Վարչապետը հանձնարարել է ներկայացնել Հայաստանի զարգացման հիմնադրամին հատկացվող ֆինանսական միջոցների ծախսման հայտանիշեր
Վարչապետը հանձնարարել է ներկայացնել Հայաստանի զարգացման հիմնադրամին
հատկացվող ֆինանսական միջոցների ծախսման հայտանիշեր
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ այսօր տեղի ունեցած Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի (ՀԶՀ) հոգաբարձուների խորհրդի նիստում քննարկվել է հիմնադրամի 2016 թ. գործունեությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ՀԶՀ գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Կարեն Մկրտիչեանը ներկայացրել է 2016 թ. գործունեության և ֆինանսական հաշվետվությունները: Զեկուցվել է արտահանման խթանման, զբոսաշրջության զարգացման և գործարար միջավայրի աջակցության ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների ու միջոցառումների մասին:
Վարչապետը հետաքրքրվել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի 2016 թ. ծրագրերի արդյունավետության, ծախսեր-արդյունքներ հարաբերակցության, հիմնավորվածության և արձանագրված ցուցանիշերի մասին: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ պետական բյուջեից հիմնադրամին հատկացվող միջոցները պետք է ծախսվեն տրամաբանական և նպատակային՝ ծախսերի արդյունավետության մոնիթորինգի իրականացմամբ, իսկ միջոցներն ուղղվեն այն բիզնեսին, որն ստեղծում է մուլտիպլիկատիվ էֆեկտ: «Ծախսերը պետք է լինեն հիմնավորված, պետք է լինի հստակ ձևակերպված փիլիսոփայություն ու նպատակ, թե ինչ արդյունք եք ուզում ստանալ», - ընդգծել է Կարեն Կարապետյանը:
Խորհուրդն ի գիտություն է ընդունել ներկայացված հաշվետվությունը:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է հիմնադրամի ղեկավարությանը, հաշվի առնելով խորհրդի անդամների դիտողությունները, հստակ ձևակերպել և խորհրդին ներկայացնել հայտանիշեր բոլոր ֆինանսական միջոցների օգտագործման ու ծախսման առումով: Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի 2017 թ. ծրագրում պետք է ամրագրվեն կառավարության գերակա ուղղությունները, որոնք կարող են արդյունավետ լինել:

Премьер-министр Армении поручил представить сметы расходов финансовых средств Фонда развития Армении
Премьер-министр Армении поручил представить сметы расходов финансовых средств
Фонда развития Армении
На состоявшемся сегодня у премьер-министра Армении Карена Карапетяна заседании Совета попечителей Фонда развития Армении была обсуждена деятельность фонда в 2016 году.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе правительства РА, исполняющий обязанности исполнительного директора Фонда развития Армении Карен Мкртичян представил и финансовый отчет фонда 2016 года.
Было доложено о работах по стимулированию экспорта, развития туризма и содействия бизнес-среде, а также о реализованных мероприятиях.
Премьер-министр поинтересовался показателями эффективности программ, соотношения расходы-результаты и обоснованности зафиксированных показателей фонда в 2016 году.
Глава правительства отметил, что средства, выделяемые фонду из госбюджета, должны быть потрачены логично и целенаправленно – с осуществлением мониторинга эффективности расходов, а средства должны быть направлены на те бизнесы, которые создают мультипликативный эффект. “Расходы должны быть обоснованными, должна быть четко сформулированная философия и цели, мы должны знать, какие результаты мы хотим получить”, - подчеркнул премьер-министр Карен Карапетян.
Глава правительства поручил руководству фонда четко сформулировать и представить сметы расходов финансовых средств с учетом замечаний членов Совета попечителей. Премьер-министр подчеркнул, что в программе Фонда развития Армении 2017 года должны быть закреплены приоритетные направления правительства РА, которые могут быть наиболее эффективными.