Հայաստանը միջազգային զբոսաշրջային շուկայում ներկայացնելու է տարածարջանային տուր փաթեթներ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը միջազգային զբոսաշրջային շուկայում ներկայացնելու է տարածարջանային տուր փաթեթներ: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը նշեց, որ այդ ուղղությամբ արդեն ակտիվ աշխատանք է տարվում: «Արդեն մեր տուրօպերատորները Էկո տուրիզմի, արկածային զբոսաշրջության մասով ներկայացնում են Հայաստան-Վրաստան տուր փաթեթ: Վերջերս Վրաստանից Հայաստան էին եկել 15 տուրօպերատորներ, առաջիկայում սպասվում է մեր տուրօպերատորների այցը Վրաստան: Քննարկման օրակարգում համատեղ տուր փաթեթների հարցն է»,-ասաց Զարմինե Զեյթունցյանը:
Նրա խոսքով, միասնական տուրփաթեթներ ունենալու համատեքստում ակտիվ աշխատանք է տարվում իրանական կողմի հետ: Արդեն Հայաստանից տուրօպերատորներ են եղել Իրանում, շուտով Իրանից տուրօպերատորներ կգան Հայաստան: «Միասնական տուր փաթեթներ ունենալու հարցում մեր կողմից պետք է լինի խրախուսում, բայց մասնավոր հատվածը նույնպես պետք է ակտիվ լինի: Իրանցի գործընկերների հետ քննարկումերը շարունակվում են, կարծում եմ, արդյունքները տեսանելի կլինեն»,-ասաց նա:
Թե Հայաստանից Իրան, թե Իրանից Հայաստան զբոսաշրջային հոսքն ավելացնելու համար լուրջ տեղեկատվական աշխատանք պետք է տարվի:
«Երկկողմանի տեղեկատվության պակաս կա: Գումար պետք է ներդնել, երկիրը գովազդել: Օրինակ, մենք Իրանը բավարար չափով չգիտեք, շատ կցկտուր պատկերացում ունենք  Իրանի պատմամշակութային արժեքների մասին: Իրանում էլ Հայաստանի մասին տեղեկատվության պակաս կա: Վերջերս Իրանում տուրօպերատորների հետ հանդիպմանը հարցրեցի, թե որ մեկն է գովազդում Հայաստանը, ոչ մի կազմակերպություն ձայն չհանեց: Այնպես, որ իրանական շուկան մեզ համար կարևոր է և հետաքրքիր, անհրաժեշտ է բազմակողմանի աշխատել այդ ուղղությամբ: Իրանը 80 միլիոնանոց շուկա է: Եթե կարողանանք 1 տոկոսն էլ բերել Հայաստան, ապա դա լուրջ արդյունք կլինի»,-ասաց նա:
Զարմինե Զեյթունցյանը նկատեց, որ թայլանդական շուկան հետաքրքրություն է ցուցաբերում տարածաշրջանային տուրփաթեթների նկատմամբ, մասնավորապես, Հայաստան-Իրան, Հայաստան-Վրաստան, ավելին, նույնիսկ նշվում է Հայաստան-Ռուսաստան ուղղությունը: Զբոսաշրջային կոմիտեն պատրաստվում է հստակ քաղաքականություն մշակել այդ երկիրը թիրախային շուկա դարձնելու համար:

Armenia to present regional tour packages in international tourism market
YEREVAN, MARCH 20, ARMENPRESS. Armenia will present regional tour packages in the international tourism market, Zarmine Zeytuntsyan – President of the State Tourism Committee, told a press conference in “Armenpress”, stating that already works are being done on this path.
“Our tour-operators are already presenting Armenia-Georgia tour package on ecotourism, adventure tourism. Recently 15 tour-operators from Georgia arrived in Armenia, our tour-operators as well are expected to visit Georgia soon. They will discuss the issue of forming joint tour packages”, she said.
She informed that in terms of having joint tour packages, active work is carried out with the Iranian side. Already Armenia’s tour-operators visited Iran, and Iranian tour-operators will visit Armenia in near future. “We must promote having common tour packages, but the private sector must also be active in this context. The discussions with the Iranian partners are underway, I think the results will be visible”, Zarmine Zeytuntsyan said.
A serious information works must be done aimed at increasing the tourism flow both from Armenia to Iran and vice versa.
“There is a lack of mutual information. Money must be invested to advertise the country. For instance, we don’t know enough of Iran, we know very little about Iran’s historical-cultural values. In Iran as well information on Armenia is lacking. Recently at a meeting with tour-operators in Iran I asked which one advertises Armenia, no company responded. Therefore, the Iranian market is important and interesting for us, multilateral works must be carried out on this path. Iran is a market of 80 million. If we manage to bring 1% of it to Armenia, it will be a major success”, she said.
Zeytuntsyan informed that the Thai market shows interest towards regional tour packages, mainly Armenia-Iran, Armenia-Georgia, as well as Armenia-Russia directions. The Tourism Committee is going to run a concrete policy on making that country a target market.