Բանակցային սեղանին դրված է ԼՂ հակամարտության կարգավորման նախորդ պլանների հղկված տարբերակը. Հոգլանդ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար բանակցային սեղանին դրված է պլան, որը նախորդ պլանների հղկված տարբերակն է: Մարտի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ռիչարդ Հոգլանդը: «Տարիների ընթացքում տարբեր պլաններ են եղել, այն ինչ այժմ սեղանին է գտնվում, դա տարբեր պլանների հղկված, փայլեցված մի տարբերակ է: Արդյո՞ք դա կրկնօրինակ է նախորդ պլանների. ոչ: Սա նոր ուղիներ, նոր լուծումներ է դիտարկում, որը կարող է ընդունելի լինել հակամարտող կողմերի համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Հոգլանդը:
Նա հավելեց, որ այդ պլանի մանրամասները չի կարող ներկայացնել, քանի որ առանձին հարցերի շուրջ հակամարտող կողմերը դեռ պետք է աշխատեն: Նա նշեց, որ դիվանագիտությունը նման է խաղաքարտի. ինչպես խաղի ժամանակ բոլոր խաղաքարտերը չեն բացում, այնպես էլ դիվանագիտության մեջ: «Երբ ինչ-որ պլան կա, դրա ինչ-որ մի մաս կարող է փոփոխությունների կարիք ունենալ: Դրա համար մենք նախապես բոլոր մանրամասների մասին չենք խոսում»,- ասաց համանախագահը:
Ռիչարդ Հոգլանդը նշեց, որ հակամարտող կողմերի արտաքին գործերի նախարարները դեռ պետք է հանդիպեն և նախապատրաստեն նախագահների հանդիպում: «Երբ լինեն ճիշտ պայմաններ, երկու նախագահները կնստեն և կխոսեն, իրենք էլ կարող են անհամաձայնության տեղիք տվող հարցերին անդրադառնալ, հասնել նրան, որ բոլոր կողմերը շահող դուրս գան»,- ասաց նա:
ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկյան համանախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատարը հստակեցրեց, որ իրենք շատ լավ գիտեն, թե որտեղից է եկել այդ պլանը, սակայն դա «լավրովյան պլան» չեն անվանում: «Մենք դա անվանում ենք հակամարտության կարգավորման պլան-առաջարկ, որը դրված է  դիվանագիտական սեղանին»,-  եզրափակեց Հոգլանդը:

Improved version of previous plans on NK conflict settlement put on negotiation table - Richard Hoagland
Improved version of previous plans on NK conflict settlement put on negotiation table - Richard
Hoagland
YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS.  An improved version of the previous plans on peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict is put on the negotiation table, acting OSCE Minsk Group American Co-Chair Richard Hoagland told the reporters on March 27 in Yerevan. “There have been different plans during years and the one currently put on the table is the improved and amended version of the previous plans. Is this a copy of the previous plans? No. This one observes new ways, new solutions which can be acceptable for the conflicting sides”, Armenpress” reports Hoagland saying.
He added that he cannot disclose the details of the plan since the conflicting sides have still to work on some specific points. He added that in diplomacy all the cards should not be disclosed like in playing cards. “When there is a plan some of its points may need amendments. That is why we do not speak about all the details in advance”, the American Co-chair said.
Richard Hoagland noted that the foreign ministers of the conflicting parties are still to meet to prepare the meeting of the presidents. He added that when the presidents meet they can address the issues of non-agreement and reach a win-win situation.
The acting OSCE Minsk Group American Co-Chair mentioned that they know very well where that plan comes from, but they do not call it a “Lavrov plan”. “We call it conflict settlement plan-proposal, put on the diplomatic table”, Hoagland concluded.