Արգենտինայի փոխնախագահը մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցի օրը Արգենտինայի մայրաքաղաք Բուենոս Այրեսում բողոքի մեծ ցույց է իրականացվել Թուրքիայի դեսպանատան դիմաց: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Prensa Armenia-ն:
«Ավելի քան 100 տարի անց թուրքական պետությունը շարունակում է մնալ անպատիժ` որպես պետական քաղաքականություն կիրառելով ժխտողականության ծրագիրը: Ի տարբերություն Թուրքիայի և Ադրբեջանի` Արգենտինան աշխարհում մարդու իրավունքների համար պայքարի առաջամարտիկներից է»,- ասվել է հայ համայնքի երիտասարդական կազմակերպությունների հայտարարության մեջ:
«Մեր ուղերձն ընդդեմ այս դեսպանության է, որը ներկայացնում է ցեղասպան ու ժխտող պետությանը, որը չի փոխվել և շարունակում է սրել իր դիրքորոշումը որպես անհանդուրժող և ավտորիտար պետություն»,- ասել է Թուրքիայի դեսպանատան դիմաց կազմակերպված քայլերթի կազմակերպիչներից մեկը` Հարավային Ամերիկայի հայկական երիտասարդական ֆեդերացիայի նախագահ Գարո Սեֆերյանը:
Նախքան երթը պատարագ է մատուցվել Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի տաճարում, որին մասնակցել է Արգենտինայի փոխնախագահ Գաբրիելա Միչետտին:
«Հայոց ցեղասպանությունն այսօր հիշելը օգնում է մեզ թույլ չտալ, որպեսզի նման կոտորածներ կրկին պատահեն: Երբ խոսում ենք ցեղասպանության մասին, մենք գործ ունենք մարդկության դեմ հարձակման հետ»,- նշել է Միչետտին, ով այնուհետև կարդացել է Վիլյամ Սարոյանի պոեմներից մեկը: Նա հիշեցրել է, որ Արգենտինան օրենքի ուժով ճանաչել է ցեղասպանությունը 2007 թվականին:
Կորդովայում կայացած միջոցառմանը ևս ներկա են եղել պատգամավորներ, ովքեր ցանկություն են հայտնել, որ հայ ժողովուրդը գտնի արդարությամբ հաստատված խաղաղությունը:
Հիշատակի արարողություն է տեղի ունեցել նաև Ուրուգվայի մայրաքաղաք Մոնտեվիդեոյում: «Ցեղասպանությունը շատ ցավալի էր, և դա շարունակում է մեզ ցավ պատճառել նաև այսօր»,- նշել է պատգամավոր Ալբերտո Ասսեֆֆը:

YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS. On April 24, the 102nd anniversary of the Armenian Genocide, a rally was held in front of the Turkish Embassy in Buenos Aires, Argentina, Prensa Armenia reported.
“More than 100 years later, the Turkish state continues to run with impunity, implementing a negationist plan as a state policy. Unlike countries like Turkey and Azerbaijan, Argentina is a pioneer in the world in the field of human rights”, said in the statement of the Armenian community's youth organizations.
“Our message is against this Embassy that represents a genocidal and negationist state that does not change and that continues to sharpen its position as an intolerant and authoritarian state”, Garo Seferian, president of the Armenian Youth Federation of South America, one of the organizers of the rally, said.
Before the rally, a mass was delivered in the Cathedral San Gregorio the Illuminator that was attended by Vice President of Argentina Gabriela Michetti.
“Remembering the Armenian Genocide today helps us to never let this type of atrocities happen again in the history of humanity”, Gabriela Michetti said. “When we speak of genocide we are talking about an attack on humanity”, she said, who then read a poem by William Saroyan. Michetti recalled that Argentina recognized the Genocide in 2007 by Law.
A commemorative event was also held in Montevideo, Uruguay. “That genocide was painful so much so that it continues to hit us today in our feelings”, Deputy Alberto Asseff said.