Հռոմի պապը կոչ է արել աղոթել Մեծ Բրիտանիայի ու Եգիպտոսի ահաբեկչությունների զոհերի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը կոչ է արել աղոթել այս շաբաթ Եգիպտոսում ու Մեծ Բրիտանիայում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների զոհերի համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ իմ սատարումը հայտնել Եգիպտոսի ողջ բնակչությանը, ում դեմ երկու օր առաջ դաժան բռնություն է գործադրվել: Զոհերը, այդ թվում և երեխաներ, եղել են հավատացյալներ, ովքեր գնում էին տաճար աղոթելու, և նրանք սպանվել են այն բանից հետո, ինչ չեն ցանկացել հրաժարվել իրենց քրիստոնեական հավատքից»,- ասել է Ֆրանցիսկոսը՝ Վատիկանում Սուրբ Պետրոսի հրապարակում դիմելով հավատավորներին:
Այնուհետև նա կոչ է արել հավատացյալներին աղոթել «Մանչեսթերի սարսափելի ահաբեկչության զոհերի համար, որտեղ դաժանաբար կտրվեցին շատ երիտասարդների կյանքեր»:
Մայիսի 26-ին անհայտ անձինք Եգիպտոսի էլ-Մինյա շրջանում կրակել են քրիստոնյա ղպտիների ավտոբուսի վրա, որն ուղևորվում էր դեպի տեղի տաճար: Հարձակման հետևանքով զոհվել են 28-35 մարդ, ավելի քան 20-ը վիրավորվել են:
Մայիսի 22-ին պայթյուն էր տեղի ունեցել «Մանչեսթեր-արենա» մարզադաշտում: Կատարվածի հետևանքով զոհվել էր 22, վիրավորվել 75 մարդ:

Папа Франциск призвал молиться за жертв терактов в Египте и Великобритании
Папа Римский Франциск призвал молиться за жертв ужасных терактов, совершенных на этой неделе в Египте и Великобритании. Как сообщает Арменпресс, об этом передает РИА «Новости».
"Хочу вновь выразить свою близость к дорогому брату папе Тавадросу II и всему египетскому народу, в отношении которого два дня назад был совершен акт жестокого насилия. Жертвы, в том числе дети, были верующими, которые направлялись молиться в храм, и они были убиты после того, как не стали оказываться от своей христианской веры", — отметил понтифик, обращаясь с традиционной воскресной проповедью к верующим на площади Святого Петра в Ватикане.
Назвав погибших христиан-коптов мучениками, папа Франциск попросил Господа упокоить их души и обратить в веру сердца террористов.
Затем глава Римско-католической церкви призвал верующих помолиться за "жертв ужасного теракта прошлого понедельника в Манчестере, где многие молодые жизни были жестоко прерваны".
Неизвестные 26 мая в египетской провинции Эль-Минья обстреляли автобус с христианами-коптами, направлявшимися на экскурсию в местный монастырь. В результате нападения по разным данным погибли от 28 до 35 человек, более 20 пострадали.
В понедельник, 22 мая, взрыв прогремел на стадионе "Манчестер-арена" сразу после завершения концерта американской поп-певицы Арианы Гранде. Взрывное устройство сработало за пределами концертного зала - в фойе. Жертвами теракта, осуществленного смертником, стали 22 человека, 75 получили ранения.