Բուրսայում բացվել է հայ արվեստագետների աշխատանքների ցուցադրությունը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուրսայում բացվել է հայ արվեստագետների աշխատանքների ցուցադրությունը: Բուրսայի «Մշակույթի կենտրոն»-ում ապրիլի 11-ին մեկնարկած ցուցադրությունը արվեստասերների առջև բաց կլինի մինչև ապրիլի 30-ը:
«Մարդկանց մոլորակը» շարժման շրջանակներում, Թուրքիայի ամենամեծ քաղաքներից մեկում՝ Բուրսայում, իսկ ապա նաև Ստամբուլում կներկայացվի հայ 12 արվեստագետի ավելի քան 50 գործ և ևս 3 վիդիո-արտ: Նախագիծը միայն այսքանով չի ավարտվի՝ այս երկու ցուցադրությունները կեզրափակվեն «Բամբիռ» խմբի «Կապույտ գնդակ» համերգային ծրագրով: Թուրքիայի իր մեծությամբ 3-րդ քաղաքում նմանատիպ առաջին մեծ նախագիծն է՝ հայ արվեստագետների մասնակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց արվեստագետ Կարեն Բարսեղյանը, ով ևս մասնակցում է նախաձեռնությանը, արվեստագետների աշխատանքներն այս պահին ցուցադրվում է Բուրսայում: Կարենն այս նախագծին ներկայացրել է բոլորովին նոր աշխատանքների շարք՝ իրեն հատուկ ջինսային լուծումերով: Թուրքիայում ներկայանալու առաջարկությունը եղել է Անադոլու Կուլտուր (Anadolu Kultur) կազմակերպության և անձամբ նրա ղեկավար Օսման Կավալայի կողմից: Նախաձեռնությանն աջակցել են Եվրամիությունը և Բուրսայի քաղաքապետարանը՝ համագործակցելով Գյումրու քաղաքապետարանի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց «Գալերի 25»-ի հիմնադիր Ալեքսան Տեր-Մինասյանը, միտքը սկիզբ է առել Արմեն Տեր-Մկրտչյանի համանուն ցուցադրությունից ու գնալով դարձել շարժում՝ իր մեջ կրելով Անտուան դը Սենտ Էքզյուպերիի՝ «Միակ իսկական շքեղությունը մարդկային հաղորդակցության շքեղությունն է...» խոսքերը: Այսպես «Մարդկանց մոլորակը» ցուցադրությունը «Գալերի 25»-ի նախաձեռնությամբ վերածվեց արտ-շարժման, որին միացան ու դեռ միանում են տարբեր արվեստագետներ՝ տարբեր երկրներից: «Արմեն Տեր-Մկրտչյանի ցուցահանդեսը կամաց-կամաց վերածվեց մեծ նախաձեռնության, որն իր մեջ ներգրավում է տարբեր արվեստագետների ու ստեղծագործողների՝ ամեն մեկը յուրովի միանալով այս շարժմանը՝ մարդկային շփման կարևորագույն գաղափարին: Սա մեզ համար անչափ կարևոր է ու ինքնաբուխ»,-հավելեց Ալեքսան Տեր-Մինասյանը՝ ավելացնելով, որ շարժումը միշտ բաց է ցանկացած արվեստագետի ու ստեղծագործողի լավ ու հետաքրքիր գաղափարի համար:

Exhibition of works of Armenian artists opens in Bursa, Turkey
YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. The exhibition of works by Armenian artists has been opened in the Culture Center of the Turkish city of Bursa from April 11.
The exhibition will be open until April 30.
Within the frames of “Human Planet” movement, more than 50 works and 3 more video-arts of 12 Armenian artists will be presented in Bursa and then in Istanbul. The exhibitions will be summed up in a concert by Bambir rock band. This is the first such project in Turkey with the participation of Armenian artists.
Artist Karen Barseghyan told Armenpress that at the moment the works of Armenian artists are being displayed in Bursa. In this exhibition Karen presented completely new series of works with jeans resolutions typical of him.
The proposal on presenting the works of Armenian artists was made by Anadolu Kultur organization and its leader Osman Kavala. The European Union and the Bursa Municipality in cooperation with the Gyumri Municipality assisted the initiative.
“Gallery-25” founder Alexan Ter-Minasyan told Armenpress that the idea originated from the exhibition of Armen Ter-Mkrtchyan and then it turned into a movement.  Thus, by the initiative of “Gallery-25”, the “Human Planet” exhibition turned into an art-movement which various artists from different countries joined and continue joining.
“Armen Ter-Mkrtchyan’s exhibition gradually turned into a great initiative that includes various artists. This is very important for us”, Alexan Ter-Minasyan said, adding that the movement is always open to all artists for a good and interesting idea.