Gallup-ի հարցումը բացահայտել է ընտրությունների հնարավոր ֆավորիտներին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Gallup International Association-ի հայաստանյան ներկայացուցչությունն իրականացրել է հետազոտություն՝ «ԱԺ ընտրություններ 2017. Քաղաքական կուսակցությունների և դաշինքների մեկնարկային ցուցանիշները» թեմայով: Լրագրողների հետ հանդիպմանը հարցման արդյունքները ներկայացրեց Gallup International Association-ի հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Արամ Նավասարդյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հարցին՝ եթե առաջիկա կիրակի տեղի ունենային խորհրդարանական ընտրությունները, ապա համամասնական ընտրակարգով որ կուսակցության կամ կուսակցությունների դաշինքի օգտին կքվեարկեիք, քաղաքացիները պատասխանել են հետևյալ կերպ.
«Ծառուկյան» դաշինք` 26,4 տոկոս
ՀՀԿ` 22,8 տոկոս
«Ելք» դաշինք` 4,3 տոկոս
ՀՅԴ` 3,9 տոկոս
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցություն` 3,4 տոկոս
«Հայկական վերածնունդ» կուսակցություն ՝ 2,7 տոկոս
«Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինք՝ 2,6 տոկոս
«Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինք` 1,8 տոկոս
«Հայաստանի Կոմունիստական» կուսակցություն՝ 1 տոկոս:
Հարցմանը մասնակցել է 1146 քաղաքացի: Հետազոտությունն իրականացվել է փետրվարի 23-ից մարտի 2-ը Հայաստանի տարածքում:

YEREVAN, MARCH 6, ARMENPRESS. Gallup International Association Armenia representation has conducted a research on topic “Parliamentary election 2017: Preliminary figures of political parties and alliances”.
In a meeting with reporters, Director of Gallup International Association Armenia Aram Navasardyan presented the survey results, reports “Armenpress”.
In response to a question if parliamentary election would be held in the upcoming Sunday, which party or party alliance you will vote in favor with the proportional list, the citizens answered in the following way:
“Tsarukyan” alliance -26.4%
Republican Party of Armenia -22.8%
“Yelk” alliance - 4.3%
ARF - 3.9%
Free democrats party - 3.4%
Armenian Revival party - 2.7%
“Armenian National Congress - People’s Party of Armenia” alliance – 2.6%
“Ohanyan-Raffi-Oskanyan” alliance - 1.8%
Communist party of Armenia - 1%
1146 citizens participated in the survey. The research was conducted from February 23 to March 2 in Armenia.