ՀՀ Նախագահը հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության Նախագահ, Ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանն փետրվարի 21-ին հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, օրակարգի շրջանակներում ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ, ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների իրավական ապահովմանն աջակցող մասնագիտական խորհրդակցական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը Անվտանգության խորհրդին հաղորդում է ներկայացրել երկրում իրավական անվտանգության երաշխավորման, սահմանադրական բարեփոխումների օրենսդրական ապահովման հիմնախնդիրների և վերոնշյալ մասնագիտական խորհրդակցական խորհրդի գործունեության մասին:
Գագիկ Հարությունյանն իր զեկույցում իրավական անվտանգության երաշխավորման խնդիրը կարևոր և հրատապ է համարել իրավական պետության կայացման ուղի ընտրած բոլոր երկրների համար և միջազգային փորձի համակողմանի ուսումնասիրության հիման վրա ներկայացրել այն սկզբունքային մոտեցումները, որոնք կարող են հիմք հանդիսանալ մեր երկրի իրավական անվտանգության հայեցակարգի մշակման և իրացման համար: Ընդգծելով, որ այս հարցին նման համընդգրկուն մոտեցում ցուցաբերվում է առաջին անգամ, խորհրդակցական խորհրդի նախագահը նշել է, որ հետագա քայլերը մեծապես կնպաստեն Հայաստանում սահմանադրական ժողովրդավարության կայուն երաշխիքների ստեղծմանը:
Սահմանադրության փոփոխություններով անվանականորեն սահմանված և ընդունման, փոփոխման կամ լրացման ենթակա օրենքների մշակման ու ընդունման ուղղությամբ մինչ այժմ իրականացված, ինչպես նաև սահմանված ժամանակացույցի համաձայն դեռևս իրականացվելիք աշխատանքների վերաբերյալ զեկույցի քննարկումից հետո Հանրապետության Նախագահի կողմից տրվել են մի շարք հանձնարարականներ:
ԱԱԽ նիստի օրակարգի երկրորդ հարցի շրջանակներում ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը խորհրդի անդամներին տեղեկատվություն է ներկայացրել 2017 թվականի ապրիլի 2-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրությունների տեխնիկական սարքավորումներով ապահովման նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ:

YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. President of Armenia, Chairman of the National Security Council Serzh Sargsyan convened a National Security Council meeting on February 21.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Armenian president’s Office, in the sidelines of the meeting the President of the Constitutional Court of Armenia, Chairman of the Professional Commission for the Constitutional Reforms Gagik Harutyunyan reported to the Security Council on the guarantees of legal security in the country, legal issues for ensuring the realization of the Constitutional amendments and the activities of the mentioned Professional Commission.
In his report Gagik Harutyunyan highlighted the issue of guaranteeing legal security and considered it as an urgent one for all the countries moving towards a legal state and based on comprehensive examination of the best international practice presented the key approaches that could serve as the basis for the development of the concept of a legal state in our country and its implementation. Stating that this is the first time this issue is referred to in such a comprehensive way, the Chairman of the Professional Commission noted that the future steps will greatly contribute to the creation of firm guarantees for a constitutional democracy in Armenia.
The President of the Republic issues a number of instructions over the legislative initiatives.
In the sidelines of the second issue on the agenda of the NSC, Minister - Chief of Armenian Government Staff Davit Harutyunyan provided the participants of the meeting with information on the preparatory works of ensuring the technical equipment for the parliamentary elections of April 2, 2017.