Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը մարդկության դեմ հանցագործությունները կանխելու քայլ է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, պահանջատիրության գործընթացը նույն ակտիվությամբ շարունակվում է: Ինչպես լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց ԱՄՆ հայկական համագումարի տարածաշրջանային տնօրեն Արփի Վարդանյանը, շատերը վախենում էին, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցից հետո ակտիվությունը կպակասի, սակայն այդպես չեղավ:
«Այսօր մենք տեսնում ենք, թե Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Խոստումը»   ֆիլմը ինչ մեծ արձագանք է ստանում: Այս ֆիլմին սպասում են ոչ միայն հայերը, այլև բազմաթիվ արտասահմանցիներ: Լուրջ գովազդային արշավ իրականացվեց, հռչակավոր դեմքերի հարցազրույցները շրջանառվեցին, սոցիալական ցանցերում մեծ արձագանք եղավ: Աշխատանքները պետք է շարունակվեն, որ հասարակության ավելի լայն շերտերի հասցվի հայկական հարցը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`ասաց Արփի Վարդանյանը:
Այսօր աշխարհի 20-ից ավելի երկիր ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: ԱՄՆ-ում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած նահանգների թիվը հասել է 45-ի: Արփի Վարդանյանը նշեց, որ այդ աշխատանքը շարունակվում է:
«Նախորդ տարիներին իրականացված աշխատանքը ցույց տվեց, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը դարձել է մարդկության համար կարևոր:  ԱՄՆ-ում այն դարձել է օրակարգային խնդիր, բոլորը դա գիտեն, պահանջում են, որ պետության կողմից ճանաչվի Հայոց ցեղասպանությունը: Բոլորս պարտավոր ենք փորձել գտնել նոր ձևեր, որ այս հարցը կարողանանք հասցնել շատերին: Պետք է տեղ հասնի այն միտքը, որ Հայոց ցեղասպանությունը  քաղաքականության խնդիր չէ: Անհրաժեշտ է հասկանալ, որ որքան էլ դժվար լինի, միևնույն է, այն պետք է ճանաչվի: Դա համամարդկային խնդիր է, մարդկության դեմ հանցագործությունները կանխելու քայլ է: Այս հարցը միշտ պետք է մնա մեր օրակարգում, պատմությունը չպետք է մոռացվի»,-ասաց Արփի Վարդանյանը:
Ինչ վերաբերում է իրականացվող ջանքերի բավարար լինելուն, ապա Արփի Վարդանյանը նշեց, որ դրանք երբեք էլ բավարար չեն, միշտ անելու բան կա: Ըստ նրա` այն, ինչ անում է թուրքական լոբբին, միշտ պետք է հայերին հիշեցնի ավելի լավ աշխատելու մասին:
«Ես ուզում եմ նշել, որ ԱՄՆ-ում մեր դեսպանությունը շատ լավ է աշխատում: Միշտ համատեղ քննարկումներ ենք անցկացնում, փորձում ենք հասկանալ, թե ինչ մեթոդներով կարող ենք առաջ շարժվել: Աշխատում ենք անհատ կոնգրեսականների հետ, որպեսզի հայկական հարցերով զբաղվողների թիվը շատ լինի»,-հավելեց նա:

Recognition of Armenian Genocide a step to prevent crimes against humanity
YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS. The process of the recognition of the Armenian Genocide actively continues, Arpi Vartanian – Armenian Assembly of America Regional Director, said at  a meeting with reporters, adding that many people were afraid that after the 100th anniversary of the Armenian Genocide there will be less activeness, however, that didn’t happen, reports Armenpress.
“Today we witness the great reaction over the Armenian Genocide themed movie ‘The Promise’. Not only Armenians, but also many foreigners wait for this film. A serious advertisement campaign was held, the interviews of prominent figures were released receiving great reaction in social networks. The works must continue so that broader circles of the society will be informed about the Armenian cause”, she said.
Today more than 20 countries of the world have recognized the Armenian Genocide. The number of US states that recognized the Genocide reaches 45. Arpi Vartanian said this work is underway.
“The work of the previous years showed that the issue of the Armenian Genocide became important for the humanity. It is an agenda issue in the US, all people know about it and demand the country to recognize the Armenian Genocide. We all have to find new ways to make many people informed about this issue. People must understand that the Armenian Genocide is not an issue of politics. It is necessary to understand that no matter how difficult it will be, the Genocide must be recognized. It is a universal issue, a step to prevent the crimes against humanity. This issue must always be in our agenda, history must not be forgotten”, Arpi Vartanian said.
As for whether the ongoing efforts are sufficient enough, she said they are never enough, there is always a work to do.
“I want to state that the Armenian Embassy in the US is actively working. We always hold joint discussions, try to understand with which methods we can move forward. We are working with independent Congressmen so that the number of people engaged in Armenian issues will be many”, she said.