ԻՊ-ն ստանձնել է Եգիպտոսում պայթյունների պատասխանատվությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսի Տանտա և Ալեքսանդրիա քաղաքների եկեղեցիների մոտ պայթյունների պատասխանատվությունն ստանձնել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը։
«ԻՊ-ի ջոկատներն իրականացրել են գրոհներ երկու եկեղեցու վրա՝ Տանտայում և Ալեքսանդրիայում»,- ասվում է ահաբեկչական խմբավորման գործունեությանը հետևող  նորությունների պորտալների հաղորդասգորթյուններում։
Հաղորդվում է, որ տարբեր տվյալներով՝ Տանտա քաղաք եկեղեցում պայթյունի արդյունքում զոհվել է , 25-30 մարդ, ավելի քան 50-ը վիրավորվել է։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը,  Ալեքսանդրիայի Սուրբ Մարկոսի եկեղեցու մոտ պայթյունի զոհ  է գնացել առնվազն 11 մարդ։

ИГ взяло на себя ответственность за взрывы в Египте
Ответственность за взрывы у церквей в египетских городах Танта и Александрия взяла на себя запрещенная в России террористическая группировка "Исламское государство".
"Отряды ИГИЛ осуществили атаки на две церкви - в Танте и Александрии", - говорится в сообщениях новостных порталов, отслеживающих деятельность террористической группировки.
Как сообщалось, в воскресенье в результате взрыва в церкви города Танта погибли, по разным данным, от 25 до 30 человек, более 50 получили ранения.
Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, в Александрии взрыв прогремел у входа в собор Святого Марка, жертвами стали не менее 11 человек.