Ինդոնեզիայում ֆետվա են հրատարակել 18-ից ցածր տարիքի աղջիկների ամուսնության դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինդոնեզիայում մուսուլման կին հոգեւորականների կոնգրեսը ֆետվա Է հրատարակել 18-ից ցածր տարիքի աղջիկների ամուսնության դեմ: Կոնգրեսի մասնակից կանայք հորդորել են տեղի կառավարությանը՝ կանանց համար ամուսնանալու նվազագույն տարիքը ներկայիս 16 տարեկանից ավելացնել մինչեւ 18, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Նրանք համոզված են, որ վաղ ամուսնությունն ինդոնեզացի աղջիկներին խանգարում Է շարունակելու ուսումը, իսկ ամուսնական միությունների կեսն ավարտվում Է ամուսնալուծությամբ:
Ֆետվան իրավական դիրքորոշում Է որեւԷ հարցի վերաբերյալ, որը ձեւակերպում են մուսուլմանական հոգեւորականության ներկայացուցիչները: Այն իրավական ուժ չունի, սակայն ազդեցություն ունի հավատացյալների շրջանում:
Ինդոնեզիան աշխարհի խոշորագույն երկիրն Է իսլամ դավանող բնակչության թվաքանակով: 2010 թվականի մարդահամարի ընթացքում երկրի 10 բնակչից ինն իրեն համարել Է մուսուլման: Կղզի-պետությունը նաեւ աշխարհի առաջատարն Է անչափահաս հարսնացուների թվով: ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադամը (ՅՈւՆԻՍԵՖ) պարզել Է, որ յուրաքանչյուր չորրորդ ինդոնեզուհին ամուսնացել Է մինչեւ 18 տարեկան դառնալը:

В Индонезии издали фетву против браков с девушками младше 18 лет
Конгресс мусульманских женщин-священнослужителей в Индонезии издал фетву против браков с девушками моложе 18 лет, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Собравшиеся женщины призвали местное правительство увеличить минимальный возраст вступления в брак для женщин с нынешних 16-ти до 18 лет.
Они убеждены, что раннее замужество мешает индонезийкам продолжить образование, а половина союзов завершается разводом.
Фетва - правовая позиция по какому-то вопросу, которую формулируют представители мусульманского духовенства. Она не имеет юридической силы, однако обладает влиянием среди верующих.
Индонезия - крупнейшая страна мира по численности населения, исповедующего ислам. В ходе переписи 2010 года 9 из 10 жителей страны назвали себя мусульманами.
Островное государство также удерживает мировое лидерство по числу несовершеннолетних невест. Каждая четвертая индонезийка вступила в брак до 18-летнего возраста, подсчитал Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ).