Դավիթ Բաբայանը մեկնաբանել է Ստամբուլ-Բաքու չվերթի օդանավի կողմից Արցախի օդային տարածքը հատելու լուրերը
Դավիթ Բաբայանը մեկնաբանել է Ստամբուլ-Բաքու չվերթի օդանավի կողմից Արցախի
օդային տարածքը հատելու լուրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության օդային տարածքով կամ դրան շատ մոտ իրականացվում են մի շարք միջազգային չվերթներ. չի բացառվում, որ Արցախի օդային տարածքով անցած լինեն նաև Թուրքիայից իրականացվող չվերթներ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ մեկնաբանելով քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանի ուսումնասիրությամբ սոցիալական ցանցերում տարածված լուրերն այն մասին, թե Flightradar24.com կայքի տվյալներով հունիսի 12-ին Ստամբուլից Բաքու թռչող Turkish Airlines ընկերության Airbus A321-231 օդանավն անցել է Արցախի օդային տարածքով:
«Չի բացառվում, որ դա ապատեղեկատվություն լինի: Բայց ասեմ, որ Արցախի օդային տարածքով կամ դրան շատ մոտ իրականացվում են մի շարք միջազգային չվերթներ: Եվ չի բացառվում, որ Ստամբուլից ևս ինչ-որ չվերթներ լինեն: Օրինակ, Երևանից Լիբանան,  Փարիզ, Երևանից Գերմանիա, Ավստրիա և այլն,  բոլոր չվերթները իրականացվում են Թուրքիայի տարածքով: Ես կարծում եմ, որ մենք չպետք է սա շահարկենք: Ի վերջո, եթե նույնիսկ Արցախի տարածքով Ստամբուլից Բաքու չվերթ է տեղի ունեցել, մենք Ադրբեջանը չենք, որ ահաբեկչական գործողություններով զբաղվենք: Դա Ադրբեջանի, «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության, «Ալ Քաիդա»-ի ոճն է: Եթե նույնիսկ տեսականորեն նման չվերթ տեղի ունենա, մեզ համար դա խնդիր չէ: Սա ցույց է տալիս, որ Արցախը նորմալ, քաղաքակիրթ երկիր է»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Դիտարկմանը, թե Բաքուն այլ երկրների ավիաընկերություններին կոչ է անում շրջանցել Արցախի օդային տարածքը, քանի որ այն վտանգավոր է, Դավիթ Բաբայանն ընդգծեց, որ դրանք կեղծ և շինծու կոչեր են: «Եթե թուրքական ինքնաթիռը իսկապես հատել է Արցախի օդային տարածքը, դա խոսում է հենց այն մասին, որ դրանք կեղծ կոչեր են: Իրենք մեկ բան ասում են, սակայն այլ բան են անում: Եթե վտանգավոր է Արցախի օդային տարածքը, ինչի՞ համար են իրենք այդ տարածքով չվերթ իրականացնում»,- նշեց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակը:
Նա հավելեց, որ միջազգային հանրությունը պետք է ուշադրություն դարձնի և դատապարտի Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության մակարդակով հնչող սպառնալիքները Ստեփանակերտի օդանավակայանից չվերթ իրականացնող օդանավերը խոցելու մասին:

Пресс-секретарь президента Арцаха прокомментировал слухи о пересечении турецкого самолета воздушной территории Республики Арцах
Пресс-секретарь президента Арцаха прокомментировал слухи о пересечении турецкого
самолета воздушной территории Республики Арцах
По воздушной территории Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) или очень близко к ней совершается ряд международных рейсов: не исключается, что рейсы из Турции в Азербайджан тоже могут быть совершены по этому пространству. В беседе с Арменпресс об этом сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян, комментируя распространенные в социальных сетях слухи о том, что по данным сайта Flightradar24.com, 12 июня совершающий рейс Стамбул-Баку самолет Airbus A321-231 авиакомпании Turkish Airlines пролетел над Арцахом.
«Не исключается, что это может быть дезинформация. Но скажу, что по воздушной территории Республики Арцах или очень близко к ней совершается ряд международных рейсов, и не исключается, что могут быть какие-то рейсы из Стамбула. Например, все рейсы из Еревана в Ливан, Париж, Германию, Австрию и др. совершаются по территории Турции. Думаю, мы не должны спекулировать этим фактом.
В конце концов, если по территории Арцаха был осуществлен рейс из Стамбула в Баку, мы не Азербайджан, чтобы заниматься террористическими действиями. Это стиль Азербайджана, террористической организации «Исламское государство», «Аль-Каиды». Если даже, теоретически, такой рейс будет совершен, для нас это не проблема. Это показывает, что Арцах – нормальная, цивилизованная страна», - сказал Бабаян.
На замечание о том, что Баку призывает авиакомпании других стран объезжать воздушное пространство Арцаха, так как там опасно, Бабаян подчеркнул, что это ложные и фальшивые призывы.
«Если турецкий самолет действительно пересекал воздушное пространство Арцаха, то это как раз говорит о том, что азербайджанские призывы ложные. Они говорят одно, а делают совсем другое. Если воздушная территория Арцаха опасна, то почему они сами совершают рейсы по этой территории?» - отметил пресс-секретарь президента Арцаха.
Он добавил, что международное сообщество должно обратить внимание и осудить звучащие на уровне политического руководства Азербайджана угрозы о том, что совершающие из аэропорта Степанакерта самолеты будут сбиты.