Մաշալյանը հանելու է թեկնածությունը Պոլսո Հայոց պատրիարքի տեղապահի ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի հոգևոր խորհրդի նախագահ Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը հայտարարել է մարտի 15-ին կայանալիք տեղապահի ընտրություններում իր թեկնածությունը հանելու մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Մաշալյանն ասել է «Ռադիո Ակոս»-ին տված հարցազրույցում:
«Քվեարկությունը տեղի կունենա մարտի 15-ին ժամը 15:00-ին: Քվեարկելու իրավունք ունի 30 հոգևորական: Հենց այնտեղ էլ կհայտարարեմ տեղապահի ընտրություններում թեկնածությունս հանելու մասին, որպեսզի ձայները չբաժանվեն»,- հայտարարել է Մաշալյանը:
Նա կոչ է արել բոլոր իր կողմնակիցներին ձայնը տալ Գերմանիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանին: «Տեղապահի ընտրությանը իմ փոխարեն թող քվեները տան Բեքչյանին, մտածեն ժողովրդի մասին: Թող փրկեն սեփական արժանապատվությունը: Թե ես, թե Սեպուհ սրբազանը տեղապահի լավագույն թեկնածու ենք համարում Գարեգին սրբազանին: Բացի այդ, Արամ սրբազանի հետ կապված անցյալի դառը փորձառությունը կա»,- նշել է Մաշալյանը:
Պոլսո Հայոց պատրիարքի տեղապահի ընտրությունները կանցկացվեն մարտի 15-ին: Ընտրությունների արդյունքները կհայտարարվեն նույն օրը: Տեղապահի ընտրություններում թեկնածություն են ներկայացրել երեք հոգևորական` Գերմանիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը, Պոլսո Հայոց պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը և Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի հոգևոր խորհրդի նախագահ Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը:
Ընտրությունների ժամանակ քվեարկությունը կիրականացվի դռնփակ կարգով` պատրիարքարանի 30 հոգևորականի կողմից: Պոլսո պատրիարքի տեղապահ կընտրվի այն թեկնածուն, որը կստանա առավելագույն ձայները:
Ընտրված տեղապահը ղեկավարելու է նոր պատրիարքի ընտրության կազմակերպման գործընթացը, ինչպես նաև լինելու է պատրիարքարանի փաստացի ղեկավարը մինչև նոր պատրիարքի ընտրվելը: Տեղապահի ընտրությունից հետո Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը թողնելու է փոխանորդի իր պաշտոնը:

Машалян снимет свою кандидатуру с выборов местоблюстителя Армянского Патриарха Стамбула
Глава  духовного совета  Армянского патриархата  Стамбула архиепископ Саак Машалян заявил, что снимет свою кандидатуру с выборов местоблюстителя Армянского Патриарха Стамбула, которые состоятся 15-го марта. Как передает «Арменпресс», об этом он сказал в интервью «Радио-Акос».
«Я скажу об этом на собрании 30 духовных отцов, на котором должны пройти выборы. Я сниму свою кандидатуру, чтобы не разделять голоса»,- сказал он.
Он призвал своих сторонников голосовать за лидера   Армянской  епархии Германии архиепископа Гарегина Бекчяна.
Выборы  местоблюстителя Армянского Патриарха Стамбула состоятся 15 марта. Результаты  будут сообщены  в  тот же  день. В выборах участвую три кандидата:   архиепископ Арам Атешян,  лидер   Армянской  епархии Германии Бекчян и глава духовного совета  Армянского патриархата  Стамбула архиепископ Саак Машалян.
Выборы  будут проходить за закрытыми дверями – 30-ю духовными отцами. Победит кандидат, набравший  большинство голосов.
Победитель будет руководить организацией  выборов Патриарха, а также фактическим руководителем патриархата до избрания  нового главы. После  избрания  местоблюстителя  Арам Атешян оставит свой  пост заместителя местоблюстителя.