Ադրբեջանցի դիվանագետի կինը Միացյալ Նահանգներում բռնվել է գողություն կատարելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգներում Ադրբեջանի դեսպանության առաջին քարտուղարի կինը` Մեհրիբան Ջաբրաիլովան բռնվել է խանութներից մեկից գողություն անելու փորձի ժամանակ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է New York Daily News-ը:
Առաջին քարտուղար Ֆահրիդ Ջաբրաիլովայի 29-ամյա կինը փորձել է հեռանալ Bronx հանրախանութից 188.88 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ իրերը մանկասայլակի ստորին հատվածում դրած:
Խանութ ժամանած ոստիկաններին Ջաբրաիլովան ասել է, որ ամուսնացած է Ադրբեջանի դեսպանության առաջին քարտուղարի հետ և ունի դիվանագիտական անձեռնմխելիություն: Ինքնությունը հաստատելուց և անձեռնմխելիության կարգավիճակը ճշտելուց հետո ոստիկանությունը նրան ազատ է արձակել:
Նյու Յորքի ոստիկանությունը կապվել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի հետ, որն իրավունք ունի չեղարկել անձեռնմխելիությունը նման պայմաններում:
Ոստիկանները կարող են հասնել անձեռնմխելիության կարգավիճակի վերացմանը, որպեսզի թույլատրվի դատական հետաքննությունը, սակայն դա սովորաբար արվում է ավելի լուրջ հանցագործությունների պարագայում:
Մեհրիբան Ջաբրաիլովայի հետ կապ հաստատել չի հաջողվել: Նրա ամուսինը New York Daily News-ի հետ զրույցում նախ հերքել է կատարվածը, ապա ասել է. «Կներեք, ես տեղյակ չեմ եղել դրա մասին»:

Жена азербайджанского дипломата попалась в США на краже
Жена азербайджанского дипломата – первого секретаря посольства Азербайджана в США Мехрибан Джабраилова попалась на попытке совершить кражу в одном из магазинов. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета  New York Daily News.
29-летняя жена первого секретаря посольства Азербайджана в США Фарида Джабраилова попыталась вывезти из универмага в Bronx товары, стоимостью в 188.88 долларов на нижней полке детской коляски.
Прибывшим в магазин полицейским Мехрибан Джабраилова сказала, что она замужем за  первым секретарем посольства Азербайджана, который обладает дипломатической неприкосновенностью. После уточнения ее личности и подтверждения иммунитета полицейскив отпустили ее.
Полиция Нью-Йорка связалась с Госдепом США, который имеет право аннулировать дипломатический иммунитет в подобных случаях.
Полиция может этого добиться для того, чтобы провести судебное расследование, однако, к подобным мерам прибегают в случае более серьезных правонарушений.
Связь с Мехрибан Джабраиловой установить не удалось. Ее супруг в беседе с  New York Daily News опроверг эти сведения, затем сказал:«Простите, я не знал об этом».