Հայաստանն իտալացի ներդրողների համար կարող է գրավիչ լինել տեքստիլի, կոշիկի, ոսկերչության բնագավառներում
Հայաստանն իտալացի ներդրողների համար կարող է գրավիչ լինել տեքստիլի, կոշիկի,
ոսկերչության բնագավառներում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմում հունիսի 7-ին տեղի կունենա Հայաստան-Իտալիա գործարար համաժողովը: Դրա հիմնական նպատակների ու ակնկալվող արդյունքների մասին «Արմենպրես»-ի հարցերին պատասխանում է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի Արտահանման գծով տնօրեն Հայկ Միրզոյանը։
-Հայաստան-Իտալիա գործարար համաժողովն ի՞նչ հիմնական նպատակի է ուղղվելու: Քանի՞ ընկերություն է մասնակցելու երկու կողմից, ինչպիսի՞ տեսլական կա դրա շնորհիվ հայ-իտալական ներդրումային և գործարար կապերն ակտիվացնելու տեսանկյունից:
-Հայաստան-Իտալիա գործարար համաժողովը, որը կկայանա այս տարվա հունիսի 7-ին Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարության շենքում, տեղի է ունենում Հայ-իտալական միջկառավարական նիստի շրջանակներում։ Ի դեպ՝ հանձնաժողովի առաջին նիստն է, որը հայկական կողմից գլխավորելու ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։ Գործարար ու ներդրումային համաժողովին հայկական կողմից մասնակցում է 27 ընկերություն, իտալական կողմից՝ 170 ընկերություն։ Կարող ենք փաստել, որ երկու կողմերից էլ բավականին մեծ է հետաքրքրությունը գործարար կապերն ակտիվացնելու ուղղությամբ։ Համաժողովի շրջանակներում նախատեսվում են Հայաստանի ներդրումային գրավչության ներկայացում, ոլորտային շնորհանդեսներ, մասնավորապես, ագրովերամշակման, էներգետիկայի, տրանսպորտային ենթակառուցվածքի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտների վերաբերյալ, ինչպես նաև կկայանան երկուստեք հանդիպումներ հայկական ու իտալական ընկերությունների միջև։
-Բացի իտալացի գործարարներին Հայաստանի ներդրումային դաշտի հնարավորությունները ներկայացնելուց, ի՞նչ գործնական քայլեր կարող են տեղի ունենալ համաժողովին:
-Համաժողովի ընթացքում Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը Փոխըմբռնման հուշագիր կստորագրի Իտալիայի առևտրի խթանման գործակալության (ICE) հետ՝ ուղղված երկկողմ տնտեսական կապերի զարգացմանը։ Ինչպես արդեն նշեցի, կկայանան երկուստեք հանդիպումներ հետաքրքրված ընկերությունների միջև, որոնք, հուսով ենք, կունենան գործնական արդյունքներ։ Ակնկալվում է, որ համագործակցության պայմանավորվածություններ ձեռք կբերվեն ու պայմանագրեր կկնքվեն երկու երկրների գործարարների միջև։ Արդեն իսկ կա որոշակի հետաքրքրվածություն տեքստիլի ոլորտում, հայկական ընկերությունները իտալացի գործընկերների հետ նախնական բանակցություններ են վարվում, որպեսզի տեղում այն ավելի առարկայական դարձնեն։ Նշեմ, որ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամն օրերս մեկ այլ հուշագիր ստորագրեց  ՛՛Shaula International՛՛ խորհրդատվական ընկերության հետ, որով ընկերությունն Իտալիայում կհանդիսանա ՀԶՀ ներկայացուցիչը, որը ևս մեկ խթան կդառնա հայ-իտալական գործարար կապերի ամրապնդման համար։
-Ո՞ր ոլորտներում Հայաստանը կարող է գրավիչ լինել իտալացի գործարարների համար:
- Բոլոր այն ճյուղերում, որոնք մենք նախատեսում ենք ներկայացնել ոլորտային շնորհանդեսների միջոցով։ Բացի այդ՝ Հայաստանը կարող է գրավիչ լինել տեքստիլի, կոշիկի, ինչու չէ նաև ոսկերչության բնագավառներում։
-Հայաստանի զարգացման հիմնադրամն արդեն մի քանի նմանատիպ համաժողովներ է անցկացրել: Այս մեկն ինչո՞վ կառանձնանա մյուսներից:
-Առանձնահատկությունների մասին կարող ենք խոսել արդյունքներն ամփոփելիս, երբ հստակ կլինեն մեր պայմանավորվածությունները։
-Առհասարակ ի՞նչ են տալիս նման համաժողովները Հայաստանին, որքան է դրանց արդյունավետությունը: Նախորդ համաժողովներից ինչպիսի՞ արդյունքներ կարող ենք փաստել:
-Կարծում եմ՝ շատ արդյունավետ են այս համաժողովները, որովհետև ոչ միայն ներկայացվում է Հայաստանի գործարար ու ներդրումային միջավայրը, այլ հարթակ է ստեղծվում երկկողմ գործարար շրջանակների հանդիպումների անցկացման, բանակցությունների վարման համար, որոնք հետագայում վերածվում են առարկայական գործնական կապերի։ Նախորդ համաժողովներից կցանկանայի խոսել մինչ այժմ վերջին համաժողովի արդյունքների վերաբերյալ, որը կայացավ այս տարվա մարտի 22-ին Աբու Դաբիում։ Այդ միջոցառման շրջանակներում ստորագրվեց չորս փաստաթուղթ, այդ թվում՝ 100 միլիոն դոլար արժողությամբ ներդրումային ծրագիր էներգետիկայի ոլորտում և արտահանման բացառիկ պայմանագիր, որով արդեն իսկ հայկական օրգանական և բնական միրգ-բանջարեղենից պատրաստված պահածոները, մուրաբաներն ու հյութերն ուղարկվել են էմիրաթական բարձրակարգ հյուրանոցներ։ Նշեմ, որ այլ ընկերություններ ևս բանակցություններ են վարում, ու արդեն իսկ էմիրաթական 5-6 ընկերությունների խմբեր այցելել են Հայաստան։ Դեղագործական ոլորտի հայկական ընկերություններից որոշներն էլ սկսել են դեղերը գրանցել այդ տարածաշրջանում, որի նպատակը հայկական դեղորայքի արտահանումն է։
