Սպասվող լրահոս. 29.05.2017
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Այսօր մայիսի 29-ն է` Խաղաղապահների միջազգային օրը: 2002 թվականի դեկտեմբերի 11-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան որոշում կայացրեց այն պաշտոնապես նշելու մասին: Օրվա առթիվ բազմաթիվ միջոցառումներ են կազմակերպվում աշխահի տարբեր երկրներում, այդ թվում Հայաստանում:  ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի հրամանատար, գեներալ-մայոր Արթուր Սիմոնյանը կհանդիպի լրագրողների հետ, կներկայացնի հայ խաղաղապահների անցած ուղին, ձեռքբերումները:
Ի՞նչ միտումներ են նկատվում Հայաստանում երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում, ի՞նչ խնդիրներ կան: Թեմային կանդրադառնան ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության 3-րդ վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Նելլի Դուրյանը, ՀՕՖ-ի Երեխաների աջակցման կենտրոն հիմնադրամի սոցիալական աշխատող Մարգարիտա Տեր-Հովհաննիսյանը:
Լրագրողների հետ կհանդիպի Ռամկավար ազատական  կուսակցության կենտրոնական վարչության ատենապետ, Բուենոս Այրես նահանգի Ներկայացուցիչների պալատի նախկին պատգամավոր Սերխիո Նահապետյանը: Նա կներկայացնի Հայաստան, Արցախ, Սփյուռք աշխատանքների մասին Ռամկավար ազատական  կուսակցության տեսակետը: Հիշեցնենք, որ 2006 թվականի ապրիլի 26-ին Արգենտինայի Բուենոս Այրես նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը:
Այսօր  հայտնի կդառնան «Երևանյան ամառ 2017» եռամսյա ծրագրում ներառված միջոցառումներն ու դրանց ժամանակացույցը: Ծրագիրը կներկայացնեն Երևանի քաղաապետարանի աշխատակազմի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետ Ռուբեն Հովհաննիսյանն ու արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչության պետ Արազ Բաղդասարյանը:
Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում բացառիկ միջոցառում է: Կհյուրընկալվի 2017-ի «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի հաղթողը: Դափնեկիրը դասախոսություն կանցկացնի Թումոյի ուսանողների և հանրության համար, ինչից հետո կպատասխանի ներկաների հարցերին։
Երևանի թիվ 12 մանկապարտեզում մամուլի ասուլիսով հանդես կգան հաղորդավար Ավետ Բարսեղյանն և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը: Նրանք կխոսեն հունիսի 1-ին՝ Երեխաների պաշտպանության օրը, ներկայացվելիք «7» նախագծի մասին։ «7» խորագիրը կրող կրթադաստիարակչական նախագիծը կյանքի է կոչվել Հայաստանի առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի հովանու ներքո։
Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի կունենա Շառլ Ազնավուրին նվիրված «Լա Բոհեմ»  բալետային ներկայացման պրեմիերան, որին ներկա կլինի հենց ինքը՝ աշխարհահռչակ շանսոնիեն: «Լա Բոհեմ» բալետային ներկայացումը բեմադրված է Ազնավուրի 12 երգերի հիման վրա: Բեմադրող խորեոգրաֆ և սցենարի հեղինակ՝ ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ռուդոլֆ Խառատյան: «Լա Բոհեմ» ներկայացման պրեմիերան ընդգրկված է «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակաբաշխության պաշտոնական ծրագրում:

Предстоящие новости: 29.05.2017
29 мая – Международный  день миротворцев. Сегодня, 29-го мая, состоится пресс-конференция командира бригады  миротворцев ВС РА, генерал-майора Артура Симоняна, который представит деятельность армянских миротворцев.
Сегодня, 29-го мая, состоится пресс-конференция начальника  3-го отдела ГУ УР полиции РА полковника  Нелли Дурян, соцработника Фонда содействия детям Маргариты Тер-Ованисян. Тема: защита  прав  ребенка в Армении – статистика, проблемы.
Сегодня, 29-го мая, состоится пресс-конференция сопредседателя правления  ПРАА, экс-депутат Палаты  представителей штата Буэнос-Айрес Серхио Наапетяна. Тема: 26 апреля 2006 года штат Буэнос-Айрес признал Геноцид армян.  Армения-Арцах-Диаспора: политическая позиция партии Рамкавар-Азатакан.
Начальник  Управления культуры  и туризма Рубен Ованисян и начальник  отдела  рекламы Араз Багдасарян представят презентацию трехмесячной  программы  мероприятий  “Ереванское  лето-207”.
Ереван встречает победителя благотворительной  премии Аврора-2017, который  стал известен в  воскресенье  - Тома Катину. Он прочтет лекцию слушателям ТУМО, ответит на  их вопросы.   Пройдет прямая трансляция  лекции в Гюмри, Степанакерт, Дилижан.
В Детсаде номер 12  состоится пресс-конференция телеведущего Авета Барсегяна и главного дирижера Молодежного оркестра  Армении Сергея  Смбатяна. Тема: 1 июня – День защиты  детей. Презентация  проекта «7» с участием воспитанников  детсада. Проект «7» проводится под патронатом первой  леди Риты  Саргсян.
В Театре оперы и балета  им. Александра  Спендиаряна состоится презентация  одноактного балета на музыку Шарля  Азнавура La Boheme. Презентация  состоится при содействии Минкульта  РА, фонда Балет-2021 и легендарного армянского коньяка «Арарат». Автор  либретто и хореограф – Рудольф  Харатян. Одноактный  балет La Boheme включен в  официальную программу благотворительной премии Аврора.