Ռոշբլուանը ողջունում է ԼՂ հարցով հանդիպում կազմակերպելու Օլանդի առաջարկությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի ժողովուրդը, 1991թ. ստեղծելով հանրապետություն, արդեն կիրառել է ինքնորոշման իր անքակտելի իրավունքը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանը՝ ողջունելով Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի այն հայտարարությունը, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը պետք է կարգավորվի ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա:
«Պետք է ողջունել նախագահի հայտարարությունը, որը հստակորեն ընդգծում է այս անկախության միջազգային ճանաչման հեռանկարը: Մեր շրջանակի առաքելությունն է տարածաշրջանում խաղաղությանն ու անվտանգությանն ուղղված ցանկացած քայլին աջակցությունը, ուստի չենք կարող չաջակցել հանդիպում կազմակերպելու նախագահի Օլանդի առաջարկությանը»,- հավելել է Ռոշբլուանը:
Նա շեշտել է նաև, որ բանակցությունների արդյունավետության բարձրացման նպատակով պետք է վերահաստատել հավատարմությունը 1994թ. եռակողմ համաձայնությանը և մեկտեղել երեք կողմերին էլ՝ Հայաստանին, Ադրբեջանին և Լեռնային Ղարաբաղին:
Փետրվարի 8-ին Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ճաշկերույթի ընթացքում Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հայտարարել էր, որ պատրաստվում է քննարկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ՝ Հայաստանի ղեկավարի՝ Փարիզ կատարելիք այցի ընթացքում: « Մենք պետք է անդրադառնանք հակամարտության կարգավորման տարրերին, որոնք արձանագրված են Մադրիդյան սկզբունքներում: Մենք գիտենք նաև, որ երբ վերջիններս կիրառվեն, դրանք պետք է հիմնվեն Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման վրա, ուստի այս ճանապարհով առաջ շարժվելու համար Ֆրանսիան նոր հանդիպում կկազմակերպի Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ»,- շեշտել է Ֆրանսուա Օլանդը:

Рошблуан приветствует предложение президента Франции об организации встречи по вопросу Нагорного Карабаха
Народ Нагорного Карабаха (Арцаха), создав государство в 1991 году, уже использовал свое неоспоримое право на самоопределение. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил председатель группы дружбы Франция-Арцах Франсуа Рошблуан, приветствуя заявление президента Франции Франсуа Олланда о том, что проблема Нагорного Карабаха должна быть урегулирована на основе права на самоопределение.
«Необходимо поприветствовать заявление президента, в котором четко подчеркивается перспектива международного признания этой независимости. Миссией нашей группы является поддержка любого шага, направленного на установление мира и стабильности в регионе, следовательно, мы не можем не поддержать предложение президента Олланда об организации встречи (с президентами Армении и Азербайджана – ред.)», - добавил Рошблуан.
Он также подчеркнул, что с целью повышения эффективности переговоров необходимо подтвердить верность трехстороннему соглашению 1994 года и собрать в одном месте всех трех сторон – Армению, Азербайджан и Нагорный Карабах.
Президент Франции 8 февраля в ходе ежегодного ужина Совета по координации армянских организаций Франции заявил, что готов обсудить вопрос урегулирования нагорно-карабахского конфликта с президентом Армении Сержем Саргсяном в ходе визита последнего в Париж. «Мы должны обратиться к элементам урегулирования конфликта, закрепленным в Мадридских принципах.Мы также знаем, что, когда будут применены эти принципы, они должны быть основаны на праве народа Нагорного Карабаха на самоопределение, следовательно, с целью принятия шагов по этому пути Франция организует новую встречу с Арменией и Азербайджаном», - подчеркнул Франсуа Олланд.