Հաղթանակի օրը հիշեցնում է բոլորին, որ պետք է ապրենք խաղաղության մեջ. Տիգրան Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հաղթանակի օրվա առթիվ: Նա, շնորհավորելով օրվա առթիվ, նշել է, որ պատերազմները չպետք է կրկնվեն:
«Մեր երկրի պատմության մեջ Մայիսի 9-ը մեծ օր է: Հրավառության զարկը, որը հնչում է եվրասիական ամբողջ տարածքում, հիշեցնում է մեր պապերի ռազմական սխրանքի մասին` 72 տարի առաջ հաղթահարելով դաժան ագրեսորին` գերմանական ֆաշիզմին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասել է նա:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ 4 տարի տևած պատերազմական գործողությունները լցված են եղել ցավով, կորուստներով, դժվարությունները հաղթահարելով, արցունքներով և հաղթանակի համար հպարտությամբ, ինչպես նաև հերոսական օրինակներով, ռուսների, հայերի, բելառուսների և ղազախների, ղրղզների, տասնյակ այլ ազգերի ներկայացուցիչների միավորմամբ: Նա ընդգծել է, որ մեր բոլորի համար Հաղթանակի օրվա գլխավոր խորհրդանիշն է մեր ազգերի քաջությունը, որ կարողացան միասին` ուս ուսի տված, պաշտպանել սեփական տունը, իրենց հարազատներին, մտերիմներին, չվախենալ մահից և հաղթել` հանուն խաղաղ կյանքի:
«Այսօր մենք ասում ենք երախտիքի խոսքեր վետերաններին, այն մարդկանց, առանց որոնց չէր լինի այս մեծ հաղթանակը, ովքեր անձնվիրաբար ապրում էին և զոհվում պատերազմի դաշտում: Մենք ցավով ենք հիշում այն մարդկանց,  ովքեր մնացին կռվի դաշտում: Ես համոզված եմ` տառապանքները, որոնք բերում են պատերազմները, չպետք է կրկնվեն: Այդ իսկ պատճառով Հաղթանակի օրը հիշեցնում է բոլորին այն, որ մենք պետք է ապրենք խաղաղության մեջ, գտնենք համաձայնության գալու հնարավորություններ  և փնտրել այն, որ միավորում է ազգեր և պետություններ»,-ասել է Տիգրան Սարգսյանը:

‘Victory Day reminds everyone that we should live in peace’ – EEC Board Chairman
YEREVAN, MAY 9, ARMENPRESS. Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission (EEC) Tigran Sargsyan addressed a congratulatory message on the Victory Day on May 9.
In the message Sargsyan said the wars must not be repeated.
“May 9 is a great day in the history of our country. The fireworks blow which sounds throughout Eurasian space reminds about the heroic deeds of our grandfathers who defeated the brutal aggressor, the German fascism 72 years ago”, he said.
Tigran Sargsyan highlighted that the war operations that lasted 4 years were filled with pain, losses, overcoming the difficulties, tears and pride for victory, as well as with heroic examples, unity of Russians, Armenians, Belarusians and representatives of other people.
“Today we express our gratitude to the veterans, those people without whom this great victory would be impossible, who lived and died in the battle field. We remember with pain those people who fell in the battle field. I am convinced the sufferings caused by wars must not be repeated. That’s why the Victory Day reminds everyone that we need to live in peace, find ways for agreement and find a path that unites peoples and states”, Tigran Sargsyan said.