Մոսուլում ոչնչացվել Է ԻՊ-ի անվտանգության ղեկավարը. «Աս-Սումարիա»
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսուլի օդանավակայանին փետրվարի 21-ին հասցված ավիահարվածների արդյունքում ոչնչացվել Է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման անվտանգության ղեկավարը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է «Աս-Սումարիա» հեռուստաալիքը:
Աբու Աբդալա անունով ջիհադականը իր երկու օգնականների հետ միասին փետրվարի 21-ի առավոտյան ոչնչացվել Է օդանավակայանի գլխավոր մուտքի շրջանում: Հեռուստաալիքի տեղեկատվությամբ՝ օդից ահաբեկիչների վրա գրոհել Է անօդաչուն:
Միջազգային օդանավակայանը գտնվում Է Մոսուլի արեւմտյան մասում, որը դեռեւս վերահսկվում Է ծայրահեղականների կողմից: Փետրվարի 19-ին Իրաքի վարչապետ Հեյդար ալ Աբադին հայտարարել Է այնտեղից զինյալների վտարման ռազմարշավն սկսելու մասին այն բանից հետո, երբ հունվարի վերջին ազատագրվեց Արեւելյան Մոսուլը:
Նախօրյակին ռազմական գործողության հրամանատար Աբդել Ամիր Յարալան հայտնել Է, որ ՆԳ նախարարության արագ արձագանքման ստորաբաժանումները հասել են տրանսպորտային հանգույցի մատույցներին եւ գրավել իշխող բարձունքներ: Տեղեկատվություն Է ստացվում այն մասին, որ զինյալները ծանր կորուստներ են կրում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:-0-/31/ 15.34

СМИ: в результате авиаударов в аэропорту Мосула ликвидирован шеф безопасности ИГ
Шеф безопасности террористической группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ) в аэропорту Мосула ликвидирован во вторник в результате авиаударов. Об этом сообщил телеканал"Ас-Сумария".
Боевик по имени Абу Абдалла был уничтожен утром вместе с двумя его помощниками в районе главного въезда в воздушную гавань. По информации телеканала, террористов с воздуха атаковал беспилотник,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Международный аэропорт находится в западной части Мосула, которая пока контролируется экстремистами. В воскресенье премьер страны Хейдар аль-Абади заявил о начале кампании по выдворению оттуда боевиков после того, как в конце января был освобожден Восточный Мосул. Накануне командующий операцией Абдель Амир Йаралла сообщил, что подразделения быстрого реагирования МВД и федеральной полиции, которые отвечают за боевые операции внутри иракской "столицы" ИГ, вышли на подступы к транспортному узлу и заняли господствующие высоты.
Как сообщает "Ас-Сумария", авиация и артиллерия правительственной группировки с рассвета текущего дня подвергают интенсивным ударам линии обороны радикалов в аэропорту. Поступает информация о том, что боевики несут большие потери.