Շուշիի պարսկական «Վերին մզկիթում» առաջին անգամ մեկնարկել է պեղման-մաքրման աշխատանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Շուշի քաղաքի տարածքում գտնվող պարսկական «Վերին մզկիթում» առաջին անգամ մեկնարկել է պեղման-մաքրման աշխատանքը: Մզկիթի վերականգնման նախագիծը կազմվել է «Արևելյան պատմական ժառանգության վերածնունդ» հիմնադրամի միջոցներով: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արցախի «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Մարատ Շահրամանյանը նշեց, որ պեղումները կտեւեն 20-25 օր: «Այդ ուսումնասիրությունները թույլ կտան ավելի ճիշտ կատարել հուշարձանի վերականգնման աշխատանքը»,-ասաց նա:
Շահրամանյանի խոսքով` «Վերին Մզկիթ»-ում պեղումներն իրականացնում է պատմական գիտությունների թեկնածու Նժդեհ Երանանի ղեկավարած արշավախումբը: «Հուշարձանը պեղելու համար օտարերկրյա մասնագետների կարիք չի եղել: Այդ հուշարձանը վնասվել է ինչպես պատերազմի, այնպես էլ եղանակային պայմանների հետևանքով»,-հավելեց Շահրամանյանը:
Շուշիի պարսկական Վերին Մզկիթը կառուցվել է 1883 թ. իրանացի ճարտարապետ Կարբելի սեֆի Խանի նախագծով: Շինության գլխավոր ճակատի երեք կամարաձև մուտքերն ընդգծված են երկու բարձր մինարեթներով, որոնք զարդարված են գունավոր երկրաչափական զարդանախշերով: Մզկիթի առջև տեղադրված է ութանկյուն ջրավազան շատրվանով: Խորհրդային տարիներին մզկիթը ձևափոխվել էր պատմաերկրագիտական թանգարանի:
Արցախի տարածքում վկայագրված է գրեթե 5000 պատմության և մշակույթի հուշարձան, որոնցից 700-ի համար կազմվել են պահպանական գոտիներ:

В «Верхней мечети» в Шуши впервые начались работы по раскопке и расчистке
В персидской «Верхней мечети» в Шуши впервые начались работы по раскопке и расчистке. Проект по реставрации мечети составлен на средства  фонда «Возрождение восточного исторического наследия».
В беседе с «Арменпресс»директор госпредприятия «Служба по сохранению исторической среды» Марат Шахраманян сказал, что раскопки 20-25 дней. «Эти изучения позволят вернее провести реставрационные работы»,- сказал он.
Как сказал Марат Шахраманян, раскопки будет проводить экспедиция под руководством кандидата исторических наук Нжде Ераняна. «Помощь иностранных специалистов не понадобилась. Этот памятник был поврежден как в ходе военных действий, тай и метеоусловий», - сказал он.
Персидская  «Верхняя мечеть» в Шуши была построена в 1883 году по проекту иранского архитектора Карбели сефи Хана. Фронтальная часть здания имеет 3 арочных входа, обрамленных цветным геометрическим орнаментом. С боков здание обрамлено 2 минаретами. Передд зданием находится восьмиугольный фонтан. В советсткие годы здесь находился историко-археологический музей.
На территории Арцаха зарегистрировано около 5000 памятников истории и культуры, для 700 из них составлены охранные зоны.