ԱՄՆ-ում Էրդողանի այցի ընթացքում խաղաղ ցուցարարների վրա հարձակվելու համար երկու թուրք է ձերբակալվել
ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ մայիսի 16-ին ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում Թուրքիայի դեսպանի նստավայրի դիմաց խաղաղ ցուցարարների վրա հարձակվելու գործով ԱՄՆ իրավապահները մեղադրանք կառաջադրեն Էրդողանի անվտանգության տասնյակ աշխատակիցների: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Նյու Յորք թայմս»-ը հայտնում է, որ ԱՄՆ և Կանադայի երկուական քաղաքացիների արդեն իսկ մեղադրանք առաջադրվել է՝ հարձակմանն ու բռնությանը մասնակցելու համար: Միացյալ Նահանգների քաղաքացիներ Սինան Նարինը` Վիրջինիայից, և Էյուփ Յըլդըրըմը՝ Նյու Ջերսիից, ձերբակալվել են: Նարինը, ըստ «Նյու Յորք թայմս»-ի, մեղադրվում է  ծանր հանցագործություն կատարելու մեջ, իսկ Յըլդըրըմի դեմ մեղադրանք է առաջադրվել երկու հոդվածով:
Ամերիկյան հեղինակավոր լրատվամիջոցը նշում է, որ դեպքից մոտ մեկ ամիս անց մեղադրանքների առաջադրումը նշանակալի պատասխան քայլ է ԱՄՆ իշխանությունների կողմից. հարձակումը բռնություն էր ինչպես ԱՄՆ-ում խոսքի ազատության դեմ, այնպես էլ իրավապահ համակարգի:
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը տեղեկացնում է, որ ձերբակալվածները Թուրքիայի նախագահի թիկնազորի անդամ չեն, նրանք ԱՄՆ քաղաքացի թուրքեր են:
Միացյալ Նահանգների իրավապահ համակարգի պաշտոնյան, ով չի ցանկացել հրապարակել անունը, հայտնել է, որ ոստիկանությունը պարզել է ծեծկռտուքի 42 մասնակիցներից 34-ի ինքնությունը, և չի բացառվում, որ առաջիկայում լինեն նոր ձերբակալություններ: Էրդողանի այցի ժամանակ Թուրքիայի դեսպանի առանձնատան մոտ բռնության զոհ էր դարձել 11 մարդ, այդ թվում` մեկ ոստիկան: Դեպքից հետո տարածված տեսանյութում երևում էր, որ Էրդողանը իրադարձությունների զարգացմանը հետևել էր դեսպանատան մերձակայքում կայանված ծառայողական մեքենայից: Իսկ նրա կողքին կանգնած անվտանգության աշխատակիցն անձամբ էր տվել հարձակման հրամանը:

US law enforcement agencies to press charges against Erdogan’s security detail for Washington
WASHINGTON, JUNE 15, ARMENPRESS. US Law enforcement agencies are set to press criminal charges against dozen members of Turkish President Erdogan’s security officers for their involvement in the May 16 attack on peaceful protesters in Washington D.C.
The New York Times said several people have already been charged, including two US citizens and two Canadian citizens.
Washington police officials confirmed that the two Americans are Sinan Narin, of Virginia, and Eyup Yildirim, of New Jersey. Mr. Narin was charged with felony and misdemeanor assault. Mr. Yildirim, who can be seen on video repeatedly kicking a protester, was charged with two felony counts and one misdemeanor assault count, the New York Times reported.
The New York Times said “Coming almost a month after the episode, the charges are the most significant retaliatory step taken to date by American authorities, who have fumed privately and publicly over what they see as a highly offensive attack on free speech — not to mention American law enforcement”.
The Armenian National Committee of America (ANCA) reported that the arrested are not members of the Turkish president’s security detail, but rather ethnic Turks with US citizenship.
A law enforcement official, speaking on conditions of anonymity, said police have identified 34 assailants of the attack and new arrests might happen.