Հայաստանն ու ԵՄ-ն նախաստորագրել են համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության շուրջ նոր համաձայնագիրը. /ԼՐԱՑՎԱԾ/
Հայաստանն ու ԵՄ-ն նախաստորագրել են համապարփակ և ընդլայնված
գործընկերության շուրջ նոր համաձայնագիրը. /ԼՐԱՑՎԱԾ/
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ու Եվրամիությունը նախաստորագրել են համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության շուրջ նոր համաձայնագիրը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, մարտի 21-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության Արևելյան գործընկերության, Ռուսաստանի, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով տնօրեն Լյուկ Դևինին և Եվրոպական հանձնաժողովի առևտրի գլխավոր տնօրինության ստորաբաժանման ղեկավար Պետրոս Սուրմելիսին։
Նախարար Նալբանդյանը ողջունեց Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը նախաստորագրելու նպատակով ԵՄ պաշտոնյաների այցելությունը և վստահություն հայտնեց, որ փաստաթուղթը նոր էջ կբացի Հայաստանի և Եվրոպական միության և նրա անդամ երկրների հետ հարաբերություններում։
Էդվարդ Նալբանդյանը շեշտեց, որ համաձայնագիրը կստորագրվի այս տարվա ընթացքում և հավելեց, որ այն կարտացոլի Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև հարաբերությունների խորությունը, մակարդակը և ծավալը։ ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծեց, որ փաստաթուղթը վկայում է այն կարևորության մասին, որ Հայաստանը տալիս Է Եվրոպական միության հետ իր համագործակցությանը։
Հանդիպմանը հաջորդեց Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի նախաստորագրումը։
Հայաստանի Հանրապետության անունից համաձայնագիրը նախաստորագրեցին գլխավոր բանակցող, արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը, ինչպես նաև առևտրական հարցերով բանակցող, տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը: Եվրոպական միության անունից նախաստորագրեցին գլխավոր բանակցող, Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության Արևելյան գործընկերության, Ռուսաստանի, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով տնօրեն Լյուկ Դևինը, ինչպես նաև ԵՄ կողմի առևտրի հարցերով բանակցող, Եվրոպական հանձնաժողովի առևտրի գլխավոր տնօրինության ստորաբաժանման ղեկավար Պետրոս Սուրմելիսը։
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը փետրվարի 27-ին Բրյուսելում հայտարարեցին ԵՄ-Հայաստան համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին:
«Այս նոր համաձայնագիրը կընդլայնի մեր հարաբերությունների շրջանակը՝ հաշվի առնելով նոր գլոբալ քաղաքական և տնտեսական շահերը, որոնք մենք կիսում ենք և այն մարտահրավերները, որոնք մենք ցանկանում ենք միասին հաղթահարել: Մենք ակնկալում ենք ավելի սերտ համագործակցություն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են՝ էներգետիկան, տրանսպորտը և շրջակա միջավայրը, առևտրի և ներդրումային նոր հնարավորությունների և ավելի ընդլայնված շարժունակության համար՝ ի շահ մեր քաղաքացիների»,-ընդգծեց է Տուսկը:

Armenia, EU initial new agreement on comprehensive and enhanced partnership
YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. Armenia and the European Union initialed the new agreement on comprehensive and enhanced partnership, Armenian MFA’s spokesman Tigran Balayan said.
The MFA told “Armenpress” on March 21 Foreign Minister Edward Nalbandian held a meeting with Luc Devigne, Director for Eastern Partnership, Russia, Central Asia and OSCE at European External Action Service and Petros Sourmelis, Head of DG Trade Unit at the European Commission.
Minister Nalbandian welcomed the guests’ visit to Armenia aimed at initialing the Comprehensive and enhanced partnership agreement and expressed confidence that the document will open a new page in the relations of Armenia with the EU and its member states.
FM Nalbandian stated that the agreement will be signed during this year, adding that it will reflect the depth, level and volume of relations between Armenia and the EU. He emphasized that the document highlights the importance Armenia attaches to its cooperation with the Union.
The meeting was followed by initialing the Comprehensive and enhanced partnership agreement between Armenia and the EU. On behalf of Armenia it was initialed by Deputy Foreign Minister Karen Nazaryan, First Deputy Minister of Economic Development and Investments Garegin Melkonyan. On behalf of the EU the document was initialed by Luc Devigne and Petros Sourmelis.
President of Armenia Serzh Sargsyan and President of the European Council Donald Tusk on February 27 announced in Brussels on ending Armenia-EU talks over comprehensive and enhanced partnership agreement.
“This new agreement will expand our cooperation framework by taking into account new global political and economic interests that we share and the challenges we want to overcome together. We expect closer cooperation in spheres like energy, transportation and environment, trade and new investment opportunities and further expanded movement for the benefit of our citizens”, Donald Tusk said.