Ավստրիայի խորհրդարանականներն ու դիվանագիտական կորպուսի ղեկավարներն այցելել են Վիեննայի Մխիթարյան միաբանություն
Ավստրիայի խորհրդարանականներն ու դիվանագիտական կորպուսի ղեկավարներն
այցելել են Վիեննայի Մխիթարյան միաբանություն
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրիայում ՀՀ դեսպանությունը ավստրիական «Society» ամսագրի հետ համատեղ հունիսի 6-ին կազմակերպել էր Ավստրիայի խորհրդարանի անդամների և Վիեննայում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների այցելությունը Մխիթարյան միաբանության վանք։ Այցն ուներ ճանաչողական բնույթ և միտված էր ավստրիացի քաղաքական և պետական գործիչներին, ինչպես նաև օտարերկրյա դիվանագետներին ծանոթացնել Եվրոպայում հայկական մշակութային ժառանգությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Շրջայցին մասնակցեցին Ավստրիայի խորհրդարանի Ավստրիա-Հայաստան խորհդրարանական խմբի անդամներ, Ավստրիայում հավատարմագրված դեսպաններ, ԵԱՀԿ-ում և Վիեննայի այլ միջազգային կազմակերպություններում մշտական ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Ավստրիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության աշխատակիցներ։
Այցի սկզբում ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Ավստրիայում ՀՀ դեսպան, ԵԱՀԿ-ում և Վիեննայի այլ միջազգային կազմակերպություններում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արման Կիրակոսյանը, ով անդրադարձավ հայ մշակույթի անբաժան մասը կազմող Մխիթարյան միաբանության պատմությանը, Ավստրիայի կառավարության ու Հաբսբուրգների կայսերական տոհմի հետ հայ վանականների ունեցած համագործակցությանը, հայ գրատպությանն ու մշակութային ժառանգության պահպանմանն առնչվող մի շարք դրվագների։
Այնուհետև միաբանության վանական հայր Վահան Հովակիմյանի ուղեկցությամբ բարձրաստիճան հյուրերը շրջայց կատարեցին միաբանության տարածքով, ծանոթացան թանգարանին, հայ վանականների կողմից դարերով հավաքած ու պահպանված հարուստ հավաքածուներին, ինչպես նաև աշխարհահռչակ տպարանին ու գրադարանին։
Այցի ավարտին ՀՀ դեսպանության կողմից կազմակերպված ընդունելությանը միաբանություն այցելած պատգամավորներին և դիվանագետներին հնարավորություն ընձեռնվեց համտեսելու 400-ամյա բաղադրատոմսով պատրաստվող Մխիթարին լիքյորը։

Austrian MPs and heads of diplomatic corps visit Vienna’s Mekhitarist Congregation
YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. On June 6 the Armenian Embassy in Austria and Austrian ‘Society’ journal jointly organized the visit of Austrian MPs and heads of diplomatic representations in Vienna to the Mekhitarist Congregation church, the Armenian MFA told Armenpress.
The visit aimed at making the Austrian political and public figures, as well as the foreign diplomats get acquainted with the heritage of Armenian culture in Europe.
The tour was attended by members of Austria-Armenia parliamentary group, Ambassadors accredited in Austria, permanent representatives at OSCE and other organizations in Vienna, as well as Austria’s MFA representatives.
At the beginning of the visit Armenia’s Ambassador to Austria, Armenia’s permanent representative at OSCE and other international organizations in Vienna Arman Kirakosyan delivered welcoming speech, talking about the history of the Mekhitarist Congregation, as well as a number of issues related to maintenance of Armenian cultural heritage.
Accompanied by the church’s Father Vahan Hovakimyan, the guests toured the church, got acquainted with the museum, as well as the world-renowned publishing house and library.
At the end of the visit the guests had a chance to taste Mekhitar liqueur prepared with 400-year-old recipe.