոկրատների եւ անկախների դաշինքից» կենտրոնամետ աջերի (18 տեղ) հետ միասին: Բացի այդ, եւս  վեց տեղ ունեն աջերի այն ներկայացուցիչները, որոնք «Հանրապետականների» կազմում չեն:
Սոցիալիստները կարող են 29 տեղի հույս ունենալ, «Չհնազանդված Ֆրանսիայից» ծայրահեղ ձախերը եւ Ֆրանսիայի կոմունիստական կուսակցությունը՝ ընդհանուր առմամբ 27 տեղ: Ծայրահեղ աջ «Ազգային ճակատն» ունի ութ տեղ: Մնացած պատգամավորները ներկայացնում են ավելի փոքր կուսակցություններ եւ շարժումներ:
Ընտրություններին մասնակցությունը կազմել Է 42,6 տոկոս, ինչը ռեկորդային ցածր ցուցանիշ Է դարձել Ֆրանսիայի համար, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

МВД Франции официально объявило о победе сторонников Макрона на выборах в парламент
Партия президента Франции Эмманюэля Макрона "Вперед, республика" вместе с союзниками завоевали абсолютное большинство в нижней палате парламента страны, свидетельствуют опубликованные в ночь на понедельник данные французского МВД.
Так, согласно окончательным результатам, у этой партии - 308 мест из 577 в местной нижней палате парламента, у ее союзников-центристов из "Демократического движения" будет 42 места.
Главной оппозиционной силой в парламенте будут правые из "Республиканцев" (113 мест) вместе с партнерами-центристами из "Союза демократов и независимых" (18 мест). Кроме того, еще шесть мест - у представителей правых, не состоящих в "Республиканцах",сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Социалисты могут рассчитывать на 29 мест, у крайне левых из "Непокорившейся Франции" и Французской коммунистической партии в общей сложности 27 мест. Ультраправый "Национальный фронт" располагает восемью местами. Остальные депутаты представляют менее крупные партии и движения.