Հայաստանն ունի առաջին «արևային գյուղ»-ը. Լեռնամերձ համայնքն անցում է կատարել արևային էներգիային
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մեկ գյուղում մարտին ամբողջությամբ ավարտվեցին աշխատանքներն` ուղղված արևային էներգիայի օգտագործմանը: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը նշեց, որ արդեն ունենք առաջին «արևային գյուղ»-ը:
Արմավիրի Լեռնամերձ համայնքում իրականացվեց ծրագիր, որով ամբողջությամբ գյուղի կենցաղի համար անհրաժեշտ ջրի տաքացումն ապահովվեց արևային ջրատաքացուցիչներով: Գյուղի մոտ 80 տների տանիքներին տեղադրվել են արևային ջրատաքացուցիչներ, դրանից բացի, 25-ի վրա էլ տեղադրվել են նաև արևային ֆոտովոլտային համակարգեր: Միաժամանակ բնակիչներին տրամադրվել են էներգախնայող լեդ լամպեր: Այսինքն՝ գյուղը դարձել է էներգախնայող: Ընդհանուր ներդրման ծավալը կազմել է շուրջ 40 մլն դրամ:
«Գյուղապետը պահանջում էր գազիֆիկացում, հաշվարկը ցույց տվեց, որ մեկ բնակչի հաշվով անհրաժեշտ է 1.5 մլն դրամ, որ գազը բերվի տուն: Այլընտրանքը հաշվարկեցինք և տեսանք, որ մեկ բնակչի հաշվով 500 հազարից քիչ ներդրում է պահանջվում: Դրանից բացի, արևային էներգիան այսուհետ իրենց համար անվճար է: Սկզբում բնակիչները չէին հավատում, նույնիսկ կատակով ասում էին, թե «որտեղ են ցանկանում մեզ գցեն», բայց հետո տեսանք, որ արձագանքը բավական դրական է»,-ասաց նա:
Հայկ Հարությունը նշեց, որ բնակիչներին առաջարկել են ստեղծել շրջանառու ֆոնդ, որ նման ծրագրերն այսուհետ շարունակական բնույթ կրեն:

В Армении появилось первое «солнечное село»: Лернамердз переходит на солнечную энергию
В марте одно из армянских сел было полностью переведено на солнечную энергию.  Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал  замминистра энергетики Армении Айк Арутюнян.
«Село Лернамердз Армавирского марза сменило режим энергопитания: на крышах 80 домов были размещены солнечные водонагреватели, а на некоторых домах – солнечные фотобатареи.  Одбовременно жители села получили энергосберегающие лампочки ЛЕД.  Проект оценивается в 40 млн. драмов»,- сказал  замминистра энергетики Армении Айк Арутюнян.
«Глава сельской общины требовал газификации, однако расчеты показали, что придется потратить 1,5 млн. драмов на каждого жителя, а альтернативный проект требовал чуть меньше 500 тысдрамов. Кроме того, отныне они получают бесплатную энергию. Жители сначала не верили, даже шутили, что «их хотят кинуть», пднако позже мы увидели положительный отклик»,- сказал  замминистра энергетики Армении Айк Арутюнян.