Ամփոփելով կարող ենք ասել, որ բավականին արդյունավետ են նմանատիպ համաժողովները։ Սրանով հնարավորություն ենք ստեղծում և՛ հայկական արտադրանքի արտահանման, և՛ դեպի Հայաստան ներդրումների ներգրավման համար։

Armenia can be attractive for Italian investors in textile, shoes-making and jewelry fields
Hayk Mirzoyan – Export Director at the Development Foundation of Armenia (DFA), gave an interview to Armenpress talking about the major goals and the expected results of the forum.
-What is going to be the major goal of Armenia-Italy business forum? How many companies from both sides will take part in the forum, what is the vision in terms of intensifying the Armenian-Italian investment and business ties?
-Armenia-Italy business forum is taking place within the frames of Armenian-Italian inter-governmental commission’s session. This is the commission’s first session, and the Armenian side will be led by Foreign Minister Edward Nalbandian. 27 companies from Armenia and 170 companies from Italy are participating in the business and investment forum. We can state that both sides are greatly interested in boosting business ties. Within the frames of the forum, it is expected to present Armenia’s investment attractiveness, sectoral presentations, mainly in agro-processing, energy, transportation infrastructures and information technologies fields will be held, as well as bilateral meetings will take place between the Armenian and Italian companies.
-Except from presenting Armenia’s investment attractiveness to Italian businessmen, what practical steps can take place at the forum?
-During the forum the Development Foundation of Armenia will sign Memorandum of Understanding with Italian Trade Promotion Agency (ICE) aimed at developing bilateral economic ties. As I said, bilateral meetings will be held between the interested companies, and we hope they will bring practical results. It is expected cooperation agreements will be reached and contracts will be signed between the businessmen of both countries. There is already some interest in textile field, the Armenian companies hold talks with their Italian partners on this path. I want to add that recently the DFA signed another memorandum with Shaula International consulting company, according to which the company will be DFA representative in Italy which in its turn will boost the Armenian-Italian business ties.
-In what sectors Armenia can be attractive for Italian businessmen?
-In all those fields which we plan to present through sectoral presentations. In addition, Armenia can also be attractive in textile, shoes-making and also jewelry fields.
-The DFA has already held similar forums. What can distinguish this forum from the other ones?
-We can speak about the features after summarizing the results, when we will have concrete agreements.
-In general, what do such forums give to Armenia, how they are effective? What kind of results can be recorded from previous forums?
-I think, these forums are very effective since not only Armenia’s business and investment environment is presented, but also a platform is created for holding meetings between bilateral business circles, talks which later turn into meaningful business ties. As for previous forums, I want to mention about the results of recent forum which was held in Abu Dhabi on March 22. 4 documents were signed within the frames of that forum, as well as investment program worth 100 million USD in energy field and exclusive export contract according to which the preserves made of Armenian organic and natural fruits-vegetables have already been sent to the UAE hotels. Other companies as well hold talks, and already groups of 5-6 UAE companies visited Armenia.
In summary, we can state that such forums are quite productive. They provide opportunity both for export of Armenian products and attracting investments to Armenia.