ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը պետք է ամրագրվի գործնական քայլերով. Տիգրան Աբրահամյան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը պետք է ամրագրվի
գործնական քայլերով. Տիգրան Աբրահամյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, կարծես թե, գիտակցում են պահի լրջությունը և հասցեական հայտարարությունն այն նվազագույն է, ինչը կարող էին անել համանախագահները: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը` անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ մայիսի 18-ի հայտարարությանը:
«Այս հայտարարությամբ միջնորդ երկրները փորձում են կանխել էսկալացիոն պրոցեսները, որովհետև Ադրբեջանը հետևողականորեն սրություն է հաղորդում առաջնագծում ծավալվող գործընթացներին: Ադրբեջանում դեռ չեն փակել հիմնախնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու էջը. ակտիվ գործողությունների պատրաստվելու Ադրբեջանի մտադրությունն ուղղակի ակնհայտ է»,- ասաց Տիգրան Աբրահամյանը:
Այն հարցին, թե համանախագահների հասցեական հայտարարությունից հետո ինչ գործողություններ պետք է հետևեն, Տիգրան Աբրահամյանը նշեց, որ այս հայտարարությունը միգուցե ինչ-որ առումով լիցքաթափման գործառույթ ունի, սակայն այն պետք է ամրագրվի գործնական քայլերով:
«Այս փուլում համանախագահների գլխավոր խնդիրը Ադրբեջանին Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը մղելն է: Հակառակ դեպքում համանախագահների հայտարարությունը կարող է էֆեկտիվ լինել զուտ կարճաժամկետ ժամանակահատվածում»,-ավելացրեց Տիգրան Աբրահամյանը:
Ինչ վերաբերում է այս փուլում Ադրբեջանի ակտիվությանը, ապա Տիգրան Աբրահամյանը նշեց, որ  դա մի շարք գործոններով է պայմանավորված, սակայն առաջին հերթին այն ճնշումների միջոցով զիջումների հասնելու նպատակ է հետապնդում:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) մայիսի 18-ին հայտարարություն են տարածել Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանում իրադրության լարման վերաբերյալ: Ասված է, որ համաձայն տարբեր վստահելի աղբյուրներից ստացած տեղեկատվության՝ մայիսի 15-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը շփման գծում հրթիռ են արձակել՝ խոցելով ռազմական տեխնիկա: Մայիսի 16-ի երեկոյից մինչև մայիսի 17-ը հայկական զինված ուժերը պատասխանել են տարբեր տրամաչափի ականանետային կրակահերթերով:

presidential advisor
YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. It seems the OSCE Minsk Group Co-Chairing countries are realizing the seriousness of the moment and the targeted statement is the least the Co-Chairs could do, Tigran Abrahamyan, advisor of Artsakh’s president, told ARMENPRESS commenting on the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ May 18 statement.
“Mediator countries are attempting to prevent the escalation processes with this statement, because Azerbaijan is consistently adding tension to processes in the frontline. The chapter of solving the conflict militarily hasn’t yet been closed in Azerbaijan – Azerbaijan’s intention on preparing for active actions is simply obvious”, Abrahamyan said.
Asked what actions should follow the addressed statement of the co-chairs, the presidential advisor mentioned that this statement perhaps has an easing function to some extent, however it must be fixed with practical steps.
“In this phase, the main task of the co-chairs is to push Azerbaijan towards implementing the Vienna agreements. Otherwise the statement of the co-chairs can be effective only in a short-term period”, Abrahamyan said.
Regarding Azerbaijan’s activeness in this phase, Abrahamyan mentioned that it is associated with several factors, however first of all it seeks to achieve concessions through pressures.
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group, Ambassadors Igor Popov of Russia, Stephane Visconti of France, and Richard Hoagland of the United States of America, released a statement on May 18 on the May 15 Azerbaijani missile launch in the line of contact.
The statement namely said “According to information collected from multiple reliable sources, on 15 May, Azerbaijani armed forces fired a missile across the Line of Contact, striking military equipment”.