Քանի դեռ ինձ բռնապետ են ասում, ես էլ նրանց նացիստ եմ ասելու. Էրդողան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ քանի դեռ Գերմանիան ու Նիդերլանդներն իրեն բռնապետ են անվանում, ինքը շարունակելու է նրանց նացիստ անվանել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նա խոսել է CNN Turk-ին ու Kanal D-ին տված հարցազրույցում:
«Նրանք իրավունք ունեն Էրդողանին անվանել բռնապետ, իսկ Էրդողանը նրանց նացիստ կամ ֆաշիստ անվանելու իրավունք չունի՞: Քանի դեռ նրանք Էրդողանին բռնապետ են ասում, ես էլ նրանց նացիստ եմ ասելու»,- հայտարարել է Թուրքիայի նախագահը:
Նա նշել է, որ ապրիլի 16-ին կայանալիք սահմանադրական հանրաքվեից հետո Գերմանիային ու Նիդերլանդներին անակնկալներ են սպասվում: «Քաղաքական ոլորտում վերանայումներ են լինելու: Չենք կարող ընդունել իրենց երկիր մեր արտաքին գործերի նախարարի մուտքը թույլ չտալու վերաբերմունքը»,- հայտարարել է Էրդողանը:
Թուրքիայի նախագահը հայտնել է նաև, որ հանրաքվեից հետո` մայիսին հանդիպելու է Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ:

Пока меня называют диктатором, я буду называть их нацистами: Эрдоган
Президент Турции Эрдоган заявил, что пока в Нидерландах и Германии его называют диктатором, он будет называть их нацистами. Как передает «Арменпресс», об этом президент Турции Эрдоган сказал в беседе с журналистами CNN Turk и Kanal D.
«Они имеют право называть Эрдогана диктатором, а Эрдоган не имеет право называть их нацистами или фашистами? Пока они меня называют диктатором, я буду называть их нацистами»,- сказал он.
По его словам, после конституционного референдума 16-го апреля Нидерланды и Германию ожидают сюрпризы. «Политическая область будет пересмотрена. Мы не можем принять их запрет на въезд нашего министра ИД»,- сказал Эрдоган.