Պակիստանի վարչապետը կարգադրել Է անհապաղ բացել Աֆղանստանի հետ սահմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պակիստանի վարչապետ Նավազ Շարիֆը կարգադրել Է անհապաղ վերսկսել Աֆղանստանի հետ սահմանի անցակետերի աշխատանքը, որոնք մեկ ամիս փակվել Էին երկրում հակաահաբեկչական արշավի շրջանակներում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է վարչապետի գրասենյակը:
Պակիստանը լույս փետրվարի 17-ի գիշերը Աֆղանստանի հետ սահմանը փակել Էր ի պատասխանել մի շարք ահաբեկչական գործողությունների, որոնք փետրվարի կեսերին ցնցել Էին երկիրը: Երկրի իշխանությունները կարծում են, որ ահաբեկչական գործողությունները կատարվել են Աֆղանստանի տարածքում թաքնվող ահաբեկիչների ցուցումով:
Սահմանային անցակետերի փակմամբ եւ սահմանների պարեկման ուժեղացմամբ պակիստանյան իշխանությունները հույս ունեին կանխել Աֆղանստանի տարածքից զինյալների թափանցումը Պակիստան:
Մարտի 20-ին, սահմանային անցակետերի փակումից մեկ ամիս անց, վարչապետը կարգադրել Է վերսկսել դրանց աշխատանքը: Դրա հետ մեկտեղ նշված ժամանակաշրջանում սահմանապահ կետերը պարբերաբար բաց Էին թողնում երկու երկրների այն քաղաքացիներին, որոնք վերադառնում Էին հայրենիք, իսկ մարտի 7-8-ին սահմանը լիովին բաց Է եղել «հումանիտար նկատառումներով»:
Սահմանը վերաբացելու որոշումը Շարիֆն համարել Է բարի կամքի քայլ հարեւան երկրի նկատմամբ, որի հետ Պակիստանին կապում են մշակութային, կրոնական եւ պատմական լայն կապերը: Վարչապետն այն կարծիքին Է, որ սահմանների երկարատեւ փակումը հակասում Է երկու երկրների ժողովուրդների եւ տնտեսությունների շահերին: Նա միաժամանակ հույս Է հայտնել, որ Աֆղանստանի իշխանությունները միջոցներ կձեռնարկեն այն խնդիրների ուղղությամբ, որոնք սկզբնապես հանգեցրել Էին սահմանը փակելու որոշման:
«Աֆղանստանում կայուն խաղաղությունն անհրաժեշտ Է տարածաշրջանի խաղաղության ու կայունության համար»,-վարչապետի հայտարարությունից մեջբերում Է արել պակիստանյան մամուլը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Премьер Пакистана распорядился немедленно открыть границу с Афганистаном
Премьер-министр Пакистана Наваз Шариф распорядился немедленно возобновить работу пограничных пунктов на границе с Афганистаном, которые были закрыты в течение месяца в рамках антитеррористической кампании в стране, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Пакистан в ночь на 17 февраля закрыл границу с Афганистаном в ответ на серию терактов, потрясших страну в середине февраля. Власти страны считают, что теракты были совершены по указанию террористов, укрывающихся на территории Афганистана. Закрытием погранпунктов и усилением патрулирования границы пакистанские власти надеялись предотвратить проникновение боевиков в Пакистан с территории Афганистана.
В понедельник, спустя месяц после закрытия погранпунктов, премьер-министр распорядился возобновить их работу. При этом погранпункты за все это время периодически пропускали граждан обеих стран, возвращавшихся на родину, а 7-8 марта граница вовсе была открыта "из гуманитарных соображений".
Решение вновь открыть границу Шариф назвал жестом доброй воли по отношению к стране-соседу, с которой Пакистан связывают обширные культурные, религиозные и исторические связи. По мнению премьера, длительное закрытие границы идет вразрез с интересами народов и экономик двух стран. Он при этом выразил надежду, что афганские власти предпримут меры в отношении проблем, которые изначально привели к решению закрыть границу.
"Устойчивый мир в Афганистане необходим для мира и стабильности в регионе", — цитирует заявление премьера пакистанская пресса.