Խնդիր ենք դրել վստահ քայլ կատարել եվրոպական մոդելի ժողովրդավարության կառուցման ուղղությամբ. ՀՀ Նախագահ
Խնդիր ենք դրել վստահ քայլ կատարել եվրոպական մոդելի ժողովրդավարության
կառուցման ուղղությամբ. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները կարևորագույն հանգրվան են սահմանադրական բարեփոխումներից հետո Հայաստանի ժողովրդավարացման ճանապարհին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Մալթայում կայացած Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության համագումարի ընթացքում նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Ընդամենը երեք օր հետո Հայաստանում տեղի կունենան խորհրդարանական ընտրություններ: Սա կարևորագույն հանգրվան է սահմանադրական բարեփոխումներից հետո մեր երկրի ժողովրդավարացման ճանապարհին: Հաշվի առնելով երկրի զարգացման առանձնահատկությունները՝ մենք մեր առջև խնդիր ենք դրել վստահ քայլ կատարել եվրոպական մոդելի ժողովրդավարության կառուցման և ժողովրդավարական հաստատությունների հետագա ամրապնդման ուղղությամբ: Մենք հանձնառու ենք և անում ենք հնարավորը՝ անցկացնելու միջազգային բարձր չափանիշներին համապատասխանող ընտրություններ»,- շեշտեց Սերժ Սարգսյանը: Հանրապետության ղեկավարը նշեց նաև, որ ընտրությունները դիտարկելու համար Հայաստանը հրավիրել է միջազգային բոլոր համապատասխան կառույցներին՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին, ԵԽԽՎ-ին, Եվրոպական խորհրդարանին, ԵԱՀԿ և ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովներին:
«Շնորհակալ ենք Եվրոպական միությանը և, իհարկե, ԵԺԿ-ին՝ Հայաստանի համար այս կարևոր գործընթացներում մեր կողքին գտնվելու համար»,- ամփոփեց ՀՀ Նախագահը:

Мы поставили перед собой задачу сделать уверенный шаг в направлении строительства демократии европейской модели: президент Армении
Мы поставили перед собой задачу сделать уверенный шаг в направлении строительства
демократии европейской модели: президент Армении
Предстоящие в Армении парламентские выборы являются важнейшей вехой на пути демократизации страны после конституционных реформ. Как сообщает Арменпресс, об этом на заседании съезда Европейской народной партии (ЕНП) сказал президент Армении Серж Саргсян.
«Всего через три дня в Армении состоятся парламентские выборы. Это важнейшая веха на пути демократизации нашей страны после конституционных реформ. Учитывая особенности развития страны, мы поставили перед собой задачу сделать уверенный шаг в направлении строительства демократии европейской модели и дальнейшего укрепления демократических институтов. Мы полны решимости и делаем всё возможное, чтобы провести соответствующие высоким международным критериям выборы», - отметил Саргсян.
Он подчеркнул, что для наблюдения за выборами Армения пригласила все соответствующие международные структуры: ОБСЕ/БДИПЧ, ПАСЕ, Европейский парламент, Парламентские ассамблеи ОБСЕ и СНГ.
«Мы благодарны Европейскому союзу и, конечно, ЕНП за то, что находятся рядом с нами в этом важном для Армении процессах», - заключил президент.