Գիտնականները պարզել են, որ խրոնիկական ալկոհոլիզմն արագացնում Է զարկերակների ծերացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալկոհոլի չարաշահման ծանր ձեւերը ոչ միայն քայքայում են լյարդը, այլեւ արագացնում են զարկերակների ծերացումը, ինչը մեծացնում Է անեւրիզմների, սրտի նոպաների եւ սրտի ու անոթների այլ հիվադնությունների զարգացման հնարավորությունները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմնպրես»-ը, գիտնականները հայտարարել են JAHA հանդեսում հրապարակված հոդվածում:
«Մենք վաղուց Էինք կասկածում, որ ոչ մեծ չափաբաժիններով ալկոհոլի ընդունումն արյան մեջ մեծացնում Է «լավ» խոլեստերինի պարունակությունը եւ նվազեցնում դրա թիթեղիկների կպչունությունը:
Ոգելից խմիչքների երկարատեւ ընդունումն, ընդհակառակը, հանգեցնում Է բացասական հետեւանքների. այն հանգեցնում Է անոթների պատերին կոլագենի կուտակման, ինչի հետեւանքով զարկերակները ժամանակի ընթացքում կորցնում են առաձգականությունը»,- հայտարարել Է Դառա Օ’Նիլը Լոնդոնի Համալսարանական քոլեջից (Մեծ Բրիտանիա):
Վերջին տարիներին կենսաբաններն ու բժիշկները գտնում են այն բանի  ավելի ու ավելի շատ վկայություններ, որ ալկոհոլի երկարատեւ ընդունումը ոչ միայն հանգեցնում Է լյարդի ցիռոզի եւ ուղեղի աշխատանքի խանգարումների, այլեւ այլ շատ ծանր հետեւանքների:
Օ’Նիլը եւ նրա գործընկերները գտել են մարդու օրգանիզմի վրա ալկոհոլի բացասական ներգործության եւս մեկ օրինակ՝ 25 տարվա ընթացքում հետեւելով միջին  եւ տարեց տարիքի մոտավորապես չորս հազար մարդու կյանքին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Хронический алкоголизм ускоряет старение артерий, выяснили ученые
Тяжелые формы злоупотребления алкоголем не только разрушают печень, но и ускоряют старение артерий, что повышает шансы развития аневризмов, сердечных приступов и прочих болезней сердца и сосудов. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявляют ученые в статье, опубликованной в журнале JAHA.
"Мы давно подозревали, что прием небольших порций алкоголя увеличивает концентрацию "хорошего" холестерина в крови и снижает липкость его бляшек. Длительный прием больших порций спиртного, наоборот, ведет к негативным последствиям – он ведет к накоплению коллагена в стенках сосудов, в результате чего артерии со временем теряют гибкость", — заявил Дарра О'Нил из Университетского колледжа Лондона (Великобритания).
В последние годы биологи и медики находят все больше свидетельств того, что длительный прием алкоголя не только ведет к циррозу печени и нарушениям в работе мозга, но и к другим крайне тяжелым последствиям.
О'Нил и его коллеги нашли еще один пример негативного действия алкоголя на организм человека, наблюдая на протяжении 25 лет за жизнью примерно четырех тысяч людей в среднем и пожилом возрасте.