Առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին կմասնակցի ընտրողների 80 տոկոսը. հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման համառուսաստանյան կենտրոնի (ՀԿՈՒՀԿ) սոցհարցումների տվյալներով , ՀՀ-ում կայանալիք առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու է ընտրողների 80 տոկոսը: Կենտրոնի տնօրեն Վալերի Ֆյոդորովի խոսքով` հարցման մասնակիցների 4 տոկոսը բացառել է ընտրություններում իր մասնակցությունը: «Հարցվածների 85 տոկոսը տեղյակ է ապրիլի 2-ին կայանալիք ընտրութունների մասին: 2 տոկոսն էլ պատասխանել է, որ առաջին անգամ է լսում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Ֆյոդորովը: Նրա խոսքով` հարցվածների 89 տոկոսը կարծում է, որ «Ծառուկյան դաշինքը» ընտրություններում կհաղթահարի մինիմալ շեմը եւ խորհրդարանում տեղեր կունենա: «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության օգտին քվեարկել է հարցվածների 86 տոկոսը: Երրորդ տեղում Հայ հեղափոխական դաշնակցությունն է` 29 տոկոս»,-ասաց նա: Առաջին հարցումից հետո մեկ ամսվա ընթացքում այլ կուսակցությունների՝ ԱԺ-ում հայտնվելու հնարավորությունները փոխվել են: «Նոր տվյալների համաձայն` 5 տոկոսով ընտրական անցումային շեմը հաղթահարում է «Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը»: Ընտրական անցումային շեմի հաղթահարման եզրին են գտնվում «Ելք» դաշինքը եւ «Հայկական վերածնունդ» կուսակցությունը»,-հավելեց Ֆյոդորովը:
Հարցումն իրականացվել է ՀԿՈՒՀԿ-ի կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում 2017 թվականի մարտի 17-24-ը` «Շանթ» հեռուստաընկերության պատվերով: Հարցմանը մասնակցել է 1600 հոգի: Այն իրականացվել է դեմ առ դեմ մեթոդով:

80% of voters to take part in Armenia’s upcoming parliamentary election - poll
YEREVAN, MARCH 28, ARMENPRESS. Based on the survey results conducted by the Russian Public Opinion Research Center (VCIOM), 80% of voters will take part in Armenia’s upcoming parliamentary election, reports Armenpress.
Valery Fedorov, VCIOM General Director, said 4% of survey participants ruled out their participation in the election. “85% of the respondents are aware of the April 2 parliamentary election. 2% said they hear about it for the first time”, he said.
Valery Fedorov said 89% thinks that Tsarukyan alliance will overcome the minimum threshold in the election and will have seats in the Parliament. “86% of respondents voted in favor of the Republican Party of Armenia (RPA). The ARF is in the third place, with 29%”, Fedorov said.
The survey was conducted by VCIOM in Armenia from March 17 to 24, 2017 by the order of Shant TV. 1600 people took part in the survey. It was conducted face to face.