Պատմամշակութային հուշարձանները նոր շունչ կստանան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ 2017 թվականին ավարտին կհասցվեն յոթ պատմամշակութային հուշարձանների վերականգնման աշխատանքները: Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցեց ՀՀ մշակույթի նախարարության աշխատակազմի պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության հուշարձանների վերականգնման բաժնի պետ Գայանե Նազլուխանյանի հետ:
«2016 թվականի ավարտին ՀՀ կառավարությունը հաստատեց այն բյուջեն, որը տրամադրվելու է Հայաստանի պատմամշակութային հուշարձանների վերականգնմանը: Այս տարի ավարտին կհասցվեն յոթ հուշարձանների վերանորոգման աշխատանքները: Դրանցից շատերի վերանորոգումը սկսվել է նախորդ տարիներին»,-նշեց Նազլուխանյանը:
Նրա խոսքով՝ վերականգնման ենթակա հուշարձաններն ընտրելիս իրենք առաջնորդվում են երկու սկզբունքով. հաշվի են առնում հուշարձանի վնասվածության աստիճանը և տվյալ կառույցի մշակութային արժեքն ու կարևորությունը:
Գայանե Նազլուխանյանն ընդգծեց, որ վերանորոգվելու է Արագածոտնի մարզի Բյուրական համայնքի Արտավազիկ եկեղեցին: «Նորոգման աշխատանքները սկսվելու և ավարտվելու են այս տարի: Արտավազիկը փոքրիկ կառույց է, որի ռոտոնդան փլուզվել է կայծակի խփելու հետևանքով: Տեղի բնակչությունը բավականին ակտիվ է և ոգևորված այն մտքից, որ հավատացյալները շուտով եկեղեցի են այցելելու: Վերականգնման համար տրամադրվել է 18 մլն դրամ»,-ասաց նա:
Հաջորդը Արտաշատ քաղաքատեղի պատմամշակութային արգելոցն է: Մանրակրկիտ աշխատանքի շնորհիվ վերականգնվելու են տեղի երեք բաղնիքների հատակի խճանկարները: Ծրագիրն իրագործվում է անցյալ տարվանից: Նախորդ տարի տրամադրվել է 10 մլն դրամ, իսկ այս տարի` 8 մլն դրամ:
Արմավիրի մարզի Մեծամորի թանգարանում գտնվող սրբարանների պահպանման համար ծածկ է կառուցվելու և վերականգնվելու է ուրարտական շրջանից  մեզ հասած արժեքավոր հուշարձանը, որի համար 8 մլն դրամ է տրամադրվել:
Վերականգնվելու է Արագածոտնի մարզի Իրինդ գյուղի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին: Այն 7-րդ դարի յուրահատուկ, հազվադեպ հանդիպող կառույց է,  բազմախորան հուշարձանի տեսակ: Դրա նորոգման աշխատանքները վաղուց են սկսվել, իսկ այս տարի կավարտվեն: Տրամադրվել է 35 մլն դրամ:
Արարատի մարզում գտնվող Դվինի հնավայրը նույնպես վերականգնվելու է: 6,7 մլն դրամ է տրամադրվել դրա համար: Վերականգնման աշխատանքները ֆինանսավորվում են նաև Համաշխարհային բանկի կողմից:
Ավարտին է հասցվելու Տավուշի մարզի Մխիթար Գոշի դամբարանի վերականգնման գործընթացը, որը սկսվել է 2012 թվականին: Այնտեղ հուշարձան է կանգնեցվել և  3 մլն դրամ է հատկացվել դրա համար:
Սյունիքի մարզում գտնվող միջնադարյան վանական համալիր Որոտնավանքում են աշխատանքներ կատարվելու: Նորոգվել է եկեղեցին, ներկայումս գավթի վերակառուցման վերջնական աշխատանքային փուլն է ընթանում: Տրվել է 8 մլն դրամ:
Վերջինը Կամարիսի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցին է: Այն Կոտայքի մարզում է գտնվում: Վաղ միջնադարյան կառույց է, որի վերականգնման համար հատկացվել է 8 մլն դրամ:
Նազլուխանյանը շեշտեց, որ հուշարձանների վերականգնման համար իրենք մասնագետներ են հրավիրել արտերկրից: Նրանք կհամագործակցեն Հայաստանի  բարձրակարգ մասնագետների հետ:
Անդրադառնալով մասնավոր ներդրողներին՝ բաժնի պետը շեշտեց, որ իրենք աշխատում  են ՄԱԿ-ի հետ:
«ՄԱԿ-ը դեռ 2008 թվականին գումար է հատկացրել Գյումրու Վ. Աճեմյանի փողոցի թիվ 25 շենքի նորոգման համար, քանի որ այն պատմամշակութային արժեք ունի: Շատերիս սիրած «Մեր մանկության տանգոն» ֆիլմի բազմաթիվ դրվագներ հենց այդ շենքում են նկարահանվել»,-ընդգծեց նա:
