Դավիթ Բաբայանը մեկնաբանել է Ստամբուլ-Բաքու չվերթի օդանավի կողմից Արցախի օդային տարածքը հատելու լուրերը
Դավիթ Բաբայանը մեկնաբանել է Ստամբուլ-Բաքու չվերթի օդանավի կողմից Արցախի
օդային տարածքը հատելու լուրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության օդային տարածքով կամ դրան շատ մոտ իրականացվում են մի շարք միջազգային չվերթներ. չի բացառվում, որ Արցախի օդային տարածքով անցած լինեն նաև Թուրքիայից իրականացվող չվերթներ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ մեկնաբանելով քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանի ուսումնասիրությամբ սոցիալական ցանցերում տարածված լուրերն այն մասին, թե Flightradar24.com կայքի տվյալներով հունիսի 12-ին Ստամբուլից Բաքու թռչող Turkish Airlines ընկերության Airbus A321-231 օդանավն անցել է Արցախի օդային տարածքով:
«Չի բացառվում, որ դա ապատեղեկատվություն լինի: Բայց ասեմ, որ Արցախի օդային տարածքով կամ դրան շատ մոտ իրականացվում են մի շարք միջազգային չվերթներ: Եվ չի բացառվում, որ Ստամբուլից ևս ինչ-որ չվերթներ լինեն: Օրինակ, Երևանից Լիբանան,  Փարիզ, Երևանից Գերմանիա, Ավստրիա և այլն,  բոլոր չվերթները իրականացվում են Թուրքիայի տարածքով: Ես կարծում եմ, որ մենք չպետք է սա շահարկենք: Ի վերջո, եթե նույնիսկ Արցախի տարածքով Ստամբուլից Բաքու չվերթ է տեղի ունեցել, մենք Ադրբեջանը չենք, որ ահաբեկչական գործողություններով զբաղվենք: Դա Ադրբեջանի, «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության, «Ալ Քաիդա»-ի ոճն է: Եթե նույնիսկ տեսականորեն նման չվերթ տեղի ունենա, մեզ համար դա խնդիր չէ: Սա ցույց է տալիս, որ Արցախը նորմալ, քաղաքակիրթ երկիր է»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Դիտարկմանը, թե Բաքուն այլ երկրների ավիաընկերություններին կոչ է անում շրջանցել Արցախի օդային տարածքը, քանի որ այն վտանգավոր է, Դավիթ Բաբայանն ընդգծեց, որ դրանք կեղծ և շինծու կոչեր են: «Եթե թուրքական ինքնաթիռը իսկապես հատել է Արցախի օդային տարածքը, դա խոսում է հենց այն մասին, որ դրանք կեղծ կոչեր են: Իրենք մեկ բան ասում են, սակայն այլ բան են անում: Եթե վտանգավոր է Արցախի օդային տարածքը, ինչի՞ համար են իրենք այդ տարածքով չվերթ իրականացնում»,- նշեց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակը:
Նա հավելեց, որ միջազգային հանրությունը պետք է ուշադրություն դարձնի և դատապարտի Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության մակարդակով հնչող սպառնալիքները Ստեփանակերտի օդանավակայանից չվերթ իրականացնող օդանավերը խոցելու մասին:

Artsakh never terrorizes passenger airplanes, in contrast to Azerbaijan – Artsakh President’s spokesperson comments on alleged airspace violation by Istanbul-Baku plane
Artsakh never terrorizes passenger airplanes, in contrast to Azerbaijan – Artsakh President’s
spokesperson comments on alleged airspace violation by Istanbul-Baku plane
YEREVAN, JUNE 13, ARMENPRESS. A number of international flights are conducted over Artsakh’s airspace or very near to it and it’s not ruled out that airplanes from Turkey could also fly over Artsakh’s airspace, spokesperson of Artsakh’s President Davit Babayan told “Armenpress”, commenting on the information in social networks that according to Flightradar24.com website, Airbus A321-231 airplane belonging to the Turkish Airlines flying from Istanbul to Baku flew over the airspace of Artsakh on June 12.
“It’s not ruled out that it is disinformation. But I would like to note that a number of international flights are conducted over Artsakh’s airspace or very near to it and it’s not ruled out that there can be some flights from Istanbul as well. For example, flights from Yerevan to Lebanon, Paris, Germany or Austria are conducted through Turkish airspace. I think we should not speculate over this issue. In fact, even if a flight from Istanbul to Baku through Artsakh’s airspace was conducted, we are not Azerbaijan to make terrorist actions. It’s the style of Azerbaijan, “Islamic State” terrorist organization or Al-Qaeda. Even if such a flight is conducted, it’s no problem for us. This shows that Artsakh is a normal and civilized country”, Babayan said.
To the remark that Azerbaijan calls on the airlines of other countries to bypass the airspace of Artsakh for security reasons, Davit Babayan stressed that those are false and fabricated calls.”If a Turkish airplane really flew over the airspace of Artsakh, this documents that the mentioned calls are false. They are used to saying something, but doing something else. If it’s dangerous to fly over Artsakh, why do they fly over Artsakh themselves?” Artsakh President’s spokesperson said.
He added that the international community should pay attention to and condemn the threats of the political leadership of Azerbaijan, according to which Azerbaijan will down any airplane taking off from Stepanakert’s airport.