ԱՊՀ-ի երկրների պաշտպանության նախարարները հաստատել են համատեղ վարժանքների 2018 թվականի պլանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ-ի երկրների պաշտպանության նախարարների խորհուրդն ընդունել Է զինված ուժերի համատեղ միջոցառումների 2018 թվականի պլանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը:
«Նախարարների խորհուրդն ընդունել Է 2018 թվականին ԱՊՀ-ի մասնակից պետությունների զինված ուժերի համատեղ միջոցառումների պլանը, որը ներառում Է համատեղ գործունեության տարբեր ձեւեր՝ հրամանատարաշտաբային վարժանքներ, ուսումնամեթոդական հավաքներ, ռազմական-պրոֆեսիոնալ վարպետության մրցումներ, ուսումնական օլիմպիադաներ եւ այլ միջոցառումներ»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Նաեւ նախարարների խորհուրդը հավանություն Է տվել ԱՊՀ-ի հակաօդային պաշտպանության համակարգի ֆինանսավորման հարցերին եւ քննարկել Է զինված ուժերի համար ռազմական նշանակության միասնական աշխարհատեղեկատվական հայեցակարգի կատարման ընթացքը:
ԱՊՀ-ի երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստին, որը նվիրված Էր նրա հիմնադրման 25-ամյակին, մասնակցել են Ռուսաստանի, Բելառուսի, Հայաստանի եւ Ղազախստանի, Ադրբեջանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները, Ղրղզստանի գլխավոր շտաբի պետը եւ Թուրքմենստանի ռազմական կցորդը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Министры обороны стран СНГ утвердили план совместных учений на 2018 год
Совет министров обороны стран СНГ принял план совместных мероприятий Вооруженных сил на следующий год. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в Минобороны РФ.
"Совет министров принял план совместных мероприятий Вооруженных сил государств - участников СНГ на 2018 год, включающий различные формы совместной деятельности: командно-штабные тренировки, учебно-методические сборы, состязания по полевой выучке и военно-профессиональному мастерству, учебные олимпиады и другие мероприятия", - говорится в сообщении.
Также Совет министров одобрил вопросы финансирования системы противовоздушной обороны СНГ и рассмотрел ход выполнения концепции единой геоинформационной системы военного назначения для Вооруженных сил.
Сообщается, что главы делегаций поддержали предложение Минобороны РФ о создании координационного комитета по вопросам полевой выучки. Работа комитета призвана обеспечить более тесное взаимодействие в вопросах совместной подготовки Вооруженных сил стран СНГ.
В заседании Совета министров обороны стран СНГ по случаю 25-летия со дня основания приняли участие главы оборонных ведомств России, Белоруссии, Казахстана, Армении, Азербайджана, Таджикистана, Узбекистана, начальник Генштаба Киргизии и военный атташе Туркмении.