Գերությունից փախած Արսեն Ոսկանյանի պատմությունը Կոլումբիայի գլխավոր նորությունն է
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական НТВ հեռուստաալիքը ռեպորտաժ է պատրաստել մոսկվայաբնակ հայ Արսեն Ոսկանյանի մասին, ով օրերս փախել էր Կոլումբիայի պարտիզանական բանակի գերությունից` վիրավորելով ապստամբների ջոկատի 5 մարտիկների: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ռուսական հեռուստաալիքը նշում է, որ 40-ամյա Արսեն Ոսկանյանի պատմությունը Կոլումբիայում գլխավոր նորությունն է` տեղական գրեթե բոլոր  հեռուստաընկերություններն իրենց նորությունները սկսում են նրա որոնողական աշխատանքների վերաբերյալ ռեպորտաժներով, ներկայացնում են մանրամասներ, փորձում են հասկանալ` ինչպես է մոսկվայաբնակ տաքսու վարորդը դարձել կոլումբիական ապստամբների գերին:
Նշվում է, որ Արսեն Ոսկանյանը Կոլումբիա է մեկնել ռուսական անձնագրով և միանգամից ուղևորվել է ջունգլիներ, որտեղ ամեն կոլումբիացի չէ, որ համարձակվում է գնալ, քանի որ այդ վայրերում շատ են թունավոր օձերը և վայրի գիշատիչները: Այդ վայրերում գրեթե ճանապարհներ չկան, դրանք քիչ բնակեցված տարածքներ են, որտեղ արդեն 50 տարի վերահսկողություն են սահմանել Կոլումբիայի ապստամբների բանակի մարտիկները: Կոլումբիայում Ռուսաստանի դեսպանատանը ևս զարմացած են` հասկացե՞լ է Արսեն Ոսկանյանը, որ նման ճամփորդությունը շատ ռիսկային է: «Դա Կոլումբիայի ամենադժվար հասանելի տարածքներից է` ծածկված անտառներով: Գրեթե բացակայում են ճանապարհային ենթակառուցվածքները: Մարդիկ այդ տարածքներում հիմնականում տեղաշարժվում են գետերով կամ ջրանցքներով»,- հեռուստաալիքի հետ զրույցում ասել է Կոլումբիայում Ռուսաստանի դեսպանատան մամուլի խոսնակ Դենիս Խրոմովը:
Ջունգլիներում, ինչպես պարզ է դարձել, Ոսկանյանը բռնել է թունավոր գորտերի: Հավանաբար, նա ցանկացել է դրանք անօրինական ճանապարհով Եվրոպա տանել, որտեղ այդ գորտերը կարելի է վաճառել աներևակայելի բարձր գներով: Սակայն արդյունքում թունավոր գորտերի «որսորդը» ինքն է ծուղակն ընկել: Նրան գերեվարել են պարտիզանական ջոկատի մարտիկները: «Կես տարի դիվանագետները, Կարմիր խաչի առաքելությունը բանակցում էին գերուն ազատելու համար, և ահա վերջին պահին ամեն ինչ ձախողվել է»,- նշում է հեռուստաընկերության լրագրողը:
Փախուստի վայրին մոտ կան մի քանի փոքր գյուղեր: Կոլումբիայի իշխանություններն այնտեղ ապրող բնակիչներին խնդրել են օգնել որոնողական աշխատանքներում: Վիրավոր գերուն փնտրում են նաև ոստիկանները ու ապստամբները:

Escape of Arsen Voskanyan from rebel captivity tops Columbian media
YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. Russian NTV channel has prepared reportage on Arsen Voskanyan, an Armenian living in Moscow, who recently escaped from Colombian guerrilla army’s captivity injuring 5 rebels. “Armenpress” reports the story of Arsen Voskanyan is the top news of Colombia. Almost all the local TV channels start the daily news by reportage on the process of searching him, introduce details and try to find out how it happened that a taxi driver in Moscow was taken hostage by Colombian rebels.
It is mentioned that Arsen Voskanyan left for Colombia with a Russian passport and immediately headed to the jungles, where many are afraid to go since there are many poisonous snakes and wild animals there. There are almost no roads in that areas and are very sparsely populated. These areas have been under rebel control for over 50 years. The Embassy staff of Russia to Colombia is also very surprised. They try to understand if Arsen Voskanyan was aware of the risks of such a trip.
Later it became known that Voskanyan caught poisonous frogs in the jungles. Probably he wanted to smuggle them to Europe where those frogs can be sold at very high prices. But as a result, the “hunter” of the poisonous frogs was himself caught in a trap. He was taken hostage by the guerrilla army of Colombia. “For half a year diplomats and the Red Cross were negotiating his release, but everything failed at the last point”, says the reporter of NTV.
There are some small villages nearby the place of the escape. Colombian authorities have asked the residents to help in searching works. The police and the rebels are also searching him.