Կարեն Կարապետյանը ծանոթացել է Արարատի մարզի արտադրական ձեռնարկությունների ծրագրերին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն աշխատանքային այց է կատարել ՀՀ Արարատի մարզ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Կարեն Կարապետյանն այցելել է «Ինթերնեյշնլ Մասիս Տաբակ» ձեռնարկություն, շրջայցի ընթացքում ծանոթացել ընկերության արտադրական գործունեությանը, ծխախոտի մշակման գործընթացին, պիտակների և ծխախոտի տուփերի արտադրությանը: Ձեռնարկությունում աշխատում է 580 մարդ, միջինը՝ 140 հազար դրամ աշխատավարձով: 2016 թ. ընթացքում Հայաստանում և Արցախում աճեցվել  է 705 հա ծխախոտային հումք, ինչի արդյունքում մթերվել է 8.5 հազար տոննա: Նախորդ տարվա ընթացքում ընկերության արտադրանքն ավելացել է 10 տոկոսով: Տեղական արտադրության ծխախոտն արտահանվում է 20-ից ավելի երկրներ՝ ԱՊՀ, Միջին Արևելք և Եվրոպա: Արտահանման ծավալն ավելացել է 30 տոկոսով, իսկ վերջին 6 տարվա ընթացքում՝ 40 անգամ:
Կարեն Կարապետյանը եղել է նաև Մասիս քաղաքի «Ոսկե կացին» հայ-իրանական սպանդանոցում, որը շահագործման է հանձնվել 2015 թվականին: Սպանդանոցի կառուցման նպատակով ներդրվել է շուրջ 3 մլն ԱՄՆ դոլար: Ներկայում սպանդանոցն ունի 1 հոսքագիծ, որն աշխատում է 1 հերթափոխով, (ունի 3 հերթափոխով աշխատելու հնարավորություն): Տեղեկացվել է, որ սպանդանոցում աշխատում է 100 մարդ: 1 հերթափոխում սպանդի են ենթարկվում մինչև 650 գլուխ ոչխար և գառ, որից ստացվում է 10-11 տոննա մսեղիք: Սպանդից գոյացած ենթամթերքները մշակվում են: Ստացված մորթին հանձնվում է Մասիսում գործող հայ-իտալական ընկերությանը, որտեղ մշակման է ենթարկվում և արտահանվում Իտալիա: Սպանդանոցն ունի մսեղիքի փաթեթավորման արտադրամաս, որտեղ այն սառեցվում և պաղեցվում է: Ներկայում պաղեցված մսեղիքն արտահանվում է ԻԻՀ, սակայն պահանջարկ կա նաև Արաբական Էմիրություններից և նախատեսվում է աշխատողների քանակը հասցնել 250-ի: Վարչապետը կարևորել է Հայաստանում ժամանակակից սպանդանոցների առկայությունը՝ սննդի անվտանգության ապահովման և անասնապահության զարգացման խթանման առումով: Սպանդանոցի գործունեությունն ընդլայնելուն ուղղված ծրագիրը ներկայացվել է ՀՀ կառավարություն:
Գործադիրի ղեկավարը հանդիպել է գյուղմթերք մթերող կազմակերպությունների ղեկավարներին։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մթերման գործընթացին, ընկերությունների ծրագրերին և առկա խնդիրներին վերաբերող հարցեր: Վարչապետը հորդորել է արտադրությունն ընդլայնելու և նոր ծրագրեր իրականացնելու հետ կապված ներկայացնել հաշվարկելի և առարկայական առաջարկություններ: «Մեզ համար թիվ մեկ գործընկերը բիզնեսմենն է, որը  ստեղծում է նոր աշխատատեղեր, հավելյալ արժեք և մեր խնդիրն է՝ նրա կողմից բարձրացվող հարցերին  արագ արձագանքելն ու համապատասխան լուծումներ տալը», - ասել է Կարեն Կարապետյանը՝ ավելացնելով, որ ներկայացվելիք բոլոր ծրագրերը մանրամասն կքննարկվեն կառավարությունում և կստանան համարժեք արձագանք:
Կարեն Կարապետյանը ծանոթացել է Արարատի ոսկու կորզման գործարանի գործունեությանը, ընթացիկ իրավիճակին, ցուցանիշներին և զարգացման ծրագրերին: «ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունների խմբի ներդրումների ծավալը Հայաստանում կազմել է 140 միլիոն դոլար: Արարատի գործարանում կառուցվել է «Ալբիոն» տեխնոլոգիական  բլոկ, որն ապահովում է ոսկու կորզման ամենաբարձր մակարդակը՝ պահպանելով բնապահպանական չափանիշները: Հայաստանյան այս նախագիծը դարձել է տեխնոլոգիայի կիրառման առաջին փորձն աշխարհում: Արարատի ոսկու կորզման ֆաբրիկայի արդիականացման արդյունքում  աշխատատեղերի թիվը  ավելացել է 130-ով: Ներկայում ընկերությունում աշխատում է 1058 մարդ: Արտադրական սեկտորի միջին աշխատավարձը կազմում է 233 հազար դրամ:
Վարչապետն Արարատի մարզ այցն ավարտել է Շահումյան համայնքում գտնվող «Գրինհաուզ»  ջերմոցային համալիրում, որը հիմնադրվել է 2014 թվականին 50 հեկտար ջերմոցային լոլիկի և 30 հեկտար բողկի արտադրության նպատակով: Գործընկեր «Սպայկա» ընկերության աջակցությամբ 2014-2016 թթ. ներդրվել է ավելի քան 30 մլն դոլար, այս տարի ներդրվելու է ևս 20 մլն: 2017-ին համալիրում արտադրական բանջարեղենի՝ լոլիկ, սմբուկ, բադրջան, բիբար, բողկ, ծավալը ներկայիս 22 հազարի փոխարեն կազմելու է մոտ 40 հազար տոննա, որն ամբողջությամբ արտահանվելու է: Նշվել է նաև, որ 2017-ին Սպայկա ընկերության ընդհանուր ներդրումները ՀՀ գյուղատնտեսության և տրանսպորտի ոլորտում կազմելու է ավելի քան 80 մլն դոլար:

