Հայաստանի չգազիֆիկացված յուրաքանչյուր համայնքի համար կներկայացվի կոնկրետ առաջարկ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի չգազիֆիկացված համայնքներին ջերմային էներգիայով ապահովելու նպատակով ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը դիտարկում է մի շարք այլընտրանքային տարբերակներ։ Խոսքը, մասնավորապես, արևային ֆոտովոլտային պանելների և ջրատաքացուցիչների, պելետային կաթսաների կամ վառարանների կիրառման մասին է։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի էներգետիկայի վարչության պետ Հայկ Բադալյանի փոխանցմամբ, ՀՀ վարչապետի հանձնարականի շրջանակներում ներկայումս յուրաքանչյուր համայնքի մասով իրականացվում են նախնական հաշվարկներ՝ կապված ինչպես գազիֆիկացման ծախսերի, այնպես էլ այլընտրանքային տարբերակների կիրառման հնարավորության հետ: «Միայն այդ հաշվարկներից հետո հնարավոր կլինի գնահատել փոխշահավետ լուծման տարբերակը»,- նշել է նա:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից,նախատեսվում է մինչև այս տարվա հուլիսի 1-ը յուրաքանչյուր համայնքի համար ներկայացնել կոնկրետ առաջարկ։
Հիշեցնենք նաև, որ Հայաստանի 329 համայնք գազիֆիկացված չէ։ Խոսքը 150 հազար մարդու կամ երկրի բնակչության 5 տոկոսի մասին է։

Для каждой негазифицированной общины Армении будет представлено конкретное предложение
С целью обеспечения негазифицированных общин Армении тепловой энергией Министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении рассматривает ряд альтернативных вариантов. Речь, в частности, идет об использовании солнечных фотовольтовых панелей и водонагревателей, пеллетных котлов или печей.
По сообщению начальника Управления энергетики аппарата Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Айка Бадаляна, в рамках поручения премьер-министра Армении в настоящее время по части каждой из общин осуществляются предварительные подсчеты, связанные как с расходами на газификацию, так и на возможности использования альтернативных вариантов. “Только после этих подсчетов можно будет оценить варианты взаимовыгодного решения”, - отметил он.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА, до 1 июля текущего года планируется представить конкретные предложения для каждой из общин.
Напомним, что в Армении 329 общин до сих пор не газифицированы. Речь идет о 150 тысячах человек или 5% населения страны.