Թրամփը որոշում Է ընդունել Կլիմայի վերաբերյալ փարիզյան համաձայնագրից ԱՄՆ-ի դուրս գալու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշում Է ընդունել դուրս գալ Կլիմայի վերաբերյալ փարիզյան համաձայնագրից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Axios լրատվական ընկերության կայքը՝ վկայակոչելով աղբյուրներ, որոնք տեղեկատվություն ունեն համապատասխան որոշման վերաբերյալ:
Նշվում Է, որ համաձայնագրից դուրս գալու մանրամասները մշակվում են պաշտոնյաների ոչ մեծ խմբի կողմից, որի մեջ մտնում Է Շրջակա միջավայրի պահպանության գործակալության ղեկավար Սքոթ Պրյուիտը:
G7-ի ղեկավարները գագաթնաժողովի ընթացքում փորձել են, ի թիվս այլ բաների, միասնության հասնել կլիմայի փոփոխությունների դեմ պայքարի հարցում, սակայն մայիսի 27-ին ամփոփիչ հռչակագրում հարկադրված են եղել ընդունել իրենց պարտությունը ԱՄՆ-ի բռնած դիրքի պատճառով, որը չի միացել Փարիզյան համաձայնագրի շուրջ կոնսենսուին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

СМИ сообщили о решении Трампа выйти из Парижского соглашения по климату
Президент США Дональд Трамп принял решение выйти из Парижского соглашения по климату, сообщает сайт новостной компании Axios со ссылкой на источники, обладающие информацией о соответствующем решении.
Отмечается, что детали выхода из соглашения прорабатываются небольшой группой чиновников, в которую входит глава Агентства по охране окружающей среды Скотт Прюитт, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Лидеры G7 в ходе саммита попытались, среди прочего, достичь единства по борьбе с изменениями климата, однако в итоговой декларации в субботу были вынуждены признать свое поражение из-за позиции США, которые не присоединились к консенсусу по Парижскому соглашению.