Հայաստանի ներկայացուցիչն առաջին տեղն է զբաղեցրել «Պետերբուրգյան Գարուն-2017» արվեստի միջազգային մրցույթում
Հայաստանի ներկայացուցիչն առաջին տեղն է զբաղեցրել «Պետերբուրգյան
Գարուն-2017» արվեստի միջազգային մրցույթում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Պետերբուրգյան Գարուն-2017» արվեստի միջազգային մրցույթին, որը կայացել է մարտի 9-13-ը Սանկտ Պետերբուրգում, Հայաստանը ներկայացրել է Չայկովսկու անվան երաժշտական միջնակարգ մասնագիտական դպրոցի 10-րդ դասարանի սան, 17-ամյա ջութակահարուհի Ալեքսանդրա Կուզմինան: Նա հաղթող է ճանաչվել «Գործիքային արվեստ» անվանակարգում: Այս առիթով «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցեց Ալեքսանդրայի հետ:
«Ժյուրին կազմված էր Սանկտ Պետերբուրգում հայտնի կատարողներից, մշակույթի գործիչներից: Նախագահը կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Ալեքսանդր Շուստինն էր: Կատարել եմ Ս. Սքոթի «В стране лотоса» ստեղծագործությունը և Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետից հատված՝ մշակված հատուկ ջութակի համար»,-ասաց Ալեքսանդրան և հավելեց, որ մրցույթներն իրեն օգնում են զարգանալ, ռեալ գնահատել իր ուժերը, նպատակներ ունենալ և ձգտել կատարելության:
Ալեքսանդրան տարիներ առաջ մասնակցել է այդ մրցույթին, սակայն երկրորդ տեղն է զբաղեցրել:
«Հայաստան եմ եկել Ռուսաստանի Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքից: Այնտեղ սովորել եմ կոնսերվատորիային կից Ն. Ա. Ռիմսկովո-Կորսակովի անվան երաժշտական դպրոցում: Իմ սիրելի մանկավարժը առողջական խնդիրների պատճառով ժամանակից շուտ անցավ թոշակի: Սանկտ Պետերբուրգում շատերն էին ծանոթ Գագիկ Սմբատյանի մանկավարժական գործունեությանը, որը դասավանդում է Հայաստանում և որոշեցի գալ այստեղ նրա ղեկավարությամբ կրթությունս շարունակելու»,-նշեց երիտասարդ ջութակահարուհին:
Ալեքսանդրայի խոսքով՝ ինքն իր ողջ գիտակցական կյանքում սիրել է ջութակը:  «Չորս տարեկան էի, երբ սովորեցի  նվագել այդ գործիքով: Մայրս երազում էր տեսել, որ իր երեխան ջութակահարուհի է դառնում, չնայած մեր ընտանիքում երաժիշտներ չեն եղել: Նա կարծում է, որ իր երազն աստվածային երևույթ էր»,-ընդգծեց երաժիշտը:
Սանկտ Պետերբուրգում ականավոր կատարողներին հնարավորություն է տրվում նվագել հռչակավոր երաժիշտների գործիքներով: Ջութակահարուհին բախտ է ունեցել նվագել ռուս դասական երաժշտության հիմնադիր, կոմպոզիտոր Միխայիլ Գլինկայի ջութակով և շատ հպարտ է իր ձեռքբերումներով:
Անդրադառնալով իր սիրելի կոմպոզիտորներին՝ Ալեքսանդրան շեշտեց, որ իրեն հարազատ են Արամ Խաչատրյանի գործերը: «Ինչ բնակվում եմ Երևանում, առավել  խորությամբ եմ զգում այդ երաժշտության գեղեցկությունը: Սիրում եմ Յոհաննես Բրամսի, Ֆրեդերիկ Շոպենի, Աստոր Պիացոլայի և այլոց ստեղծագործությունները: Պետք է ասեմ, որ ազատ ժամանակ դասական երաժշտությունից բացի, այլ ոճի երաժշտություն էլ եմ լսում: Հավանում եմ  70-80-ականների դասական ռոքը, 40-ականների ոսկեդարյան ջազը»,-եզրափակեց նա:
Տաղանդաշատ Ալեքսանդրան սովորել է նաև նկարչական դպրոցում, և նրա բնանկարները, գրաֆիկական աշխատանքներն ու նատյուրմորտները բարձր են գնահատել բազմաթիվ մասնագետներ: Նրա աշխատանքները ցուցադրվել են անգամ աշխարհի հանրահայտ թանգարաններից մեկում՝ Էրմիտաժում: Ալեքսանդրան սիրում է նկարազարդել փայտե ապարանջանները և յուրաքանչյուր պատկերի մեջ իր մի մասնիկն է ներդնում: Նա ջութակից բացի նաև դաշնամուր և ֆլեյտա է նվագում: Հայրենիքում՝ համերգային ծրագրերից մեկի շրջանակում, նվագել է երեք գործիքներով.   սկզբում դաշնամուր, հետո՝ ջութակ, այնուհետև՝ ֆլեյտա:
Խոսելով առաջիկա ծրագրերի մասին՝ Ալեքսանդրան ասաց, որ դպրոցն հաջողությամբ ավարտելուց հետո մեծ ցանկություն ունի ընդունվելու Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիա:
