Մոսկվայում բանկ գրաված Արամ Պետրոսյանի ձերբակալությունը երկարացվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի Պրեսնյայի դատարանը երկու ամսով երկարացրել Է գործարար Արամ Պետրոսյանի ձերբակալությունը, որն անցյալ տարվա ամռանը բանկ Էր գրավել ՌԴ մայրաքաղաքի կենտրոնում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է «Ինտերֆաքս»-ի թղթակիցը:
«Դատարանը որոշեց բավարարել մեղադրյալ Պետրոսյանի նկատմամբ խափանման միջոցը կալանքի տեսքով մինչեւ ապրիլի 24-ը երկարացնելու քննիչի միջնորդությունը»,- փետրվարի 21-ին որոշումը հրապարակել Է դատավոր Մարիա Կուդրյաշովան:
Պետրոսյանին մեղադրանք Է ներկայացվել պատանդառության եւ ահաբեկչության գործով:
2016 թվականի օգոստոսի 24-ի երեկոյան «Սիթիբանկի»՝ Մոսկվայի կենտրոնում գտնվող մասնաճյուղ, որտեղ գտնվում Էր չորս մարդ, տղամարդ Է մտել, որի պարանոցին տուփ Էր ամրացված լարերով, եւ սկսել Է սպառնալ, որ կպայթեցնի իրեն: Չնայած սպառնալիքներին, երեկոյի ընթացքում տղամարդը ազատ Է արձակել պատանդներին եւ հանձնվել:
Պարզվել Է, որ պատանդառուն 55-ամյա սնանկացած ձեռնարկատեր Պետրոսյանն Է: Իր մեղքը նա ընդունել Է մասնակիորեն:
Օգոստոսի 26-ին Մոսկվայի Պրեսնյայի դատարանը հետաքննության միջնորդությամբ արտոնել Է նրա ձերբակալումը:
Գործարարը պնդում Է, որ չԷր պատրաստվում վնաս պատճառել պատանդներին, այլ միայն ցանկանում Էր ուշադրություն հրավիրել իր խնդրի վրա: Բանկի վրա հարձակվելուց առաջ նա YouTube-ում զետեղել Է տեսահոլովակ, որում նախազգուշացրել Է, թե «կդիմի ՌԴ Քրեական օրենսգրքի կտրուկ խախտման» եւ առաջադրել Է պահանջներ՝ «պետական մակարդակով ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց սնանկացումը ճանաչել հիվանդություն», ինչպես նաեւ ստեղծել նոր ինստիտուտ, որը կզբաղվի սնանկացման խնդրով:
Քննիչները որպես հանցագործության կատարման առաջնային դրդապատճառ են դիտարկում մեղադրյալի ծանր ֆինանսական դրությունը եւ տարբեր բանկերի վարկերի դիմաց վճարելու հնարավորության բացակայությունը:

Захватившему летом 2016 года банк в Москве бизнесмену продлили арест
Пресненский суд Москвы на два месяца продлил арест бизнесмену Арама Петросяну, захватившему летом прошлого года банк в центре столицы. Как передает Арменпресс, об этом сообщаеткорреспондент "Интерфакса".
"Суд постановил: ходатайство следователя удовлетворить, продлить в отношении обвиняемого Петросяна меру пресечения в виде заключения под стражу до 24 апреля", - огласила решение судья Мария Кудряшова во вторник.
Петросяну предъявлено обвинение в захвате заложников и терроризме.
Вечером 24 августа 2016 года в отделение Ситибанка на Большой Никитской улице в центре Москвы, в котором находились четыре человека, зашел мужчина с закрепленной на шее коробкой с проводами и начал угрожать, что взорвет себя. Несмотря на угрозы, в течение вечера мужчина отпустил всех заложников и сдался.
Захватчиком оказался 55-летний обанкротившийся предприниматель Петросян. Свою вину фигурант признал частично.
26 августа Пресненский суд Москвы санкционировал по ходатайству следствия его арест.
Бизнесмен настаивает, что не собирался причинять вред заложникам, а лишь хотел привлечь внимание к своей проблеме. Перед нападением на банк он разместил в YouTube видеоролик, в котором предупредил, что "пойдет на резкое, резонансное нарушение Уголовного кодекса РФ", и выдвинул требования: "признать на государственном уровне банкротство физических и юридических лиц болезнью", а также создать новый институт, который бы занимался проблемой банкротства.
В качестве первостепенного мотива совершенного преступления следователи рассматривают тяжелое финансовое положение обвиняемого и отсутствие у него возможности выплатить кредиты различным банкам.