Գայանե Նազլուխանյանի խոսքով` իրենք շենքի մի հատվածում ցանկանում են երկրագիտական թանգարան բացել, որտեղ կցուցադրվեն բազմաթիվ արժեքավոր գտածոներ, և քանի որ Գյումրին չունի նաև պատկերասրահ, ապա շենքի մյուս թևը կվերածեն Հայաստանի ազգային պատկերասրահի մասնաճյուղի, որտեղ կներկայացվեն Մինաս Ավետիսյանի և հայ այլ ականավոր ստեղծագործողների աշխատանքներ:
Դսեղ գյուղում զբոսաշրջությունը զարգացնելու նպատակով ՀՀ մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ Հ. Թումանյանի տուն-թանգարանում սպասարկման սրահ կբացվի:

Restoration of seven historic-cultural monuments to be completed in 2017
YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. At the initiative of the culture ministry of Armenia the restoration of seven historic-cultural monuments will be completed in 2017.
Gayane Nuzlukhanyan, head of the monument restoration department of the historic-cultural monument preservation agency of the culture ministry told ARMENPRESS in the end of 2016 the government approved the budget which will be provided for the restoration works.
“This year the restoration of seven monuments will be completed. The restoration of many of those began back in the previous years”, she said.
According to her, upon selecting the monuments which are subject of restoration they are guided by two principles: the degree of damage and cultural value and importance of the given structure.
Nuzlukhanyan said the Artavazik Church of the Byurakan community, Aragatsotn province will be restored. “The works will begin and finish this year. Artavazik is a small structure, with its rotunda having collapsed after a lightning strike. The locals are very excited about the renovation. 18 million AMD has been provided for the restoration”, she said.
The historic-cultural reserve of Artashat town will also be restored. The project is underway since last year. 10 million AMD was provided last year, and an additional 8 million AMD this year.
A cover will be built in the Metsamor museum of Armavir province to preserve the sanctuaries located inside and a valuable Urartu era monument will be restored, with 8 million AMD being provided for the work.
The Holy Mother of God Church of Irind village in Aragatsotn province will also be restored. It is a unique structure dating back to the 7th century. 35 million AMD was provided for the restoration and the work will be completed this year.
The ancient site of Dvin will also be restored in Ararat province. 6.7 million drams is provided for the work, and the financing is also done by the World Bank.
The restoration of Mkhitar Gosh’s tomb in Tavush province will be completed, which began in 2012.
Restoration works will also be carried out in the monastic complex Vorotnavank, dating back to the middle ages, in Syunik province. The Church has been renovated and the remaining works are about to be completed. 8 million drams were allocated.
The Holy Hovhannes Church of Kamaris, Kotayk province will be restored with 8 million drams being provided.
Nazlukhanyan said they invited foreign experts for the restoration works. Speaking about private investors she stressed they work with the UN.