«Պետերբուրգյան Գարուն-2017» արվեստի միջազգային մրցույթն իրականացվել է 9 անվանակարգերում և ժանրերում` «Պարարվեստ», «Էստրադային երգեցողություն», «Ակադեմիական երգեցողություն և Երգչախմբային արվեստ», «Ժողովրդական երգեցողություն», «Գործիքային արվեստ», «Թատերարվեստ», «Կրկեսային արվեստ», «Կերպարվեստ», «Հեղինակային երգ»:
Մրցույթին մասնակցել են ավելի քան 80 համույթներ և 450 մենակատարներ` Հայաստանից, Ռուսաստանից, Բելառուսից, Ուկրաինայից, Ուզբեկստանից, Ղազախստանից, Սլովակիայից և այլ երկրներից:

Представительница Армении заняла первое место в Международном конкурсе искусств “Петербургская весна-2017”
Представительница Армении заняла  первое  место в  Международном конкурсе  искусств
“Петербургская весна-2017”
Представительница  Армении Александра Кузьмина получила диплом первой степени и звание победителя Международного конкурса  искусств  “Петербургская весна-2017” в категории «Инструментальное искусство». Конкурс проходил в  северной  столице  России 9-13 марта. 17-летняя Александра Кузьмина – ученица 10 класса школы им. П. Чайковского (класс профессора Гагика Смбатяна).
В этой  связи корреспондент Арменпресс побеседовала с Александрой.
“В жюри под председательством Александра Шустрина  входили известные исполнители Санкт-Петербурга. Я исполнила «В стране лотоса» Скотта и аранжировку для  скрипки из балета Хачатуряна “Гаяне”, - сказала Александра.
Несколько лет назад она завоевала  на этом конкурсе  второе  место.
“Я переехала в Ереван из Санкт-Петербурга, училась там в музыкальной  школе  им. Римского-Корсакова при консерватории. Но мой преподаватель вышел на  пенсию. Многие  у  нас знают   профессора Гагика Смбатяна, и я решила  продолжать образование под его руководством”, - сказала она.
По словам девушки, она  с 4 лет увлеклась скрипкой, хотя в семье  музыкантов  не  было.
Талантливым исполнителям в Санкт-Петербурге предоставляется честь играть на инструментах великих исполнителей. Александре посчастливилось сыграть на  скрипке  самого Михаила  Глинки.
Среди  любимых композиторов Александра назвала Арама Хачатуряна. “В Ереване я  особенно глубоко почувствовала его музыку. Люблю Брамса, Шуберта Пиацолли и др. Кроме  классики, люблю рок – классический  рок  70-80-ых, золотой  век рока – 40-е годы”, - сказала она.
Талант Александры  проявился и в  изобразительно искусстве. Она  училась и в  художественной  школе. Ее работы выставлялись даже  в  Эрмитаже. Особенно она  любит расписывать деревянные браслеты. Она прекрасно играет не только на  скрипке, но и на  фортепьяно и флейте. На одном из концертов  она сыграла поочередно на  всех трех инструментах.
В планах Александры – по окончании школы  поступить в  Ереванскую консерваторию.
Конкурс «Петербургская весна» проводился с 9-13 марта по 9 категориям: «Хореографическое искусство», «Эстрадное вокальное искусство», «Хоровое искусство и академический вокал», «Народное вокальное искусство», «Инструментальное искусство», «Авторское творчество», «Театральное искусство», «Цирковое искусство», также конкурс художественных работ «Выставка».
В 2017 году в конкурсе приняло участие свыше 80 коллективов и 450 солистов и дуэтов, а также свыше 30 участников выставки из учебных заведений и организаций России, Армении, Белоруссии, Украины, КНР, Узбекистана, Казахстана, Азербайджана и Словакии и др.