Խնդիր ենք դրել վստահ քայլ կատարել եվրոպական մոդելի ժողովրդավարության կառուցման ուղղությամբ. ՀՀ Նախագահ
Խնդիր ենք դրել վստահ քայլ կատարել եվրոպական մոդելի ժողովրդավարության
կառուցման ուղղությամբ. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները կարևորագույն հանգրվան են սահմանադրական բարեփոխումներից հետո Հայաստանի ժողովրդավարացման ճանապարհին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Մալթայում կայացած Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության համագումարի ընթացքում նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Ընդամենը երեք օր հետո Հայաստանում տեղի կունենան խորհրդարանական ընտրություններ: Սա կարևորագույն հանգրվան է սահմանադրական բարեփոխումներից հետո մեր երկրի ժողովրդավարացման ճանապարհին: Հաշվի առնելով երկրի զարգացման առանձնահատկությունները՝ մենք մեր առջև խնդիր ենք դրել վստահ քայլ կատարել եվրոպական մոդելի ժողովրդավարության կառուցման և ժողովրդավարական հաստատությունների հետագա ամրապնդման ուղղությամբ: Մենք հանձնառու ենք և անում ենք հնարավորը՝ անցկացնելու միջազգային բարձր չափանիշներին համապատասխանող ընտրություններ»,- շեշտեց Սերժ Սարգսյանը: Հանրապետության ղեկավարը նշեց նաև, որ ընտրությունները դիտարկելու համար Հայաստանը հրավիրել է միջազգային բոլոր համապատասխան կառույցներին՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին, ԵԽԽՎ-ին, Եվրոպական խորհրդարանին, ԵԱՀԿ և ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովներին:
«Շնորհակալ ենք Եվրոպական միությանը և, իհարկե, ԵԺԿ-ին՝ Հայաստանի համար այս կարևոր գործընթացներում մեր կողքին գտնվելու համար»,- ամփոփեց ՀՀ Նախագահը:

We have tasked ourselves to make confident step towards European model of democracy building – President Sargsyan
We have tasked ourselves to make confident step towards European model of democracy
building – President Sargsyan
YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. The upcoming parliamentary elections in Armenia are a key point in Armenia’s path to democracy following the Constitutional changes, “Armenpress” reports President of Armenia Serzh Sargsyan said in his speech at the EPP congress in Malta.
“Just 3 days later parliamentary elections will be held in Armenia. This is a key point in Armenia’s path to democracy following the Constitutional changes. Considering the development features of our country, we have tasked us to make a confident step towards the European model of democracy building and further strengthening of democratic institutions. We are committed and spare no efforts to hold elections meeting the high international standards. We have invited all appropriate international organizations, the OSCE/ODIHR, PACE, European Parliament, OSCE and CIS Parliamentary Assemblies to observe the elections”, President Sargsyan said, thanking the European Union and the EPP for standing with Armenia in the processes decisive for Armenia.