Հայաստանն ունի առաջին «արևային գյուղ»-ը. Լեռնամերձ համայնքն անցում է կատարել արևային էներգիային
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մեկ գյուղում մարտին ամբողջությամբ ավարտվեցին աշխատանքներն` ուղղված արևային էներգիայի օգտագործմանը: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը նշեց, որ արդեն ունենք առաջին «արևային գյուղ»-ը:
Արմավիրի Լեռնամերձ համայնքում իրականացվեց ծրագիր, որով ամբողջությամբ գյուղի կենցաղի համար անհրաժեշտ ջրի տաքացումն ապահովվեց արևային ջրատաքացուցիչներով: Գյուղի մոտ 80 տների տանիքներին տեղադրվել են արևային ջրատաքացուցիչներ, դրանից բացի, 25-ի վրա էլ տեղադրվել են նաև արևային ֆոտովոլտային համակարգեր: Միաժամանակ բնակիչներին տրամադրվել են էներգախնայող լեդ լամպեր: Այսինքն՝ գյուղը դարձել է էներգախնայող: Ընդհանուր ներդրման ծավալը կազմել է շուրջ 40 մլն դրամ:
«Գյուղապետը պահանջում էր գազիֆիկացում, հաշվարկը ցույց տվեց, որ մեկ բնակչի հաշվով անհրաժեշտ է 1.5 մլն դրամ, որ գազը բերվի տուն: Այլընտրանքը հաշվարկեցինք և տեսանք, որ մեկ բնակչի հաշվով 500 հազարից քիչ ներդրում է պահանջվում: Դրանից բացի, արևային էներգիան այսուհետ իրենց համար անվճար է: Սկզբում բնակիչները չէին հավատում, նույնիսկ կատակով ասում էին, թե «որտեղ են ցանկանում մեզ գցեն», բայց հետո տեսանք, որ արձագանքը բավական դրական է»,-ասաց նա:
Հայկ Հարությունը նշեց, որ բնակիչներին առաջարկել են ստեղծել շրջանառու ֆոնդ, որ նման ծրագրերն այսուհետ շարունակական բնույթ կրեն:

Armenia has first ‘solar village’ as Lernamerdz transitions to solar energy
YEREVAN, APRIL 28, ARMENPRESS. The transition to solar energy in one of Armenia’s villages has been fully completed in March.
Hayk Harutyunyan, deputy minister of energy infrastructures and natural resources told a press conference Armenia already has a “solar village”.
A special project was implemented in Armavir’s Lernamerdz community, whereby solar heating devices have been introduced for the village’s household water heating.
Solar boilers have been installed on the rooftops of 80 homes of the village, and in addition solar batteries have been installed on the rooftops of 25 homes.
At the same time the locals have been provided with energy saving LED bulbs. I.E. the village has become energy-saving.
Around 40 million AMD was invested in total.
“The village head demanded gasification, calculations showed 1.5 million drams was required per resident in order for gas to be supplied to the homes. We calculated the alternative and saw that less than 500  thousand is needed per resident. In addition, from now on solar energy is free of charge for them. Initially the villagers didn’t believe, they even joked ‘where are you trying to deceive us’, but then we saw the response is rather positive”, he said.
Harutyunyan said the locals have been proposed to create a revolving fund, in order for this kind of programs to be continuous.