Նախարարությունը պարզաբանում է ներկայացրել Գոշ լճի հարակից տարածքում իրականացվող մաքրման աշխատանքների վերաբերյալ
Նախարարությունը պարզաբանում է ներկայացրել Գոշ լճի հարակից տարածքում
իրականացվող մաքրման աշխատանքների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում  տարածվել  էր տեղեկատվություն, ըստ որի Գոշ լճի տարածքում իրականացվում է ապօրինի հողային աշխատանքներ:
ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը հայտնում է, որ «Դիլիջան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի ռեկրեացիոն գոտու «Գոշ լիճ» տեղամասից` պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասի  կառուցապատման իրավունքով  հանգստի գոտի կազմակերպելու և սպասարկման ծառայություններ մատուցելու նպատակով,  համաձայն 23.06.2015 թվականին կնքված  պայմանագրի, օգտագործման է  տրվել «Վենդոռ» ՍՊԸ-ին: Ըստ պայմանագրի` կառուցապատման իրավունք ունեցող անձը պարտավոր է բարեկարգել տարածքը, մաքրել աղբից և չոր ճյուղերից, չխախտել լճի էկոհամակարգը և էնդեմիկ կարգավիճակը: «Դիլիջան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի և Բնապահպանական պետական տեսչության աշխատակիցների կողմից տեղում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ «Վենդոռ» ՍՊԸ-ն իրականացրել է տարածքը  չորացած փայտից և աղբից մաքրելու աշխատանքներ, որնք այս պահին դադարեցված են: Կատարվում են ուսումնասիրություններ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ բնապահպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Գոշ լճի հարակից տարածքներում նախատեսված աշխատանքները կատարվելու են համաձայն «Վենդոռ» ՍՊ ընկերության հետ կնքված պայմանագրով հաստատված ծրագրի` բնապահպանական փորձաքննություն անցնելուց հետո:

Министерство представило разъяснения по поводу очистных работ на прилежащей к озеру Гош территории
В соцсети Facebook была распространена информация о том, что на территории близ озера Гош проводятся незаконные земельные работы.
Министерство охраны природы Армении заявляет, что с территории “Озеро Гош” рекреационной зоны  ГНКО национальный парк “Дилижан”, являющийся собственностью государства земельный участок с правом застройки и организации зоны отдыха, а также предоставления услуг, согласно подписанному 23.06.2015г. договору, передан в пользование ООО “Вендор”. Об этом «Арменпресс» сообщили в пресс-службе Министерства охраны природы РА.
Согласно договору, лицо, имеющее право на застройку, обязано благоустроить территорию, очистить ее от мусора и сухих веток, не нарушая при этом экологию озера и эндемический статус.
В результате исследований, проведенных со стороны сотрудников ГНКО национальный парк “Дилижан” и Госинспекции по экологии выяснилось, что ООО “Вендор” произвело работы по очистке территории от мусора сухих веток, на данный момент работы прекращены. Проводятся исследования.