Հայաստանի բանակն ավելի քան մարտունակ է. ՀՀ պաշտպանության նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զինված ուժերի պատրաստությունն իրականացվում է շատ բարձր մակարդակով:  Ինչպես տեղեկացնում է  «Արմենպրես»-ը, այդ մասին «Ռիա-նովոստի»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
«Հայաստանում կառավարման համակարգի որակը շատ բարձր է, զինուժի սպայական կազմը և բոլոր այն մարդիկ, որոնք ներգրավված են զինուժի կառավարման համակարգում, շատ լուրջ մարտական ուղի են անցել, ունեն ակադեմիական ռազմական կրթություն: Վստահ եմ, որ տարածաշրջանին ծանոթ փորձագետների համար գաղտնիք չէ,  որ Հայաստանի զինուժի պատրաստվածության մակարդակն էականորեն գերազանցում է «մարտունակ» արտահայտությանը»,- ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը:
Վիգեն Սարգսյանի խոսքով՝ պաշտպանության կազմավորման գործում շատ կարևոր է նախապատվությունը տալ ոչ թե քանակին, այլ որակին:
«Դա, մասնավորապես, վերաբերում է սպառազինությունների գնման համակարգին, գործընկերներ փնտրելու արդյունավետությանը և այնպիսի սպառազինությունների ներդրմանը, որոնք ունակ են համարժեք պատասխանել առկա ռիսկերին ու սպառնալիքներին», - ասել է Վիգեն Սարգսյանը:

YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. The training of Armenia’s Armed Forces is carried out on the highest level, defense minister Vigen Sargsyan told RIA Novosti.
“The administration system quality is very high in Armenia, the officer staff of the Armed Forces and all those involved in the administration system of the Armed Forces have passed a very serious combat path and have military academic education. I am sure, for experts who are familiar with the region it is no secret that the level of readiness of the Armenian Armed Forces significantly exceeds the term “combat ready””, the defense minister said.
According to Vigen Sargsyan, it is very important to give preference to quality rather quantity in forming the defense.
“This namely is regards the system of armament acquisition, effectiveness of seeking partners and introducing such armaments which are able to give adequate response to existing risks and threats”, he said.