Էդվարդ Նալբանդյանը ԵԱՏՄ-ում զարգացման դրական տենդենց է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը երկրի համար հասանելի է դարձրել միության 180 միլիոնանոց շուկան, ինչը Հայաստանի նման փոքր երկրի համար բավականին մասշտաբային շուկա է: Deutsche Welle գործակալությանը տված հարցազրույցում այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: «Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորումից անցել է գրեթե  երկու տարի: Այն ստեղծվել է միջազգային տնտեսական ծանր մրցակցության պայմաններում, տնտեսական դժվարություններ ուներ նաև Ռուսաստանը, որը միության շարժիչ ուժն է: Կային տնտեսական պատժամիջոցներ, որոնք մինչ այս պահը շարունակվում են: Դա շատ բարդ ժամանակահատված էր: Ու, չնայած բոլոր այս դժվարություններին, դրականն ակնհայտ է: Հայաստանի նման փոքր, բայց բավականին բաց տնտեսական համակարգ ունեցող երկրների վրա տնտեսական բացասական տենդենցներն ազդեցություն ունենում են: Սակայն մեր անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը մեզ համար հասանելի դարձրեց միության 180 միլիոնանոց շուկան, իսկ Հայաստանի համար բավականին մասշտաբային շուկա է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասել է Նալբանդյանը:
Նախարարը կարևորել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանի արտադրանքն առանց մաքսային վճարների և ադմինիստրատիվ դժվարությունների մուտք է գործում այդ հսկայական շուկա: Նալբանդյանը կարևորել է նաև միության տարածքում կապիտալի, ներդրումների, աշխատուժի և ծառայությունների ազատ տեղաշարժը: «Սրանք բավականին լուրջ ուղղություններ են, որոնց վրա աշխատում է Եվրասիական տնտեսական միությունը: Անցած երկու տարիների ընթացքում արդեն հավաքվել է բավականին դրական փորձ Եվրասիական տնտեսական միության զարգացման իրավական բազան ձևավորելու տեսանկյունից: Բնական է, որ միության անդամ երկրների քաղաքացիներն ավելին են ակնկալում, և որքան հնարավոր է շուտ մենք ցանկանում ենք ավելի շատ դրական տեղաշարժ տեսնել: Սակայն այստեղ կարևորը դրական տենդենցն է, որը մենք  տեսնում ենք: Օրինակ, 2016թ. Հայաստանը 50 տոկոսով ավելացրել է արտահանման ծավալները»,- եզրափակել է նախարարը:

YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. Armenia’s membership to the Eurasian Economic Union (EAEU) made the country have an access to the Union’s market of 180 million which is quite a big market for a small country as Armenia, Foreign Minister Edward Nalbandian said in an interview with Deutsche Welle, reports “Armenpress”.
“Almost two years have passed since the establishment of the Eurasian Economic Union. It was established in the conditions of heavy international economic competitiveness, Russia, which is the driving force of the Union, also faced economic hardships. There were economic sanctions that continue till now. That was a very difficult period. But, despite all these difficulties, the positive is obvious. The negative economic trends have their impact on a small country like Armenia but which has quite an open economic system. However, our membership to the Eurasian Economic Union made the Union’s market of 180 million available to us, and it is quite a big market for Armenia”, FM Nalbandian said.
The Minister attached importance to the fact that Armenia’s products enter this big market without customs fees and administrative difficulties. Nalbandian also appreciated the free movement of capital, investments, labor and services within the Union.
“Those are quite serious directions on which the Eurasian Economic Union works. During the last two years already quite positive experience was gathered in terms of forming the legal base for the EAEU development. It is normal that the citizens of the EAEU member states expect more, and we want to see much more positive dynamics as soon as possible. But here the important is the positive tendency which we see. For instance, in 2016 Armenia increased the export volumes by 50%”, the Minister said.