Հայաստանը շարունակում է մնալ խաղաղության ջատագով. Վիգեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը խաղաղության ջատագով է և վստահ է, որ տարածաշրջանն այլ ապագա չի կարող ունենալ: Ապրիլի 21-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, թե պաշտպանության նախարարության կողմից «Պատիվ ունեմ» և «Ես եմ» ծրագրերի առաջ քաշելուց հետո հանրության մոտ մտահոգություններ են հնչում, թե Հայաստանը հրաժարվել է խաղաղությունից և գնում է հասարակությունն ավելի ռազմականացնելու ճանապարհով:
«Հայաստանը խաղաղությունից երբեք չի հրաժարվել, մենք շարունակում ենք մնալ խաղաղության ջատագով և վստահ ենք, որ այս տարածաշրջանն այլ ապագա չունի: Սակայն, սրա հետ մեկտեղ, անկախ ամեն ինչից, մենք պետք է քայլեր ձեռնարկենք մեր անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ: Մենք պարտավոր ենք ամեն ինչ անել, որ մեր անվտանգությունը բարձր մակարդակի վրա լինի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նախարարը:
Նա հավելեց, որ իր առաջարկած ծրագրերը չեն ենթադրում հասարակության ռազմականացում: Նախարարը հստակեցրեց, որ այդ ծրագրերը չեն ենթադրում զինծառայողների թվի ավելացում, դրանք լինելու են կամավոր և ոչ թե պարտադիր:

YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS. Armenia is a supporter of peace and is confident that the region has no other future, Defense Minister Vigen Sargsyan told reporters on April 21, commenting on the public concerns according to which Armenia under the programs of “I have the honor” and “It’s me” has refused from peace and moves on the society’s further militarization path, Armenpress reports.
“Armenia has never refused from peace, we continue to remain the supporter for peace and we are confident that this region has no other future. However, in line with this, we must take steps aimed at increasing the level of our security. We have to do everything for our security to be at the highest level”, the Minister said.
He added that the proposed programs do not suppose militarization of the society, increase of the number of servicemen, the programs are on voluntary basis.