ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը պետք է ամրագրվի գործնական քայլերով. Տիգրան Աբրահամյան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը պետք է ամրագրվի
գործնական քայլերով. Տիգրան Աբրահամյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, կարծես թե, գիտակցում են պահի լրջությունը և հասցեական հայտարարությունն այն նվազագույն է, ինչը կարող էին անել համանախագահները: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը` անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ մայիսի 18-ի հայտարարությանը:
«Այս հայտարարությամբ միջնորդ երկրները փորձում են կանխել էսկալացիոն պրոցեսները, որովհետև Ադրբեջանը հետևողականորեն սրություն է հաղորդում առաջնագծում ծավալվող գործընթացներին: Ադրբեջանում դեռ չեն փակել հիմնախնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու էջը. ակտիվ գործողությունների պատրաստվելու Ադրբեջանի մտադրությունն ուղղակի ակնհայտ է»,- ասաց Տիգրան Աբրահամյանը:
Այն հարցին, թե համանախագահների հասցեական հայտարարությունից հետո ինչ գործողություններ պետք է հետևեն, Տիգրան Աբրահամյանը նշեց, որ այս հայտարարությունը միգուցե ինչ-որ առումով լիցքաթափման գործառույթ ունի, սակայն այն պետք է ամրագրվի գործնական քայլերով:
«Այս փուլում համանախագահների գլխավոր խնդիրը Ադրբեջանին Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը մղելն է: Հակառակ դեպքում համանախագահների հայտարարությունը կարող է էֆեկտիվ լինել զուտ կարճաժամկետ ժամանակահատվածում»,-ավելացրեց Տիգրան Աբրահամյանը:
Ինչ վերաբերում է այս փուլում Ադրբեջանի ակտիվությանը, ապա Տիգրան Աբրահամյանը նշեց, որ  դա մի շարք գործոններով է պայմանավորված, սակայն առաջին հերթին այն ճնշումների միջոցով զիջումների հասնելու նպատակ է հետապնդում:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) մայիսի 18-ին հայտարարություն են տարածել Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանում իրադրության լարման վերաբերյալ: Ասված է, որ համաձայն տարբեր վստահելի աղբյուրներից ստացած տեղեկատվության՝ մայիսի 15-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը շփման գծում հրթիռ են արձակել՝ խոցելով ռազմական տեխնիկա: Մայիսի 16-ի երեկոյից մինչև մայիսի 17-ը հայկական զինված ուժերը պատասխանել են տարբեր տրամաչափի ականանետային կրակահերթերով:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны подкрепить свое заявление действенными шагами: Тигран Абрамян
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны подкрепить свое заявление действенными
шагами: Тигран Абрамян
Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, кажется, осознают серьезность момента и сделанное ими адресное заявление – то малое, что они могли сделать.  Об этом в беседе с «Арменпресс»  сказал советник президента Арцаха Тигран Абрамян, комментируя заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 18-го мая.
«Этим заявлением посредники пытаются предотвратить эскалацию напряжения, поскольку Азербайджан последовательно придает обострение процессам, текущим на передовой. В Азербайджане пока не закрыли страницу силового решения конфликта: намерение Азербайджана готовиться к активным военным действиям просто очевидно»,- сказал  советник президента Арцаха Тигран Абрамян.
На вопрос, какие действия должны последовать за адресным  заявлением сопредседателей Минской группы ОБСЕ, Тигран Абрамян сказал, что это заявление, по всей вероятности, имеет функцию сброса напряжения, однако оно  должно быть подкреплено действенными шагами.
«На данном этапе  главная задача сопредседателей  - добиться выполнения Венских соглашений. В противном случае, заявление сопредседателей может стать эффективным лишь на короткий срок»,- сказал  советник президента Арцаха Тигран Абрамян.
Что касается активности Азербайджана на данном этапе, то, как сказал  советник президента Арцаха Тигран Абрамян, это обусловлено рядом факторов, однако, в первую очередь, она преследует цель добиться уступок путем оказываемого давления.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ - Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (США) выступили с заявлением в связи с эскалацией ситуации на линии соприкосновения Арцаха и Азербайджана. В заявлении сказано:
"Согласно информации из нескольких достоверных источников, 15 мая вооруженные силы Азербайджана выпустили ракету по линии соприкосновения, нанеся удар по военной технике. Вечером 16 мая, а также 17 мая, армянские вооруженные силы ответили минометным огнем различного калибра.
Эти действия обеих сторон представляют собой значительные нарушения режима прекращения огня и вызывают тревогу.