NASA-ում որոշել են առաջին անգամ «շոշափել» Արեգակը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի օդագնացության եւ տիեզերքի ուսումնասիրության ազգային վարչությունը (NASA) հայտարարել Է զոնդ արձակելու մտադրության մասին, որը կընկղմվի Արեգակի մթլոլորտում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է գործակալության կայքը:
Solar Probe Plus կոչվող առաքելության նպատակն արեգակնային ակտիվության վերաբերյալ տվյալների հավաքումն Է: Դա, հավանաբար, մարդկանց կօգնի կանխատեսել բռնկումներն ու Երկրի վրա առաջացող մագնիսական փոթորիկները: Սարքը, որը «կշոշափի» Արեգակը, արձակվելու Է 2018 թվականի օգոստոսին: Յոթ տարվա ընթացքում զոնդը շտկելու Է իր հետագիծը՝ դրա համար օգտագործելով Վեներայի տիեզերական ձգողականության դաշտը, որի կողքով նա կանցնի յոթ անգամ: Դրանից հետո նա Արեգակին կմոտենա նվազագույն տարածությամբ՝ վեց միլիոն կիլոմետր:
Զոնդը պետք Է դիմանա Ցելսիուսի 1400 աստիճանին: Դրա համար ինժեներները նախատեսել են 11,5 սանտիմետր հաստությամբ ջերմապաշտպանիչ Էկրան, որը պատրաստված կլինի կոմպոզիտային նյութից՝ ածխածնային մանրաթելով: Բացի այդ, սարքը կհանդերձվի սառեցման ջրային համակարգով:

В НАСА решили впервые «потрогать» Солнце
Национальное управление США по аэронавтике и исследованию космического пространства (НАСА) заявило о намерении запустить зонд, который погрузится в атмосферу Солнца. Об этом сообщается на сайте агентства.
Целью миссии, названной Solar Probe Plus, будет сбор данных о солнечной активности. Это, вероятно, поможет людям предсказывать вспышки и возникающие на Земле магнитные бури.
Аппарат, который «потрогает» Солнце, будет запущен в августе 2018 года. В течение семи лет зонд будет корректировать свою траекторию, используя для этого гравитационное поле Венеры, рядом с которой он пройдет семь раз. После этого он приблизится к Солнцу на минимальное расстояние — шесть миллионов километров, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Зонд должен будет выдержать температуру 1400 градусов Цельсия. Для этого инженеры предусмотрели теплозащитный экран толщиной 11,5 сантиметра, сделанный из композитного материала с углеродным волокном. Кроме того, аппарат будет оборудован водяной системой охлаждения.