«Սոցիոմետր»-ի հարցումների արդյունքներով ՀՀԿ-ն առաջատար է
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի վերջին հարցումների մասնակիցների 38 տոկոսն առաջիկա ԱԺ ընտրություններին իր ձայնը տալու է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը, 33 տոկոսը՝ «Ծառուկյան» դաշինքին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` մարտի 30-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտնեց «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի ղեկավար Ահարոն Ադիբեկյանը: Սակայն վարկանիշային թեկնածուներին հաշվի առնելով՝ ՀՀԿ-ն կարող է հավաքել ընտրողների ձայների 45,5 տոկոսը, «Ծառուկյան» դաշինքը՝ 35,5 տոկոսը, մնացած ուժերը միասին կարող են ստանալ 19-20 տոկոս ձայն։
«Մնացած ուժերը միասին կարող են հավաքել ձայների 29 տոկոսը: «ՕՐՕ», «Ելք» դաշինքների, ինչպես նաև «Հայկական վերածնունդ», ՀՅԴ կուսակցությունների  ձայները տատանվում են 2.5-5.4 տոկոսի սահմաններում, որը միասին կազմում է 24,5 տոկոսը, իսկ «Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքի և «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության օգտին ձայները տատանվում են 1.5-1.8 տոկոսի սահմաններում, ինչը միասին կազմում է 3,2 տոկոսը: Կոմունիստական կուսակցության օգտին պատրաստ են իրենց ձայները տալ հարցվածների 1,3 տոկոսը»,- ասաց Ահարոն Ադիբեկյանը և հավելեց, որ ՀՀԿ-ն և «Ծառուկյան» դաշինքը պայքարելու են առաջին և երկրորդ տեղերի համար:
Ահարոն Ադիբեկյանի խոսքով` ակտիվ ընտրողների 17 տոկոսը դեռ չի կողմոնորոշվել, թե ում է ընտրելու, ուստի նրանք կարող են ձայն տալ տարբեր քաղաքական ուժերի:
Հարցումը անցկացվել է 11.200 ընտրողների շրջանում, որոնցից ընտրություններին մասնակցելու պատրաստակամություն է հայտնել 60 տոկոսը, 5 տոկոսը նշել են, որ հնարավոր է՝ մասնակցեն, չի մասնակցելու 4 տոկոսը, իսկ 31 տոկոսը հետաքրքրված չէ:

По результатам «Социометра» РПА лидирует
По результатам проведенного центром «Социометр» последнего опроса, 38% респондентов на предстоящих парламентских выборах проголосуют за Республиканскую партию Армении, 33% - альянс «Царукян». Как сообщает Арменпресс, об этом сообщил журналистам руководитель центра Агарон Адибекян. Однако учитывая рейтинговых кандидатов, РПА может набрать 45,5%, альянс «Царукян» - 35,5%, остальные политические силы - 19-20%.
«Другие силы могут собрать 29% голосов. Альянсы «ОРО», «Выход», а также «Армянское возрождение» АРФД наберут 2.5-5.4%, которые вместе составляют 24,5%, партия «Свободные демократы» и альянс «Конгресс-ДПА» наберет 1,5-1,8%, вместе - 3,2%. 1,3% респондентов готовы проголосовать за Партию коммунистов», - сказал Адибекян.
Он добавил, что РПА и альянс «Царукян» будут бороться за первое и второе места. Адибекян отметил, что 17% избирателей еще не определились за кого голосовать, следовательно, они могут проголосовать за различные политические силы.
Опрос был проведен среди 11 200 избирателей, 60% из которых выразили желание участвовать в выборах, 5 процентов заявили, что они, вероятно, примут участие, 4% - не примет участия, а 31% - не заинтересованы.