Հայաստանը ԼՂ հարցում միակողմանի զիջումների չի գնա. Շարմազանովն արձագանքել է Տեր-Պետրոսյանի հարցազրույցին
Հայաստանը ԼՂ հարցում միակողմանի զիջումների չի գնա. Շարմազանովն արձագանքել
է Տեր-Պետրոսյանի հարցազրույցին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում միակողմանի զիջումների չի գնալու, սակայն առանց փոխզիջումների հարցի լուծումն անհնար է: Մարտի 29-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը` անդրադառնալով ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վերջին հարցազրույցում հնչած գնահատականներին արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ: «Ես կարծում եմ, որ այդ հարցում առաջին նախագահի կարծիքը 90-ականներից հետո էլ չի փոխվել: Ինձ համար առնվազն տարօրինակ է այն քաղաքական գործիչների պահվածքը, ովքեր 2008թ. ծափահարում էին Տեր-Պետրոսյանին՝ արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցում նրա դիրքորոշման համար, իսկ այսօր քննադատում են: Տեր-Պետրոսյանն այս հարցի վերաբերյալ 2008թ. նույն բանն էր ասում: Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր կարծիքն ունի, մենք` մերը: Միակողմանի զիջումների չենք գնալու, սակայն առանց փոխզիջումների այս հարցի կարգավորումն անհնար է: Մենք հնարավոր ենք համարում բանակցությունների արդյունքում երեք հայտնի սկզբունքների հիման վրա արժանապատիվ խաղաղության հասնելը` հիմք ընդունելով Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկած բանակցային փաստաթղթերը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Շարմազանովը:
Նա հավելեց, որ Հայաստանի իշխանությունների կարծիքը ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հստակ է ու չի փոխվել: «Մենք մեր նախընտրական ծրագրում մի քանի կետով հստակ խոսել ենք ղարաբաղյան կարգավորման մասին: Արցախի վերջնական կարգավիճակը բացառապես Արցախի բնակչության որոշելիքն է: Սա շատ պարզ է` Արցախի ժողովուրդն է որոշելու իր ճակատագիրը, և մենք այս հարցում սատարելու ենք Արցախի քաղաքացիներին: Այս հարցում հետքայլ հնարավոր չէ: Երկրորդ` մենք սատարել ու սատարելու ենք Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին, որոնք միտված են հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը` երեք հայտնի սկզբունքների հիման վրա: Երրորդ` մենք ամրացնելու ենք մեր առաջնագիծը, հզորացնելու ենք մեր անվտանգությունը, բայց քայլեր ենք ձեռնարկելու, որպեսզի Արցախը վերադառնա բանակցային սեղան, քանի առանց Արցախի մասնակցության անհնար է հարցի լուծումը: Ահա սա է մեր հստակ դիրքորոշումը»,- մանրամասնեց ԱԺ փոխնախագահը:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցությունների համար որպես հիմք ծառայող Մադրիդյան սկզբունքներին` Շարմազանովն ընդգծեց, որ Մադրիդյան սկզբունքները շրջանառության մեջ են մտել 2007թ., 2011թ. փաստաթուղթը մոդիֆիկացվել և դարձել է կազանյան: Նա հիշեցրեց, որ ՀՀ-ն պատրաստ էր ստորագրել այդ փաստաթուղթը, սակայն Ադրբեջանը մերժել է` շեշտելով, որ մերժում է այն կողմը, որի համար դա ձեռնտու չէ: «Մադրիդյան և կազանյան փաստաթղթերը մեր երազանքի փաստաթղթե՞րն են, իհարկե, ոչ, բայց այդ փաստաթղթերը հի՞մք են հասնելու մեր նպատակներին, այո: Մեր նպատակն է հասնել հայ ժողովրդի 1988 թվականի արդար դատի իրականացմանը: Մենք շատ լավ հիշում ենք, թե այդ ժամանակ Ազատության հրապարակում ինչ էին պահանջում մեր հայրերը՝ Երևանում ու նաև ստեփանակերտցիները: Մենք այդ ճանապարհին կարևոր քայլը կատարել ենք ու անշեղորեն գնալու ենք այդ ճանապարհով»,- ասաց ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակը:
Եզրափակելով խոսքը` Շարմազանովը նշեց, որ խնդիրը պետք է կարգավորվի փոխզիջումների միջոցով, սակայն դրա մասին պետք է խոսել այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը պատրաստ կլինի գնալ փոխզիջումների:

Armenia won’t make unilateral concessions in NK conflict settlement, deputy speaker of Parliament responds to ex-President Ter-Petrosyan’s interview
Armenia won’t make unilateral concessions in NK conflict settlement, deputy speaker of
Parliament responds to ex-President Ter-Petrosyan’s interview
YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. Armenia won’t make unilateral concessions in the Nagorno Karabakh conflict settlement, however without compromise the solution of the issue is impossible, deputy speaker of Parliament Eduard Sharmazanov told reporters on March 29, commenting on the recent interview of former President of Armenia Levon Ter Petrosyan.
“I think the opinion of the first president over this issue hasn’t changed even after the 90s. For me, the behavior of the political figures who were applauding Ter Petrosyan in 2008 for his stance in the NK conflict settlement and today are criticizing him is at least bizarre. In 2008 Ter Petrosyan was saying the same thing over this issue. Levon Ter Petrosyan has his opinion, we have ours. We won’t make unilateral concessions, however without compromise the solution of this issue is impossible. We find it possible to achieve dignified peace based on three famous principles as result of talks, based on the negotiations documents proposed by the Minsk Group Co-Chairs”, Sharmazanov said.
He added that the view of Armenia’s leadership regarding the NK conflict settlement is clear and hasn’t changed.
“We have talked clearly about the Karabakh settlement in our campaign program. The final status of Artsakh is exclusively the decision of the population of Artsakh. This is very clear, the people of Artsakh will decide their fate, and we will support them in this issue. No step back is possible in this issue. Secondly, we have supported and will support the efforts of the Minsk Group Co-Chairs, which are aimed at the peaceful solution of the conflict, based on the three famous principles. Thirdly, we will strengthen our frontline, we will strengthen our security, but we will take steps in order for Artsakh to return to the negotiations table, because without the participation of Artsakh the solution of the issue is impossible. This is our clear stance”, Sharmazanov said.
Commenting on the Madrid principles, which are basis for the negotiations of the NK conflict settlement, Sharmazanov emphasized the Madrid principles began circulating in 2007, in 2011 the document was modified and became the Kazan document.
He reminded that Armenian was ready to sign it, however Azerbaijan refused. He stressed the side that refuses is the side for which it is beneficial.
“Are the Madrid and Kazan documents the documents of our dreams? Of course not, but are these documents basis for achieving our goals? Yes. Our goal is to reach the realization of the fair trial of 1988 of our people. We remember very well what our Armenians were demanding in Freedom Square at that time, in Yerevan and also the people of Stepanakert. We have made the important step on that path and we will continue this path firmly”, he said.
Sharmazanov said the issue must be settled through compromise; however this can be talked about when Azerbaijan will be ready for compromise.