Ադրբեջանում թալիշների իրավունքները կոպտորեն ոտնահարվում են. Միրզոև
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում թալիշների իրավունքները կոպտորեն ոտնահարվում են: Երևանում կազմակերպված «Այլատյացությունը և դրա հետևանքները մարդու իրավունքների տեսանկյունից» քննարկման ժամանակ նշեց թալիշական ազգային շարժման ակտիվիստ, «Թոլիշի Սադո» ընդդիմադիր թերթի թղթակից Շահին Միրզոևը: Նրա խոսքով, Ադրբեջանի իշխանություններն ամեն ինչ անում են, որ թալիշները հրաժարվեն իրենց լեզվից, մշակույթից: Իշխանական օղակների ամենատարբեր մակարդակներում թալիշները ճնշվում են` պարբերաբար բախվելով իրենց իրավունքների ոտնահարմանը: «Ադրբեջանի իշխանությունները ստիպել են, որ բազմաթիվ թալիշներ հրաժարվեն թալիշերենից, նույնիսկ թալիշ անունը օրենքով արգելված է: Ինչ կազմակերպություն էլ լինի, եթե դրա անվան մեջ կա թալիշ բառը, ապա այն չի գրանցվում: Դասագրքերն արգելված են, հեռուստատեսությունն արգելված է: Տարրական բառարան ունենալու հարցում նույնպես արգելքներ կան: Վերջերս հրատարակված բառարանի հեղինակները ձերբակալվեցին, և արգելվեց այն տարածել»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Շահին Միրզոևը: Նա ընդգծեց, որ թալիշաբնակ գյուղերը տարեցտարի դատարկվում են: Ադրբեջանական իշխանությունների վատ վերաբերմունքի հետևանքով շատերը լքել են իրենց գյուղերը:
ՀՀ ԱԳՆ-ն փետրվարի 11-ին հայտարարել է, որ Հայաստանի իշխանություններին է դիմել Շահին Միրզոևը՝ խնդրելով իրեն տրամադրել ժամանակավոր ապաստան, քանի որ հանդիսանալով Թալիշական մշակույթի խորհրդի անդամ, Թալիշական ազատագրական շարժման մասնակից, «Թոլիշի Սադո» թերթի թղթակից՝ ստիպված է եղել փախչել Ադրբեջանից՝ ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների հանդեպ բռնաճնշումների ու նրանց իրավունքների կոպտագույն ոտնահարումների պատճառով, և ընտանիքով ժամանել Հայաստան։ Հայաստանի իշխանությունները դրական են արձագանքել Շահին Միրզոևի խնդրանքին։

Rights of Talysh people grossly violated in Azerbaijan – says Shahin Mirzoyev
YEREVAN, MARCH 3, ARMENPRESS. The rights of Talysh people are grossly violated in Azerbaijan, Shahin Mirzoev - participant of Talysh freedom movement, journalist at the “Tolishi Sado” newspaper, said during the discussion entitled “Xenophobia and its consequences from human rights perspective” in Yerevan, reports “Armenpress”.
He said the Azerbaijani leadership does everything so that Talysh people refuse from their own language, culture. Various circles of the leadership exert pressure on Talysh people by regularly violating their rights.
“The Azerbaijani authorities forced many Talysh people to refuse from their language, Talysh name is even banned by law. No organization, which has Talysh word in its name, is being registered. The textbooks are forbidden, the TV is prohibited. There are also bans on having an elementary dictionary. The authors of the dictionary, published recently, were arrested, and it was banned to be distributed”, Shahin Mirzoyev said, stating that Talysh villages are abandoned year by year. Many had to leave their villages due to abuse of the Azerbaijani leadership.
The Armenian MFA on February 11 announced that the Armenian leadership received a request from Shahin Mirzoev for temporary asylum, since as a member of Talysh Cultural Council, Talysh freedom movement, journalist at the “Tolishi Sado” newspaper, he was obliged to flee from Azerbaijan due to the persecutions against ethnic and religious minorities and gross violations of their rights, and to arrive to Armenia with his family. Armenian leadership reacted positively to the request of Shahin Mirzoev.