Պետերբուրգի մետրոյի եւս մեկ կայարանում պայթուցիկ սարք Է հայտնաբերվել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չգործած պայթուցիկ սարք Է հայտնաբերվել Սանկտ Պետերբուրգի մետրոյի «Պլոշչադ վոսստանիա» կայարանում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել Է մի աղբյուր:
Ապրիլի 3-ին ավելի վաղ պայթյուն Է տեղի ունեցել մետրոյի «Սեննայա պլոշչադ» եւ «Տեխնոլոգիչեսկիյ ինստիտուտ» կայարանների միջեւ ընկած ուղեմասում:
Ինչպես հայտնել Է գործակալության աղբյուրը, գործել Է ինքնաշեն պայթուցիկ սարք, որը, հնարավոր Է, հանդերձված Էր խոցող տարրերով: Պայթյունի հզորությունը կազմել Է 200-300 գրամ տրոտիլային համարժեքով: Ռումբը դրված Է եղել վագոնում: Պայթյունի հետեւանքով, ըստ նախնական տվալների, զոհվել Է 10 մարդ, վիրավորվել Է ավելի քան 50 հոգի:

Unexploded bomb discovered in another subway station in St. Petersburg
YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS. An unexploded bomb device has been discovered in the “Ploshyad Vosstaniya” metro station of St. Petersburg, a source told Interfax.
Earlier on April 3 a suspected IED explosion inside a subway train of the St. Petersburg Metro system resulted in casualties among passengers, according to the transit system’s management. An evacuation is underway and some stations have been closed for entry, RT reported.
Preliminary reports indicate that some 10 people may have been killed and 20 injured in the blast, news agencies said citing sources close to the investigation.
The incident reportedly happened at the Sennaya station of the northwestern Russian city’s underground transit system.