ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները տարածաշրջան այցի արդյունքներով հայտարարություն են տարածել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել Ադրբեջան, Հայաստան և Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցելությունների արդյունքներով: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հայտարարությունն ամբողջությամբ:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), Ռիչարդ Հոգլանդը (Միացյալ Նահանգներ) ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի հետ համատեղ այցելել են Բաքու (մարտի 11-ին), Երևան (մարտի 27-ին) և Լեռնային Ղարաբաղ (մարտի 28-ին):
Համանախագահների՝ տարածաշրջան այցելության հիմնական նպատակը շփման գծում և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին իրադրության մասին մանրամասն քաղաքական ու ռազմական տեղեկություն ստանալն էր, 2016 թվականին Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովների ժամանակ կայացված համաձայնությունների կիրառումը քննարկելը, ինչպես նաև կարգավորմանն ուղղված հաջորդ քայլերի արծարծումը:
Համանախագահները հանդիպել են Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների ու արտգործնախարարների, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի դե ֆակտո իշխանությունների հետ: Նրանք նաև այցելել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջը գտնվող տարածքներ: Հանդիպումներում համանախագահները վերահաստատել են իրենց խորը մտահոգությունները` կապված շփման գծում տեղի ունեցած վերջին միջադեպերի հետ` կոչ անելով կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել իրենց հռետորաբանությունում և գործողություններում: Նախագահները ներկայացրել են իրենց դիրքորոշումները համանախագահների առաջարկների առնչությամբ` կապված հրադադարի ամրապնդման և թշնամական գործողությունների հետագա էսկալացիայից խուսափելու հետ, մասնավորապես Նովրուզի և Զատկի տոների ընթացքում: Նրանք հայտնել են իրենց հանձնառությունը` շարունակելու բանակցությունները քաղաքական լուծում գտնելու հարցում:
Քննարկումներում համանախագահներն արտահայտել են դեսպան Կասպշիկի առաքելությանն ու դրա ընդլայնմանը շարունակական աջակցություն ցուցաբերելու էական կարևորությունը: Համանախագահները նաև շեշտել են իրենց համոզմունքը, որ հրադադարի հարգումն ունի ծայրահեղ կարևորություն բանակցություններում վստահության մթնոլորտի կառուցման գործում:
Համանախագահները շուտով կմեկնեն Վիեննա՝ Մինսկի խմբի անդամներին բանակցությունների արդյունքները ներկայացնելու նպատակով»:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с совместным заявлением по итогам регионального визита
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с совместным заявлением по итогам визита в Армению, Нагорный Карабах и Азербайджан. Арменпресс представляет текст заявления полностью:
«Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Российская Федерация), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (Соединенные Штаты Америки) вместе с личным представителем действующего председателя ОБСЕ, послом Анджеем Каспршиком посетили Баку (11 марта), Ереван (27 марта) и Нагорный Карабах (28 марта).
Основной целью визитов сопредседателей в регион было получение подробной политической и военной информации о ситуации на линии соприкосновения и армяно-азербайджанской границе, обсуждение хода выполнения договоренностей, достигнутых в 2016 году на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге, и рассмотрение следующих шагов по урегулированию.
Сопредседатели встретились с президентами и министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, а также де-факто властями Нагорного Карабаха. Они также посетили территорию вокруг Нагорного Карабаха.
В ходе встреч сопредседатели подтвердили свою глубокую озабоченность по поводу недавних инцидентов вдоль линии соприкосновения, призвав стороны проявлять сдержанность в своей риторике и в своих действиях.
Президенты представили свои позиции по предложениям сопредседателей по укреплению режима прекращения огня и избежанию дальнейшей эскалации военных действий, особенно в ходе праздников Новруза и пасхи. Они выразили свою приверженность продолжению переговорного процесса по политическому решению конфликта.
В ходе переговоров сопредседатели подчеркнули важность продолжения поддержки и расширения миссии посла Каспршика. Сопредседатели также подчеркнули свою убежденность в том, что соблюдение соглашения о прекращении огня имеет первостепенное значение для создания атмосферы доверия для дальнейших переговоров.
Сопредседатели скоро отправятся в Вену, чтобы проинформировать членов Минской группы о результатах переговоров».