Armenian Premier briefed on enterprise development plans in Ararat Province
YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan paid a working visit to Ararat Marz (Province). Karen Karapetyan first called at International Masis Tabak, where he was introduced to the company’s manufacturing activities, tobacco processing process, the production of cigarette packs and labels. The company employs 580 people with an average salary of 140 thousand drams. 8.5 million tons of tobacco raw materials were harvested from 705 hectares of cultivated land in Armenia and Artsakh throughout 2016 resulting in 10% rise in output, which is being exported to more than 20 countries, including the CIS, the Middle East and Europe. Exports grew by 30% and 40 times over the past 6 years.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Government of Armenia, Karen Karapetyan next visited Golden Ax joint Armenian-Iranian slaughterhouse in Masis town, which was commissioned in 2015. The construction of the slaughterhouse called for over USD 3 million in overall investment. The slaughterhouse has 1 production line, which runs from 1 turns, though it has the capacity of working in 3 shifts. It was reported that 100 people are currently working at the slaughterhouse. 650 lamb and sheep are slaughtered in a shift, which makes 10-11 tons of animal carcasses. Offal and other wastes are processed subsequently. The fur is delivered to an Italian company in Masis and exported to Italy after processing.
The slaughterhouse has a meat packing plant, where carcasses are being cooled and frozen. Currently, chilled carcasses are exported to Iran, but there is a demand in the United Arab Emirates. Therefore, the number of employees is due to reach 250 in the near future.
Highlighting the importance of modern slaughterhouses in Armenia in terms of livestock development and food security, the Head of Government advised that a development program has been submitted to the Government.
The Prime Minister next met with the executives of farm produce processing companies to review purveyance and procurements, as well as issues related to corporate programs and objectives.
The Premier urged them to prepare development plans and submit to the Government measurable and specific proposals related to new programs. “Business people are our number one partners as they create new jobs, added value and our objective is to be quick-responsive to their needs and give appropriate solutions,” Karen Karapetyan said, adding that all the projects will be given due consideration by the Government.
The Premier was briefed on the Ararat gold recovery factory activities and development programs. Geopromining Group has made a total investment of USD 140 million. An Albion technological unit is operational at the Ararat plant, which provides the highest level of gold recovery, while maintaining environmental standards. This project is the first experience of the application of technology in the world. The number of jobs in the modernized Ararat Gold Extraction Plant grew by 130. Currently, the company employs 1058 people. The average wage in the manufacturing sector amounts to AMD 233 thousand.
The Prime Minister’s trip to Ararat Marz wrapped up in Shahumyan’s greenhouse compound, which was founded as early as in 2014 to cultivate 30 hectares of greenhouse tomatoes and 50 hectares of radish. Spayka, a partner company, invested more than 30 million dollars in 2014-2016, with additional USD 20 million to be invested this year.
In 2017, the output of greenhouse vegetables - tomatoes, eggplant, peppers, radishes – will reach the mark of about 40 thousand tons instead of the current 22 thousand tons, the bilk of which will be exported.