ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Матч ТВ-ն հերթական փաստագրական ֆիլմն է պատրաստել Հայաստանի հավաքականի և «Մանչեսթեր Յունայթեդ»-ի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի մասին: Երևանից Մանչեսթեր՝ մի քանի կանգառներով. հայկական էքսպրես Հենրիխ Մխիթարյանը, որտեղ և ո՞վ է նրան սովորեցրել այսպես խաղալ. ֆիլմը պատմում է այս ամենի մասին, բացահայտում, թե որտեղ է առաջին անգամ ֆուտբոլ խաղացել Հենրիխը, ինչպես է սովորել դպրոցում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ֆիլմի հեղինակներն այցելել են Երևանում գտնվող նրա տուն, զրուցել հարևանների հետ, իսկ այդ ամենում նրանց օգնել է Երևանի «Արարատ»-ի նախկին կիսապաշտպան Աշոտ Սահակյանը: «Բոլորը սիրում են նրան, նա տաղանդավոր է բոլոր ասպարեզներում»,- ասել է Սահակյանը:
Այնուհետև ֆիլմում ներկայացվում է Ուկրաինայի, Գերմանիայի և Անգլիայի առաջնություններում Մխիթարյանի հաջողությունները, անդրադառնում նրա՝ երգելու կարողություններին, տարբեր լեզուների տիրապետելուն:  «Ես սիրում եմ լեզուներ սովորել և փառք Աստծո, ինձ հաջողվել է սովորել մի քանի լեզու»,- ասել է Մխիթարյանը:
Ֆիլմի հեղինակներն այցելել են նաև այն դպրոցում, որտեղ հաճախել է Մխիթարյանը, Երևանի «Փյունիկ»-ի մարզադպրոցում, որտեղ ֆուտբոլի առաջին քայլերն է կատարել 28-ամյա կիսապաշտպանը:
«Հնարավոր է՝ պարադոքս է, բայց ես նրա հետ երբեք որևէ կոնֆլիկտ չեմ ունեցել, նրա հետ շատ հեշտ է, քանի որ նա պրոֆեսիոնալ է:  Երբեմն ինձ հարցնում են, թե ինչումն է նրա ֆենոմենը, այո նա արագ, է, շատ լավ դրիբլինգ ունի, գոլեր է խփում, կատարում գոլային փոխանցումներ, բայց իմ կարծիքով՝ նրա ամենամեծ ֆենոմենը նրա փիլիսոփայությունն է, մենթալիտետը, բնավորությունը»,- ասել է Հայաստանի ազգային հավաքականի նախկին գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը:
Նա նաև պատմել է, որ Մխիթարյանն ունեցել է կոնկրետ առաջարկ Մախաչկալայի «Անժի»-ից, երբ թիմի գլխավոր մարզիչը Գուս Հիդինկն էր, բայց ընտրել է Եվրոպան և, Մինասյանի խոսքով, ճիշտ էլ արել է:
«Մխիթարյանն ունի տեխնիկա, բնավորություն, տակտիկա և նախկին ԽՍՀՄ տարածքում նրանից լավ ֆուտբոլիստ չկա: Նա փոքր Հայաստանի մեծ աստղն է»,- նշել է ֆիլմի հեղինակը:

YEREVAN, MARCH 14, ARMENPRESS. Russian Match TV has made another documentary film about Henrikh Mkhitaryan, midfielder of Armenia national team and “Manchester United” club. From Yerevan to Manchester with some stops, who taught him to play so well and where - the film tells about all these, revealing where Mkhitaryan first played football, how did he do at school.
“Armenpress” reports the film makers visited his home in Yerevan, talked with his neighbors. Former midfielder of “Ararat” club Ashot Sahakyan helped the crew. “Everybody loves him, he is talented in all aspects”, Sahakyan said.
Afterwards, the film presents Mkhitaryan’s achievements in the championships of Ukraine, Germany and England, refers to his abilities to sing and speak in different languages. “I like learning languages and fortunately I have managed to learn a number of languages”, Mkhitaryan said.
Afterwards, the film presents Mkhitaryan’s achievements in the championships of Ukraine, Germany and England, refers to his abilities of singing and speaking in various languages. “I love learning languages and fortunately I have managed to learn a number of languages”, Mkhitaryan said.
The film makers also visited the school where Mkhitaryan made his first steps – Yerevan’s “Pyunik” sports school.
“It may seem paradoxical, but I have never had any conflict with him. It’s very easy to work with him, since he is a professional. Sometimes I am asked what his phenomenon is. Yea he is fast, manages good dribbling, scores goals, makes assists, but in my opinion his greatest phenomenon is his philosophy, mentality and nature”, former head coach of Armenia national team Vardan Minasyan said.
He also told that Mkhitaryan had received an offer from Football Club Anzhi Makhachkala when Guus Hiddink was the head coach, but Mkhitaryan chose Europe, which, according to Minasyan, was the correct decision.
“Mkhitaryan has technique, nature, tactic and there is no footballer better than him in the post-Soviet area. He is the big star of small Armenia”, the film maker noted.